Zavrieť

Porady

cestovné náhrady za použitie vlastného vozidla

Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Zamestnanec bol na školení vlastným autom. predložil mi technický preukaz od vozidla a kópiu dokladu o nákupe PHL, spotreba je uvedená ako: EÚ mesto, mimo mesta, kombinovaná. Ako mu mám vypočíta náhradu za spotrebované PHL , ktorou spotrebou? Okrem toho mu preplácam základnú náhradu za každý km 6,20 Sk. Nie som si istá. Poradí mi niekto? Ďakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Zita5
Pokiaľ MV nemá v osobnom vlastníctve a je prakticky cudzie , tak nárok na paušálnu základnú náhradu nemá t.j. tých 6,20Sk , jedine náhradu za spotrebované pohonné látky na 1 km .
Zita 5 pozor! V prípade zamestnanca platí, že môže mať akékoľvek auto okrem auta zamestnávateľa (teda aj napr. požičané od suseda) a má nárok na náhrady - § 7 odst. 1:

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

To, čo si uviedla, platí pre SZČO - ten musí použiť vlastné súkromné vozidlo, aby si mohol dať náhradu vozidla do nákaldov.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

VERONIKA6
Niekde som čítala, že pracovník na služobnú cestu môže použiť iba svoje auto. Pracovník vykonal služobnú cestu na cudzom aute, môžem mu cestovné vyplatiť?
Áno, pokiaľ to nebolo firemné auto zamestnávateľa.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Chobot
Zita 5 pozor! V prípade zamestnanca platí, že môže mať akékoľvek auto okrem auta zamestnávateľa (teda aj napr. požičané od suseda) a má nárok na náhrady - § 7 odst. 1:

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

To, čo si uviedla, platí pre SZČO - ten musí použiť vlastné súkromné vozidlo, aby si mohol dať náhradu vozidla do nákaldov.
Vidíš Chobot , je to ponaučenie aj pre mňa , pretože v tom § 7 odst.1 nie je zmienka o cudzom MV ........ďakujem za opravu .....
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Všetkým ďakujem za odpovede.
0 0
annab annab

annab je offline (nepripojený) annab

mili poradaci ja mam na Vas takuto oztaku ohladom cestovnych nahrad za sukromne vozidlo.
som zamestnana vo firme X a mam DOVP vo firme Y a jej predmetom je vykonavanie prace obchodaka a pozivam nato svoje vlastne auto. firma Y mi vyplaca cestovne nahrady aj ako mzdu aby som to nemusela zdanovat.
1,viete mi povedat co presne by som maala mat v tej dohode napisane aby som to naozaj nemusela zdanbovat?
2, musia za mna platit odvody napr. do ZP
3, musia mi vyplacat min odmenu za pracu alebo staci ak mi vyplatia len nahrady?
4,ako casovo je obmedzena tato dohoda na hodiny ?
5, ked zmenim text v dohode po precerpani dohody s firmou Y mozem fungovat na dasliu DOVP dalej tym istym sposobom?

dakujem velmi pekne za odpovede:-)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

annab
mili poradaci ja mam na Vas takuto oztaku ohladom cestovnych nahrad za sukromne vozidlo.
som zamestnana vo firme X a mam DOVP vo firme Y a jej predmetom je vykonavanie prace obchodaka a pozivam nato svoje vlastne auto. firma Y mi vyplaca cestovne nahrady aj ako mzdu aby som to nemusela zdanovat.
1,viete mi povedat co presne by som maala mat v tej dohode napisane aby som to naozaj nemusela zdanbovat?
2, musia za mna platit odvody napr. do ZP
3, musia mi vyplacat min odmenu za pracu alebo staci ak mi vyplatia len nahrady?
4,ako casovo je obmedzena tato dohoda na hodiny ?
5, ked zmenim text v dohode po precerpani dohody s firmou Y mozem fungovat na dasliu DOVP dalej tym istym sposobom?

dakujem velmi pekne za odpovede:-)
1- Na to, aby Ti mohli vyplácať ako dohodárovi cest. nánrady, treba uviesť v dohode, že cest. náhrady sa budú preplácať podľa príslušných zákonných ustanovení. Ak Ti vyplácajú cestovné náhrady v zákonnej výške, tie sú oslobodené od dane. Ak vo vyššej čiastke, tam treba rozdiel dodaniť.

2- Ak dostávaš len cestovné náhrady, tak z tých nie.

3 -Je to ale potom podozrivý pracovný vzťah, pretože teoreticky robíš zadarmo, cestovné náhrady sa nepovažujú za náhradu mzdy. Neviem, či robíš len na SK, ale ak áno, potom dostávaš nezdanených len 208 SK na deň, aj to len vtedy, ak si bola na služobnej ceste viac ako 18 hodín. Mne by sa takéto niečo nepáčilo ani ako dohodárovi, ani keby som to kontroloval.

4 - toto neviem, či existuje časové obmedzenie dohody.

5 - tomuto nerozumiem, čo sa pýtaš.
0 0
Dootka Dootka

Dootka je offline (nepripojený) Dootka

Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu, na aky ucet sa uctuje amortizacia pouziteho sukromneho vozidla?
Dakujem.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Dootka
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu, na aky ucet sa uctuje amortizacia pouziteho sukromneho vozidla?
Dakujem.
Ide o JÚ alebo PÚ? Ide o účtovanie pri použití daného auta samotnou SZČO (v jej vlastníctve) alebo o účtovanie pri použití vlastného auta zamestnancom?
0 0
Dootka Dootka

Dootka je offline (nepripojený) Dootka

Paula
Ide o JÚ alebo PÚ? Ide o účtovanie pri použití daného auta samotnou SZČO (v jej vlastníctve) alebo o účtovanie pri použití vlastného auta zamestnancom?
Ide o podvojné účtovníctvo a súkromné vozidlo použil externý človek(študent), s ktorým sme uzavreli dohodu o vykonaní práce.
0 0
zita007 zita007

zita007 je offline (nepripojený) zita007

matka,manželka,podnikateľka
Milí poradaci,
rada by som si vyjasnila jednú otázku. Som konateľka a spoločníčka s.r.o. a nemám žiadnú pracovnú ani inú zmluvu s touto s.r.o. Ako si môžem uplatniť cestovné náhrady pri sl. cestách MV, ktoré má v os. vlastnícvtve manžel. Prosím, kto vie poraďte, ďakujem.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Cez cestovné príkazy a náhrady za používanie motorového vozidla stanovené zákonom. T.j. :
- náhrada za používanie motorového vozidla 6,20 sk/km
- náhrada za spotrebované PHM (podľa technického preukazu)
- v prípade služobnej cesty prináležiace stravné a poskytnuté vreckové
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Chobot
Zita 5 pozor! V prípade zamestnanca platí, že môže mať akékoľvek auto okrem auta zamestnávateľa (teda aj napr. požičané od suseda) a má nárok na náhrady - § 7 odst. 1:

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

To, čo si uviedla, platí pre SZČO - ten musí použiť vlastné súkromné vozidlo, aby si mohol dať náhradu vozidla do nákaldov.
Nemôže byť nejaký problém, ak si konateľ slovenskej sro, rakúsky občan, dá vyúčtovať použitie vozidla patriaceho dákej rakúskej sro? Môžem účtovať aj 6,20 aj spotrebu podľa technického preukazu?
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
luebchenko
Nemôže byť nejaký problém, ak si konateľ slovenskej sro, rakúsky občan, dá vyúčtovať použitie vozidla patriaceho dákej rakúskej sro? Môžem účtovať aj 6,20 aj spotrebu podľa technického preukazu?
Môžem to tak účtovať? nikto nemá podobnú "exotiku"?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

luebchenko
Nemôže byť nejaký problém, ak si konateľ slovenskej sro, rakúsky občan, dá vyúčtovať použitie vozidla patriaceho dákej rakúskej sro? Môžem účtovať aj 6,20 aj spotrebu podľa technického preukazu?
Pre účely cestovných náhrad je konateľ zamestnancom, vzťahuje sa teda naň zákon o cestovných náhradách. V ZCN_§7_ods.1 sa uvádza:
(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len „základná náhrada“) a náhrada za spotrebované pohonné látky.
A keďže nikde v ZCN resp. iných predpisoch nie je obmedzenie, že musí ísť o vozidlo tuzemského držiteľa, evidované v tuzemsku ani nič podobné, podľa mňa je účtovanie paušálnej náhrady a náhrady za spotrebované PHM aj v takomto prípade v súlade so zákonom. (Samozrejme, ak sú splnené ostatné podmienky uvedené v ZCN resp. ZoDP).
0 0
lholla lholla

lholla je offline (nepripojený) lholla

Prosím Vás amortizáciu účtujete takisto na účet 512 ako cestovné náhrady? Ďakujem za odpoveď.
0 0
lholla lholla

lholla je offline (nepripojený) lholla

Nik mi nevie poradiť, prosím? Je to súrne, rada by som sa pohla ďalej.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Áno, je to cestovná náhrada, pozri príspevok vyššie.
0 0
lholla lholla

lholla je offline (nepripojený) lholla

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

zaujimala by ma jedna vec, na ktoru mi na kazdom danovom urade odpovedali inac. pokial zamestnanec na vykon prace pouziva vlastne auto plati cestnu dan?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

korduľa
zaujimala by ma jedna vec, na ktoru mi na kazdom danovom urade odpovedali inac. pokial zamestnanec na vykon prace pouziva vlastne auto plati cestnu dan?
Neplatí
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať