Zavrieť

Porady

SZCO - platca DPH?

Dobry den. Som zacinajuci SZCO, a som konzultantom v SK firme - ktorej kazdy mesiac vystavujem faktury. Kedze som neprekrocil min. obrat, tak nie som platca DPH.

A teraz mam otazku - planujem poskytovat sluzby do zahranicia (EU, obcas aj mimo EU) a teda to zo mna platcu DPH spravi. Uz mam aj prvych zakaznikov. A teraz, ako to budem riesit? Mam (budem mat) totiz 2 zdroje prijmov:

a) tuzemsky prijem - konzultant v SK firme
b) zahranicny prijem - od zakznikov v EU (obcas aj mimo EU)

A otazka je teraz, ci musim odteraz vystavovat faktury aj SK firme z bodu a) s DPH? Alebo sa moje platcovstvo DPH bude tykat iba prijmov z bodu b)?

Dakujem za ujasnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    nie si platiteľom dane, stále ostávaš neplatcom, len sa stávaš osobou registrovanou pre daň a budeš mať určité povinnosti pri nadobudnutí služieb alebo tovaru zo zahraničia, resp. pri ich poskytnutí do zahraničia. Samozrejme, že sa musíš zaregistrovať na DÚ ešte pred tým, než toto začneš realizovať.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    qkx preco nie som platitel dane? a aky je rozdiel medzi "platitelom DPH" a "osobou registrovanou pre platbu DPH"?
    tictac7 pozri si zákon o DPH
    marjankaj No možno budeš osobou povinnou platiť daň. Ak nadobudneš tovar zo zahraničia.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Faktúru s DPH je v tuzemsku povinný vystavovať iba platiteľ.
    Ak by si však vystavil faktúru aj s DPH, tak tú DPH musíš odviesť správcovi dane.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.