Zavrieť

Porady

PC firma mi vystavila pred pár dňami faktúru za nejake služby z mája 2011 spätne. Existuje nejaká premlčacia doba na takéto faktúry?

Ja si už po takej dobe nepamätám o čo išlo, ak vôbec o niečo išlo. Ako mám postupovať, majú vôbec nárok po tak dlhej dobe odo mňa žiadať úhradu?
tictac7 majú Tvoju objednávku? Majú potvrdené, že práce boli vykonané alebo vedia inak preukázať túto skutočnosť?
arthurka tak to netuším, k tej fakture nebolo nič priložené a dokonca to bolo zaslané starú adresu, len náhodou som sa k tomu dostala, inak by som o tom vôbec nevedela
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    ak teda tam nebolo nič priložené, pre istotu si zavolaj tam, že nech ti pošlú k tomu objednávku a čo k tomu majú. Samozrejme nenápadne - kvôli možnej daňovej kontrole a bla bla bla. Ak povedia, že žiaľ nič nemajú, tak faktúru automaticky do koša. Mohla by si to zahodiť aj bez overenia, ale potom by náhodou našli nejakú dokumentáciu a mohli by uspieť s vymáhaním pohľadávky. Preto by som si to radšej overil. A o čím vyššiu sumu sa jedná, tým viac by som od nich pýtal objednávku a pod (veď čo keď kontrola sa bude pýtať...)
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    arthurka jediné čo teraz môžem si vyžiadať ten doklad o objednávke
    Tweety A ty nemáš doklad o tom, že si služby objednala?
    arthurka nemám veď to, alebo aspoň neviem o tom a možno niekde by bol, ale to je už prepanajana 2,5 roka
    Tweety Tak to treba prejsť, veď doklady sa len tak nezahadzujú.
    arthurka idem hľadať
    jslancik no veď o to ide. Ak nemajú objednávku (alebo "dodací list, preberací protokol"), nemajú nič. To by sme si mohli hocikto hocikomu hocičo fakturovať. Ak chceš byť čestná, tak pohľadáš ty, či niečo nemáš. Ak si nepamätáš, že si niečo objednala a dodali ti to.

    V tej objednávke, čo spomínaš inde, nie je uvedená nejaká periodicita? Možno by stálo za to opýtať sa, na akom základe sa rozhodli takto spätne poslať ti faktúru. Niečo ich k tomu muselo viesť. Možno ti to pripomenie niečo, na čo si pamätáš.
    arthurka no hurá nasla som, ale ta objednávka vyzerá následovne: datum 24.2.2011, objednávateľ neznámy, nazov tovaru: necitatelne, vykonane prace: nastavenie wifi, suma 27,60€ je tam moje meno a podpis a ich peciatka a podpis......ok takže o to tam šlo, tak ale teraz otázka, na základe čoho oni vystavili faktúru na firmu ked tam nieje pečiatka? presne ak aj tu objednávku čo mám staršiu tak riešili, na tejto objednávke nieje adresa....a pani Kejka vyššie píše, že premlčacia doba existuje, nechcem sa z toho vyvliecť, len ma ozaj zaujíma, ak firma vystaví fakturu po tak dlhej dobe, s velkou pravdepodobnosťou asi ju predtým nevystavila a to ešte na zlú adresu teraz,veď ja som sa k tomu listu vôbec nemusela dostať?čo by ma dali na vymáhanie? ten list nebol poslaný doporučene, len obyčajne.
    jslancik vadiť im nebude, aj keby si to nezaplatila. Vymáhať ťa nikto nebude kvôli drobným. A už vôbec nie s takýmto pozadím. Nemajú s tým náhodou viac roboty, ako úžitku? Ako oni, tak aj ty.
    arthurka aj tak si tu objednávku vyžiadam, nechapem doteraz že prečo to neriešili predtým ale po 2,5 roku vyše
    KEJKA práve preto by som si s tým hlavu nelámala. Mne prišla faktúra, niekto zneužil údaje mojej firmy a objednal materiál bez zaplatenia. Kedže na objednávke bolo meno človeka, ktorý s firmou nemal nič spoločné, faktúru som vrátila, neuznala. Aj sa vyhrážali, ale napokon to utíchlo, to len na okraj.
    arthurka ale na tej objednávke je moje meno aj podpis, avšak pečiatka a ani adresa tam nieje, teraz som sa zamotala, mám sa vôbec ozývať?
    misoft Je to tvoj podpis? Alebo sa niekto na teba "zahral"? Môžeš spochybniť, nemáš dodací list na komponenty, adresa nesúhlasí. Ak chcú preplatiť faktúru, nech doložia vykonanie prác preberacím protokolom tebou podpísaným. Inak si môžu pískať (a ešte im pohroziť, že podvodom chcú od teba peniaze.....)
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak majú dôkaz, že ti niečo poskytli, tak nárok je. Ale v občianskom vzťahu je premlčacia doba 2 roky, to by ti už vyšlo. Ak fakturujú firme, tak tam je premlčacia doba 3 alebo 4 roky, neviem.
    V každom prípade by som im faktúru vrátila na doplnenie.
    po upresnneí opravujem, nech nemýli
    3 roky občam
    4 roky obchodný vzťah
    /osobne si myslím, že sa to týka pohľadávok, nie uplatnenia nárokov/
    Naposledy upravil KEJKA : 20.11.13 at 17:59
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    arthurka ešte otázočka, lebo mám od nich inú staršiu objednávku ktorú som našla....na taj objednávke je moje meno a podpis bez pečiatky a odberateľ nieje vypisaný, avšak mám k tomu faktúru na IĆO, ak mi oni vydokladuju takuto dáku objednávku bez pečiatky a bez adresy, môžem to považovať ako vy píšete v občianskom vzťahu?
    misoft KEJKA - oprava: Občiansky zákonník §101 - tri roky v občiansko-právnom vzťahu. Pre firmy (obchodnom vzťahu) sú to 4 roky.
    KEJKA fajn, správne.
    arthurka dobrý deň, tak kauza pokračuje, vyhľadala som všetko čo k tomu bolo možné, dokonca sa mi podarilo nájsť aj objedvávku, ktorá je vypísana tak, že je tam uvedené len dátum opravy, išlo o nastavenie wifi, suma 27,60€ je tam moje meno a podpis, bez mojej adresy bez mojej pečiatky....už treti krát mi poslali obyčajne list s faktúrou na adresu kde už moja firma dávno nieje, ak by si to hodili do živ. registra tak tam majú moju terajšiu adresu, nechápem prečo to takto robia a ani doporučene nič. Ide tu o to, že ja si po tak dlhej dobe nespomínam, či som im to zaplatila keď tu boli, doklad žiadvy nemám a oni mi vystavia faktúru po viac ako 2,5 roku....ako to mám teraz riešiť? veď aj keď to poslali na starú adresu, ja som sa k tomu vôbec nemusela dostať. Prosím o radu. Začali sa mi vyhrážať súdom.
    misoft Holka - ak si platila za firmu, musí sa to predsa odzrkadliť aj vo financiách - výdajoch. Prezri staré účtovníctvo z tohto obdobia, či tam nie je zmienka o platení. Ak nie je - nuž smola, musíš zacvakať. Ak však niečo tam bude (napr. firmy XYZ - servis WiFi - 27.60€ platba) - tak si istotne platila. Toto oskenuj a pošli im s tým, kedy bolo platené. Je totiž celkom možné, že technik si peniaze "ulial" do vlastného vrecka a firme povedal, že sa nezaplatilo..... I to sa často robí....

    Mimo témy: aj mne prišlo cca 5 rokov po zrušení pevnej linky, že mám nedoplatok - a to boli iné zákony - lenže ja - vôl starý - som mal všetky lajstrá pekne zoradené a - kua - platba bola, dokonca i s VS a menom!!! Jednoducho - chceli zhrabnúť prachy ešte raz .... trt dostali.....
      zbaliť

    PC firma mi vystavila pred pár dňami faktúru za nejake služby z mája 2011 spätne. Existuje nejaká premlčacia doba na takéto faktúry?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.