Zavrieť

Porady

Nárok na odpočet DPH pri kúpe auta nezaradeného v majetku s.r.o.

Je nárok na odpočet DPH pri kúpe auta v 1/2013 ak sa s.r.o. rozhodla nezaradiť auto do podnikania? Ako postupovať v prípade jeho predaja v 10/2013 - bude predaj s DPH? Ďakujem.
6 komentárov     zbaliť
marjankaj A kto má to auto v majetku, keď nie SRO?
AdaMtiM áno s.r.o ale nevyužíva ho na podnikanie......
marjankaj Takže si ho účtovala ako zásoby?
AdaMtiM účtovala som o nákupe - 501-KM /krátkodobý majetok, lebo cena bola nízka/ - nedaňové náklady, rovnako poistka na nedaňové a nebude sa platiť ani daň z MV na toto auto..... - neplatíme daň z motorových vozidiel ale obávam sa, že kontrola mi potom spätne dorubí túto daň, lebo zistí, že som si uplatnila odpočet DPH z kúpy a bude teda z tohto usudzovať, že auto sa predsa len využívalo na podnikanie keď som uplatila odpočet
Tweety Na aký účel ste ho potom kúpili, keď nie na podnikanie?
AdaMtiM pôvodne sa malo využívať na podnikanie, ale zákazka padla a po 9 mesiacoch ho firma predala, šlo o užitkové nákladné auto. Myslím, že pre pár eur DPHčky na odpočte bude musieť firma raz doplatiť daň z motorových vozidiel, čo nie je málo - oveľa viac ako cena auta.... asi podám dodatočné DPH a zruším ten odpočet...ak to urobím - v prípade že nebol nárok na odpočet pri kúpe, nemala byť ani predajná cena zaťažená DPH však? Predali sme ale s DPH..... och
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nárok na odpočet uplatníš z titulu, že máš faktúru so všetkými náležitosťami. Pri predaji zasa odvedieš DPH z predajnej ceny.
    AdaMtiM Včera som volala na drsr do BB a pani mi tvrdila, že nárok nemám lebo nespĺňam podmienky § 49-51 a keď som pozrela § 49, odst. 2 a 5, tak asi má pani pravdu....ibaže tu sa hovorí a hmotnom majetku odpisovanom a auto som neodpisovala. Len keď uvažujem, že kúpi firma auto a zaradí ho až o pol roka, čo v tomto prípade s DPHčkou z kúpy.... pri kúpe si neuplatní a potom po zaradení dodatočne uplatní za január? Ja som uplatnila pri kúpe, lebo sa malo riadne využívať auto pre podnikanie ale po mesiaci mi konateľ povedal, že ho nemám zaraďovať a na DPH som už potom prizabudla a pri predaji zaťažila predaj DPH tiež lebo som si odpočítala DPH pri kúpe, len neplatíme daň z motorových vozidiel a obávam sa, že kontrola mi potom spätne dorubí túto daň, lebo zistí, že som si uplatnila odpočet DPH z kúpy ...... PZP som dala ako nedaňové náklady a iné náklady neboli na toto auto. Tak neviem, či zaplatiť aj tú daň z MV alebo podať dodatočné za január a zrušiť odpočet z kúpy ako radila daňováčka. Ešte je čas sa rozhodnúť, prosím poraďte ešte.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AdaMtiM (Dnes 08:30) pôvodne sa malo využívať na podnikanie, ale zákazka padla a po 9 mesiacoch ho firma predala, šlo o užitkové nákladné auto

    Potom riadne, nákup je daňovým nákladom s uplatnením odpočtu dph(ak máte doklad od platiteľa). Pri predaji tiež uplatniť dph.
    AdaMtiM Vďaka a čo tá daň z motorových vozidiel.... máme či nemáme platiť?
    Tweety AK ho v podnikaní nepoužívate, tak nie.

    Nárok na odpočet DPH pri kúpe auta nezaradeného v majetku s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.