Zavrieť

Porady

založenie živnosti

Zamestnávateľ mi dal podmienku,že si musím založiť živnosť .Ktoré urady mam navštíviť.Ako mam smerovať svoju živnosť,ak ide o obchod s drevom ,práce v lesníctve,sprostredkovanie predaja? Akú formu učtovníctva budem viesť.? Môžem isť na paušalne výdavky-ako remeslnik? Som v tom nový.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    AK sa Ti nechce citat zakony, tak za nejakym dan. poradcom. Ale v prvom rade zbieraj informacie na zivnostenskom urade, kde si vybavis ziv. list, v lepsom pripade Ti tam vsetko vysvetlia, v horsom Ti strcia papiere do ruk a vypoklonkuju Ta. Potom na danovy urad - aj na tych maju uz informatorov - alebo priamo do kancelarie s nazvom "Registracia", potom na poistovne pre info a tlaciva a potom sa hadam uz aj mozes zacat robit. Je toho dost na chodenie a vsetko musis urobit relativne v kratkej dobe. Takze by som Ti navrhla obist vsetky institucie, zozbierat konkretne info na Tvoje konkretne potreby a potom zacat vybavovat, aby si vedel co ako prve, co ako druhe a tak. Ak si na to netrufas, skus pravnika, dan. poradcu, alebo nejaku ekonomku - uctovnicku. Ozaj co sa tyka toho uctovnictva, predpokladam, ze zacnes s JU. Je to velmi siroky zaber na co sa pytas, urcite Ti poradia blizsie aj ini na tomto webe. Vela stastia do zaciatku

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Este dodavam, zeja som na ziv. urade mala stastie, ze ta pani co ma vybavovala, sa ma opytala co chcem asi robit a poradila mi vsetky profesie, ktore si mozem uviest v ZL a preco niektore ano a niektore nie a vsetko okolo toho.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Na miestnom urade -v Bratislave na Krajskom urade- das ziadost na zivnostenskom odd ziadost o zivnost,ked ho dostanes odfutasujes na danovy urad sa zaregistrovat a do zdravotnej poistovne.Budes viest jednoduche ucto,ked nemas vydavky mas narok na 25 % pausalne naklady a staci ti viest knihu vydanych faktur a tusim knihu pokladnice.Inac si vedies normalne ucto

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    a ešte nezabudnúť ak bude prevádzka - ohlásiť prevádzku na živnostenskom odd, na daňovom úrade, na "hygiene" (všade, kde "sedí" aspoň 1 človek treba papier z hygieny - pre BOZP a PO to platí tiež)

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    Janca, ja som napisala, ze ak bude prevadzka, tak treba hygienu. Mne tam totiz povedali (t.j. na "hygiene"), ze vsade, kde je miesto pre cloveka (zamestnanca alebo SZCO) treba od nich posudok. Myslela som, ze aj pri tazbe a sprostredkovani predaja dreva mozes mat nejake prevadzkove priestory, kde obchod dohodnes, odberatelovi kavicku uvaris, papiere si opeciatkujes...

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Tzn. ze od hygieny musia mat doklad pravnici, uctovnicky, obch. predajcovia, ktori maju miesto podnikania vlastne doma, popr. v nejakej prenajate kancelarii. To mi potom asi nieco unika. Povies mi blizsie nejaky predpis ?

    cecemc je offline (nepripojený) cecemc

    cecemc
    Dakujem vsetkym za radu.
    Este mam otazku .Mozem poziadat o pridelenie DPH ak ano ako ,a kedy mi ho daju .ja viem ze tam musim mat obrat 750000 za tri mesiace.Ale ked obrat nedozem momentalne dokazat.A ked ju budem mat budem moct kupovat aj od takého co ma DPH, ale ked budem bez DPH ja budem velkí peniaze prerábat.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Nezabudni na to , že ak môžeš daj si na živnostenský list viacej činností pretože ak by sa neskôr rozšírovala živnosť , tak za každé rožírenie činnosti platíš 1 000 Sk . Takže čo najviac činností , ktoré môžeš robiť .

    K tomu DPH , už neplatí obrat 750 000 , ale od 1.mája 2004 obrat 1 500 000 ročný . Pozor na to . Môžeš sa príhlásiť aj za dobrovoľného plátcu DPH .

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    Janca
    Tzn. ze od hygieny musia mat doklad pravnici, uctovnicky, obch. predajcovia, ktori maju miesto podnikania vlastne doma, popr. v nejakej prenajate kancelarii. To mi potom asi nieco unika. Povies mi blizsie nejaky predpis ?
    Janca, hovorila som o zakladaní prevádzky, či sa to vzťahuje aj na miesto podnikania doma, neviem, ale v prenajatej kancelárii určite, lebo tam "sedí" človek, má tam teda pracovné prostredie s pracovnými podmienkami. Ten posudok od hygieny sa opiera o zákon č. 272/1994 o ochrane zdravia ľudí, je tam aj o FO, aj o PO. Ak chceš, môžem pozrieť v robotke, o aké konkrétne paragrafy tam išlo.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    cecemc-mozes byt aj dobrovolny platca dph ale uz musis viest podvojne uctovnictvo co uz bude tazsie zvladnutelne.a odvadzat dph+castejsie kontroly z danoveho uradu

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    bepo, ak podpíšu novelu, (tento bod sa im mimoriadne vydaril), nebude musieť viesť podvojné účtovníctvo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.