Zavrieť

Porady

vdovský dôchodok a odňatá starostlivosť o deti

DObrý deň.
Pomáham vybaviť starobný dôchodok jedenej pani z okolia narodenej v auguste 1954, ktorá v roku 1987 ovdovela Mala 5 detí. O tri roky nato v 1990 súd zveril deti do opatery babky až do dospelosti(Rada sa opíjala). Deti boli v tom čase vo veku (16,13,12,8,5). Pani pracovala a podľa počtu odpacovaných rokov jej vzniká nárok na starobný dôchodok okolo 5/2012,ale je v tom háčik. :
Chcem sa spýtať: V čase keď jej súd odobral deti v 1990 roku, je možné, že v tom čase jej súd vzal aj nárok dostávať vdovský dôchodok, alebo mala nahlásiť zmenu ona? Pretože ak som si dobre čítala zákon č.100/1988 nárok na vdovský mala len do odnatia detí z rodič. starostlivosti.Ona tvrdí, že vdovský dostáva stále od smrti manžela.Chápem tomu dobre? Ak náhodou ho brala aj naďalej a ona to nenahlásila tak od soc.úradu vlastne brala cca ...? rokov peniaze bez nároku. Je pravda, že po roku 2004 bola v zákone zmena a potom mal nárok na vdovský každý? Viem, že teraz vdovský dôchodok dostáva. Má vôbec naňho nárok?Je možnosť niekde zistiť od kedy jej štát vyplácal vdovský dôchodok? Môže sa stať, že má štát nejaké premlčacie doby, kedy neskúma či niekto dostal peniaze ktoré mu nepatrili, lebo na socialke nám teta pri okienku povedala, že jej ešte môžu vziať aj to málo čo teraz má a ak to praskne, môže dopadnuť zle.
Naposledy upravil bekulka : 28.01.14 at 12:57
3 komentárov     zbaliť
luja5 Osobne by som sa uvedenými otázkami teraz nezaoberala (lepšie povedané až tak netrápila), svoj názor som napísala v odpovedi. Skôr by som pani len vysvetlila, ako je to, ak dôjde k súbehu nárokov na dva dôchodky.
bekulka Tejto pani je ťažké niečo vysvetliť. Má problémy s pamäťou, niekedy si nepamätá čo bolo pred hodinou. Kupujem jej brikety aby nemala zimu, a konečne sa dala nahovoriť nato, aby jej nosili obedy a tak má aspoň raz za deň stravu, keďže je po ťažkej operácii nohy a syn ju oberie o peniaze v deň dôchodku ak neprídem skôr. Ona stále nepozná eurá... je to s ňou zložité.
luja5 A nedalo by sa nejako riešiť, aby jej niekto iný preberal dôchodok a zabezpečoval z neho jej potreby? Veď čo sa zmení, ak bude dostávať viac?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Orientovala by som sa na podmienku vychovania najmenej troch detí pre nárok na VD.

    Podľa ust. § 106 zákona č. 100/1988 Zb. bola síce príjemcom dávok uložená povinnosť do ôsmich dní ohlasovať zmeny v skutočnostiach rozhodujúcich pre trvanie nároku na dávku, ale zároveň podľa § 107 povinnosť vrátiť neprávom vyplatenú dávku pri nesplnení oznamovacej povinnosti vznikla len vtedy, ak príjemca vedel alebo musel z okolností predpokladať, že sa vyplatila neprávom. Podľa § 107 ods. 2 o povinnosti vrátiť dávku poskytnutú neprávom alebo v nesprávnej výške rozhodoval orgán, ktorý bol príslušný rozhodovať o priznaní, znížení alebo odňatí dávky... Orgánom, ktorý rozhodoval o dávkach, nebol súd (§ 116 ods. 2), súd preto nemal podľa mňa pôsobnosť spolu s odňatím detí odňať aj VD.
    Pokiaľ ide o oznámenie zo strany vdovy, tak na jej obhajobu - ani ja neviem zodpovedne predpokladať, čo a ako, aj keď si ako "študovaná" prečítam starý zákon (často mi robí problém zorientovať sa aj v súčasných zákonoch). Považovala by som preto prinajmenšom za odvážne, ak by niekto z úradníkov chcel nebodaj tú pani presviedčať, že musela vedieť, že jej to nepatrí a mala to oznámiť. Okrem toho ak jej prestali vyplácať sirotské dôchodky na odňaté deti (asi ich dovtedy dostávala), mohli vtedy posúdiť aj jej ďalší nárok na VD, keď už...
    V zmysle prechodných ustanovení zákona č. 461/2003 Z.z. (§ 264) osobne by som nevidela dôvod, aby bol vdove teraz odňatý VD, ak splnila nárok na VD a bol jej aj vyplácaný podľa predpisov účinných do 31.12.2003. Skôr len možno upravený, ak by to tak vyšlo pri súbehu nároku na SD a VD.
    Nie som síce právnik, je to len môj názor, ale kedysi som pracovala s posudzovaním a priznávaním dôchodkových dávok (starobné, vdovské, sirotské, dôchodok manželky...) ešte podľa zákona č. 121/1795 Zb. (skončila som pred účinnosťou zákona č. 100/1988 Zb.). Ani vtedy to so zhodnocovaním vychovania detí nebolo jednoduché, napríklad keď dieťa zomrelo pred dovŕšením plnoletosti, keď išlo o posudzovanie počtu vychovaných detí pre nárok na skorší odchod ženy do SD...

    x x x x x

    Opravujem a dopĺňam svoju pôvodnú odpoveď, pretože som našla vyhlášku federálneho ministerstva práce k uvedenému problému, ktorú som pôvodne nevedela nájsť, lebo v § 177 zákona č. 100/1988 Zb. k vydaniu vyhlášky ku konkrétnym paragrafom nie je výslovne uvedený § 46 ods. 2. Vychádzam pritom z predpokladu, že aplikovateľná je legislatíva, ktorá bola platná v čase odňatia detí z osobnej starostlivosti matky, kedy mohol byť dôvod na prehodnotenie, či vdova za novej situácie spĺňa nárok na VD.

    Zákon č. 100/1988 Zb.

    § 46
    (1) Vdova má nárok na vdovský dôchodok po dobu jedného roka od smrti manžela.
    (2) Po uplynutí doby uvedenej v odseku 1 má vdova nárok na vdovský dôchodok, ak
    c) vychovala aspoň tri deti,

    Vyhláška FMPaSV č. 149/1988 Zb.

    § 15
    Výchova dieťaťa K § 21 ods. 2 a § 46 ods. 2 zákona
    (1) Podmienka výchovy dieťaťa je splnená, ak sa žena osobne stará alebo sa starala o dieťa vo veku do dosiahnutia plnoletosti aspoň po dobu 10 rokov. Pokiaľ sa však žena ujala výchovy dieťaťa po dosiahnutí ôsmeho roka jeho veku, je podmienka výchovy dieťaťa splnená, ak sa žena osobne stará alebo sa starala o dieťa vo veku do dosiahnutia plnoletosti aspoň po dobu piatich rokov.
    (2) Do potrebnej doby starostlivosti o dieťa uvedenej v odseku 1 sa započítava aj doba, po ktorú sa žena nemohla o dieťa osobne starať
    a) pre chorobu, alebo
    b) pretože dieťa bolo zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti.
    (3) Podmienka výchovy dieťaťa sa považuje za splnenú tiež, ak sa žena starala o dieťa
    a) od jeho narodenia do jeho úmrtia, pokiaľ dieťa zomrelo po dosiahnutí šiestich mesiacov veku, aj keď nie je splnená podmienka uvedená v odseku 1,
    b) aspoň posledné tri roky pred dosiahnutím veku určeného pre vznik nároku na starobný dôchodok.
    Naposledy upravil luja5 : 30.01.14 at 08:22
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bekulka Dakujem Vám veľmi pekne za radu, tej pani chcem pomôcť nie ju obrať ešte o tu biedu ktorú už teraz má hoci i svojim pričinením. Pracovníčka pri vybavovaní SD bola milá no všetko vravela s takým otáznikom a tých papierov na spočítavanie rokov, kontrolovanie, bolo na celý deň,tak nás poslala
    domov, že máme prísť o pár dní hádam to bude mať ako tak pripravené. Myslím, že vyžiť dnes zo 193,05€, ktoré dostáva a i o tie príde hned v deň dochodku pre"lásku" svojho syna je bieda, preto jej chcem pomôcť, no stále mám strach .
    luja5 Bekulka, osobne naozaj nevidím dôvod, aby pracovníčka zo sociálky sa teraz zaoberala tým, či tej pani v roku 1990 patril VD, alebo nie. Konanie o dnešnom nároku na SD nie je konaním o minulom nároku na VD. Sociálka by podľa súčasného zákona mala posudzovať počet vychovaných detí (čo to je "vychovanie" detí, do akého veku dieťaťa...) pri súčasnom posudzovaní nároku na SD, nie aj pri nároku na VD vzniknutého dávno v minulosti za účinnosti iného zákona, za iných zákonných podmienok...Nakoniec sociálka by musela uviesť paragraf z minulosti. Môžeš dať potom vedieť, ako to dopadlo? Samú ma to zaujíma.
    bekulka určite Vám potom odpíšem. Na sociálku ,ak sa nič výnimočné neudeje, by sme mali ísť v piatok.
    luja5 Bekulka, opravila a doplnila som svoju odpoveď, lebo predsa len sa mi podarilo niečo nájsť. Stále mi to nedalo a hľadala som ďalej, keďže zo svojej naozaj už dávnej praxe ešte pred rokom 1988 si matne pamätám, že my sme sa čímsi riadili a nepostupovalo sa vždy rovnako pri ďalšom nároku na VD, keď sa napríklad prestal vyplácať sirotský dôchodok, aj s posudzovaním doby vychovania detí to nebolo vždy za každej situácie rovnaké...
    bekulka Na začiatku Februára pani podísala papiere na SD a teraz čakáme. Trošku sa to skomplikovalo, lebo sme nemali uznesenie zo súdu o odobratí detí do starostlivosti inej osoby, mali sme len výpis z úradu soc vecí a oni chceli originál (ešte že ho neskartovali), mali ho a dali nám ho. ) Teraz čakáme na výsledok. Či je koho lútovať, neviem. Po dôchodku vo februári sa tak opila, že 4 dni mi neotvárala dvere. Mala totiž vzácnu návštevu z mladých čias. Prepili totálne všetko. Teraz mám dilemu čo spraví ak jej uznajú preplatok. To bue mať tak na truhlu a koniec. Som naňu nahnevaná, ukázala sa ako potvora, ktorá zneužila moju dobrotu.
    A čo sa týka toho čo nižšie písala Willma: nemôžem a ani nechcem manipulovať s jej peniazmi. Jej druhý syn ma chcel sfackať v 8 mesiaci tehotenstva len preto lebo mu ktosi čosi na mňa vymyslel...že som volala naňho policiu ...býva desiatky kilometrov od nás a ja som vtedy jeho mamu ešte vôbec nepoznala, takže toto si na triko neberiem. Jedna susedka jej takto chvílku pomáhala, dodnes ju volá zlodejkou a už x-krát som jej vysvetľovala ako sa o ňu starala keď ju priniesli nevládnu z nemocnice, ona si nato nepamätá. Jednoducho obdobie z pred 6 rokov úplne jasné od vtedy úplné okno.
    Mila123 nepíše sa mi to ľahko, ale Bekulka, aby si nedoplatila na svoju dobrotu....
    pani ak nechce, a to čo čítam nechce sa zmeniť, čo príde aj ešte rýchlejšie odíde a stále je málo, málo, málo.....
    je prepitá, závislá na alkohole a tak aj ostane a umrie....
    čo bude zajtra to nerieši, hlavne, že dnes má čo vypiť....
    držím ti palce, ale byť na Tvojom mieste vzdám to....
      zbaliť

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    ja len doplním, možno by nebolo od veci pokúsiť sa vybaviť osobitného príjemcu dôchodku - léta páne som to mala vybavené kvôli babke, vzhľadom k jej zdravotnému stavu. Prípadne presvedčiť tetu, nech si dáva dôchodok posielať na Tvoj účet, keď Ti plne dôveruje a synáčik môže strúhať mrkvu - jednoducho sa ku peniazom nedostane.
    luja5 Vidím, že nás je viac, koho napadla rovnaká myšlienka. Ako som naznačila vo svojom inom komente, mám obavy, že ak sa to nebude riešiť, nič sa nezmení v situácii tej pani, akurát syn ju bude oberať o viac peňazí, keď jej bude popri VD priznaný aj SD.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Neviem v akom znení platil zákon o soc.poistení v čase, keď tej pani odobrali deti.
    V súčasnosti platí :


    (2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.

    (3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak

    a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
    b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
    c) vychovala aspoň tri deti,
    d) dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti,
    e) dovŕšila dôchodkový vek.

    ----------
    Pani mala 5 deti, čo sa rozumie pod pojmom "vychovala" nám snáď vysvetlí nejaký právnik na Porade.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 dopĺňam.....
    pokiaľ viem, tým, že sa matka , popr. iná osoba súdom zverená starala o maloleté dieťa, starostlivosť musela byť aspoň 10 rokov ....
    dávno, dávno som ešte ako mzdárka som vypisovala žiadosť o D (ružové tlačivo, dvojstrana) a pani umrelo dieťa po 10. roku veku....
    veronikasad Ďakujem za doplnenie. Z vyššie uvedeného textu teda vyplýva, že v čase odobratia detí 3 mali viac ako 10 rokov, Ak Zákon o SP platil v rovnakom znení ako teraz, VD jej ani po roku od smrti manžela neodobrali.
    bekulka to znamená, že ho brala a nemala naň po odobratí deti nárok?
    veronikasad Ak platilo rovnaké znenie zákona ako dnes, mala - pri odobratí detí už 3 z nich dosiahli vek 10 rokov.
      zbaliť

    vdovský dôchodok a odňatá starostlivosť o deti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.