Zavrieť

Porady

dar a daň z príjmu

Prosím, musím zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti v roku , ktorú som dostala v roku 2013 darom od svojej matky, ktorá tam mala trvalý pobyt a tiež bola vlastníčkou nehnuteľnosti 15 rokov.V darovacej zmluve sa cena nehnutenosti neuvádza. Čo bude výdavkom ? Prosím o odsúhlasenie, je to tak, že predajná cena bytu /príjem/ sa rovná hodnote darovanej nehnuteľnosti /výdaj/, takže základ dane a daň bude 0,- ?? Aj darovanie aj predaj sa uskutočnil v roku 2013. Ďakujem
Naposledy upravil marions : 08.03.14 at 13:07
Kvaka Marions, dopíš do zadania, ako dlho mama nehnuteľnosť vlastnila.
marions dopísané
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ešte raz: DP: tvojím príjmom bude - za čo si nehnuteľnosť predala (dúfam, že o roku 2013 sa bavíme. A výdavkom bude cena bytu v čase darovania - ak to máš v darovacej zmluve - tak dáš tú, ak nemáš- tak si zistíš (realitky a pod) + ak si mala nejaké výdavky súvisiace s predajom
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    luja5 Neviem, či sa dá jednoznačne odpovedať k výdavku, ak nevieme, kedy mama nadobudla nehnuteľnosť do vlastníctva. Aspoň podľa môjho názoru ak tam mala TP 15 rokov, nemusí to automaticky znamenať, že ju aj 15 rokov vlastnila.
    Kvaka Toto platí za podmienky, že matka by mala predaj domu v čase darovania oslobodený od dane z príjmu. Ak nie, výdavkom bude cena nehnuteľnosti, za ktorú túto nehnuteľnosť matka kúpila.
    luja5 Preto som dala v inom komente otázku zadávateľke, aby upresnila, kedy matka nadobudla nehnuteľnosť do OV. To podľa mňa súvisí aj s tým, prečo jej nie je jasné ust. § 25 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. a po upresnení sa jej dá uvedené ustanovenie konkrétne vysvetliť.
    Katy a R no už som teraz z toho aj ja magor ... tak len pre upresnenie, že či dobre chápem.
    Matka jej darovala byt v roku 2013 a zadávateľka v tom istom roku ho aj predala - či???
    luja5 To je ok. Len čo ak napríklad matka v roku 2011 kúpila ten byt do OV a predtým to bol družstevný byt, v ktorom matka mala TP 15 rokov? To som mala na mysli, keď som sa pýtala na nadobudnutie nehnuteľnosti jej matkou do OV, čo by mohlo ovplyvniť, či sa berie do úvahy hodnota bytu z roku 2013, alebo iná.
    Katy a R ale ak sa bavíme o DP zadávateľky - ona byt dostala v roku 2013 - ju predsa nemusí zaujímať cena, aká bola predtým - pre ňu je dôležitá cena v čase darovania ...
    Kvaka Luja, aj keby tak bolo, ja by som dala do obstarávacej ceny u matky trhovú hodnotu členského podielu v čase odkúpenia, nech sa DÚ súdi, myslím, že by prehrali a oni to vedia.
    Kvaka Katy, ak by matka v čase darovania nemala splnenú podmienku oslobodenia pri prípadnom predaji bytu, ako výdavok sa zisťuje obstarávacia hodnota bytu u darcu.
    luja5 Katy a R, mne ide práve o to, či si môže zadávateľka dať cenu bytu v čase darovania (r.2013), lebo tú si podľa mňa v zmysle zákona môže dať len vtedy, ak by sa oslobodenie od DzP vzťahovalo aj na jej matku ako darkyňu, t.j. ak by jej matka bola v r. 2013 tiež oslobodená od DzP. A to neviem.
    Katy a R áno - už je mi jasné - aj čo luja písala - len ja som podľa toho zadania vydedukovala, že podmienka splnená (min s tým prechodným ustanovením.. ) - nakoniec je to aj tak - je splnená
    marions - týmito komentármi sa nedaj pomýliť (sme si aj my potrebovali ujasniť - niekedy si sedím na kábli )
    luja5 Kvaka v pohode, Nechcela som nejako riešiť práve družst.byt, len som to uviedla ako príklad, čo mám na mysli a vidím, že Ti je zrejmé, o čo mi ide. Vďaka za pochopenie.
    marions Ďakujem všetkym za Váš čas, matka podľa mňa by príjem oslobodený mala, a podľa toho všetkého je nákup aj predaj tá istá suma, keďže to bolo v jeden rok. Ako som v otázke upresnila, bola vlastníčkou 15 rokov, v darovacej zmluve cena nieje. Len keď som čítala ten § 25 už som nevedela ani to čo na začiatku. Stále sa tam dookola píše ak sa nevzťahuje oslobodenie. A na ňu sa vlastne vzťahuje.
    luja5 Ten § 25 ods. 1 písm. a) znamená, že sa vždy do výdavkov dáva obstarávacia cena nehnuteľnosti. Len pri predaji darovanej nehnuteľnosti sa zisťuje, či by bol darca oslobodený od DzP pri predaji nehnuteľnosti v čase, keď túto daroval, t.j. či by on musel platiť DzP, ak by nehnuteľnosť nedaroval, ale predal (pričom nešlo o nehnuteľnosť zaradenú do obchodného majetku).
    Ešte by som upozornila, že ak si dáš rovnakú cenu nehnuteľnosti aj do výdavkov, aj do príjmov, už si nemôžeš pripočítať výdavky súvisiace s predajom nehnuteľnosti, napríklad pre realitku, poplatok katastru..., lebo výdavky nemôžeš mať vyššie ako príjmy (§ 8 ods. 2 /druhá veta/ zákona č. 595/2003 Z.z.).
    marions Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie. A práve preto sa mi to vidí jednoduché, príjmy rovnaké ako výdavky - výsledok 0,- lebo aj tak strata nemôže byť. A keď to bolo v jednom roku, netreba potvrdenie od realitky aké boli ceny bytov keď som predala ja, tú cenu môžem použiť ako cenu za akú sa predávajú. Dúfam. ďakujem ešte raz všetkým. Pekný deň
      zbaliť
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions Prepáčte za neskoré doplnenie. Nehnuteľnosť mi darovala v roku 2013.
    ewita888 http://www.porada.sk/t237636-dan-z-p...utelnosti.html
    tu je podobný prípad
    marions Takže som dobre pochopila, že predajná cena bytu sa rovná hodnote darovanej nehnuteľnosti, takže základ dane a daň bude 0,- ???
    marions Prosím, môžte mi to oddobriť a na základe ktorého § ? Nenašla som to
    luja5 zákon č. 595/2003 Z.z., § 8 ods. 5 písm. b) s odkazom na § 25
    marions Ďakujem veľmi pekne
    luja5 Rada som pomohla, želám Ti peknú slnečnú sobotu z BA .
    marions Priznám sa, tak som sa zamotala, moc tomu §25 nerozumiem. Čítam dookola a stále sa zamotávam. Vlastne znamená, že keď by sa vzťahovalo naň oslobodenie, tak by sa neuvádzalo v DP a keď sa nevzťahuje, tak je výdavok obstarávacia cena?
    luja5 Môžeš ešte upresniť, kedy sa stala mama vlastníčkou nehnuteľnosti, ktorú Ti darovala?
    marions mama bola vlastníčkou nehnuteľnosti 15 rokov.
    Kvaka Takže platí to, čo Katy odpovedala.
    marions Ďakujem ešte raz, len myslím, že netreba zisťovať cenu u realitiek, keď som byt predala v tom istom roku, tak ceny sa rovnajú, či sa mýlim?
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.