Zavrieť

Porady

neplatené voľno&výpoveď

Dobrý deň,
zamestnanec nás dnes požiadal o neplatené voľno na 6 mesiacov,s tým že už v sobotu odchádza...
Je pre nás ťažké si nájsť tak narýchlo náhradu,ael zrejme nemôžeme nič namietať.
Chceli by sme s ním ale ukončiť pracovný pomer.Je to možné aj iným spôsobom ako dohodou(ktorú asi nebude chcieť podpísať)?Výpoveď-možno z organizačných dôvodov.ale čo potom doručenie?Keď sa bude zdržiavať neviem kde v zahraničí?
Vie prosím niekto poradiť?našla som veľa k tejto téme,ale kontrétnu odpoveď práve na moju otázku nie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    filka
    Dobrý deň,
    zamestnanec nás dnes požiadal o neplatené voľno na 6 mesiacov,s tým že už v sobotu odchádza...
    Je pre nás ťažké si nájsť tak narýchlo náhradu,ael zrejme nemôžeme nič namietať.
    Chceli by sme s ním ale ukončiť pracovný pomer.Je to možné aj iným spôsobom ako dohodou(ktorú asi nebude chcieť podpísať)?Výpoveď-možno z organizačných dôvodov.ale čo potom doručenie?Keď sa bude zdržiavať neviem kde v zahraničí?
    Vie prosím niekto poradiť?našla som veľa k tejto téme,ale kontrétnu odpoveď práve na moju otázku nie.
    S neplateným voľnom nemusí zamestnávateľ súhlasiť (ak nejde o dôležité osobné prekážky definované v zákonníku práce). Treba mu dať podpísať rozviazanie PP dohodou alebo keď nebude chcieť podpísať dohodu, nenastúpi do práce, dať mu absenciu a následne okamžité skončenie pracovného pomeru.
    Naposledy upravil Zita4 : 05.04.06 at 07:17

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    filka
    Dobrý deň,
    zamestnanec nás dnes požiadal o neplatené voľno na 6 mesiacov,s tým že už v sobotu odchádza...
    Je pre nás ťažké si nájsť tak narýchlo náhradu,ael zrejme nemôžeme nič namietať.
    Chceli by sme s ním ale ukončiť pracovný pomer.Je to možné aj iným spôsobom ako dohodou(ktorú asi nebude chcieť podpísať)?Výpoveď-možno z organizačných dôvodov.ale čo potom doručenie?Keď sa bude zdržiavať neviem kde v zahraničí?
    Vie prosím niekto poradiť?našla som veľa k tejto téme,ale kontrétnu odpoveď práve na moju otázku nie.
    Tak predovšetkým, ZC nemá na nepatené voľno právny nárok, je úplne na vôli zamestnávateľa, či so žiadosťou ZC bude súhlasiť a v akej dĺžke takéto voľno prípadne poskytne. Ak nesúhlasí, má na to plné právo a ZC je povinný/á chodiť do práce.

    Neplatené voľno je prekážkou v práci, ktorá sa neposudzuje ako výkon práce, a tak ZĽ bude ZC krátiť dovolenku o jednu dvanástinu za prvých 100 takto zmeškaných dní, a každých ďalších 22 dní takto zmeškaných tiež o jednu dvanástinu.

    Pokiaľ viem, tak po určitej dobe vznikne ZC povinnosť platiť si zdravotné poistenie, je to tuším 30 dní (ešte to overím), uprevený je aj postup na určenie vymeriavacieho základu.

    Ak teda ZC prestane chodiť do práce, je to porušenie pracovnej disciplíny, absencia, a z toho môže ZĽ vyvodzovať všetky následky v zmysle ZP. Samozrejme, ak ZC svojím konaním spôsobí ZĽ škodu, tak za ňu zodpovedá.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    filka
    Dobrý deň,
    zamestnanec nás dnes požiadal o neplatené voľno na 6 mesiacov,s tým že už v sobotu odchádza...
    Je pre nás ťažké si nájsť tak narýchlo náhradu,ael zrejme nemôžeme nič namietať.
    Chceli by sme s ním ale ukončiť pracovný pomer.Je to možné aj iným spôsobom ako dohodou(ktorú asi nebude chcieť podpísať)?Výpoveď-možno z organizačných dôvodov.ale čo potom doručenie?Keď sa bude zdržiavať neviem kde v zahraničí?
    Vie prosím niekto poradiť?našla som veľa k tejto téme,ale kontrétnu odpoveď práve na moju otázku nie.
    Akože nemôžete namietať?

    Veď neplatené voľno nie je nárokovateľné, udeľuje sa po vzájomnej dohode zamestnanca a zamestnávateľa. Jedine ak by to boli prekážky z dôvodov všeobecného záujmu podľa § 136 resp. iné prekážky podľa nasledujúcich §§.

    Ak o neplatené voľno žiadal z osobných dôvodov, nemusíte mu vyhovieť. Nech si požiada o skončenie PP dohodou, inak mu nedajte neplatené voľno. Ak nepríde do práce, bude mať absenciu a porušenie prac. disciplíny.

    Ak na neplatené voľno existujú zákonné dôvody, tak mu výpoveď môžete dať len zo zákonných dôvodov.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Zita4
    S neplateným voľnom nemusí zamestnávateľ súhlasiť (ak nejde o dôležité osobné prekážky definované v zákonníku práce). Treba mu dať podpísať rozviazanie PP dohodou alebo keď nebude chcieť podpísať dohodu, nenastúpi do práce, dať mu absenciu a následne okamžité skončenie pracovného pomeru.
    úplne súhlasím

    než som stihla dopísať, tak ma pohotovejší poraďáci predbehli

    dana

    neplatené voľno&výpoveď

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.