Zavrieť

Porady

Zodpovedná osoba v živnosti

urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Čaute
Neviete niekto ako je to s osobami, ktoré sú v živnosti uvedené ako "zodpovedná osoba"? Najnovšie sa majú dať na pracovnú zmluvu, to znamená prihlásiť do sociálky aj zdravotnej, a samozrejme platiť všetky odvody. Je to pravda? Ale neviem z ktorého zákona to vyplýva. Kto mi môže nariadiť, zamestnať zodpov. osobu na pracovnú zmluvu. Veď zodp. osoba môže byť živnostník, alebo poistená z iného titulu a nemusím odvádzať 2 krát.

Ďakujem za každu radu
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

... posúvam
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

nikto nič?
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Zrejme povinnosti a zodpovedosť žiadnu,je to len formalita ako aj veľa iných,ktoré naši poslanci schválili,aby sa prispôsobili zákonom v EU.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

No možno prax je taká, ale vyskytnúť sa môže hocičo a nechcem, aby vtedy bolo neskoro zisťovať nové veci.
Okrem živnostenského zákonníka sa kde môžem o tom dočítať?
0 0
George Michael George Michael

George Michael je offline (nepripojený) George Michael

V čase, keď som vrámci podnikania využívala inštitút zodpovedného zástupcu - pred rokom, mi na podobný dotaz - ako je to vlastne so zodpovednosťou zodpovedného zástupcu na ŽÚ povedali, že za prevádzkovanie živnosti ako takej zodpovedá živnostník. Zodpovedný zástupca by mal byť akási odborná pomoc alebo záruka za moje neodborné vedomosti, alebo chýbajúcu prax.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Stále mi v tom niečo chýba. Ak sa stane niečo zlé, zodpovedný je živnostník. Môže živnostník vyvodzovať následky aj voči zodpovednej osobe?
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Gabi toto sa mi podarilo nájsť, neviem či ti to postači.
Živnostenský zákon zodpovedného zástupcu vymedzuje ako fyzickú osobu ustanovenú podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Ani ustanovenie zodpovedného zástupcu však podnikateľa v žiadnom prípade nezbavuje povinnosti prevádzkovať živnosť odborne, čo živnostenský zákon výslovne ustanovuje v § 29 ods. 2./citácia_ Podnikateľ je povinny prevádzkovať živnosť riadne, poctivo a odborne. Tejto povinnosti sa nemôže zbaviť ani v prípade, ak podnikateľskú činnosť prevádzkuje prostredníctvom zodpovedného zástupcu /
Ak by teda živnostenský úrad zistil neodborné prevádzkovanie živnosti, zodpovedným a sankcionovateľným voči živnostenskému úradu by bol vždy iba samotný podnikateľ, a to aj napriek tomu, že by mal ustanoveného zodpovedného zástupcu. Podnikateľ by mohol až následne vyvodiť zodpovednosť voči svojmu zodpovednému zástupcovi pre porušenie povinností zodpovedného zástupcu, ktoré má voči podnikateľovi zo zmluvného vzťahu, na základe ktorého funkciu zodpovedného zástupcu vykonáva.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Gabi03 Pozri príspevok
Stále mi v tom niečo chýba. Ak sa stane niečo zlé, zodpovedný je živnostník. Môže živnostník vyvodzovať následky aj voči zodpovednej osobe?
Minimálne z titulu existujúceho pracovnoprávneho vzťahu. Ak mal v náplni práce dohodnutú " kontrolu kvality vykonávania živnosti" , samozrejme nie v takomto znení , ale vo vzťahu ku konkrétnemu predmetu činnosti, tak sa mu napr. nedostaky zistené a sankcionované kontorolou št. orgánov dajú zosobniť, v zmysle ustanovení ZP, a pod.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Hm, hm, hm. Tak ide iba o toto?
Ďakujem všetkým za príspevky.
0 0
penaone penaone

penaone je offline (nepripojený) penaone

nebude to vadit ked zodpovedný zástupca pracuje na zmluvu, a v mojej firme bude aj zodpovedný zástupca?
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Nie, nebude to vadiť, len treba dať zamestnancovi mzdu zodpovedajúcu aspoň 2. stupňu náročnosti, keďže jeho pracovné zaradenie bude "zodpovedný zástupca".
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Prajem pekný večer všetkým poraďákom.
Tzv. "igelitkári" sa prebudili a potrebujem poradiť. Otec je ustanovený v ŽL svojho syna ako zodpovesdný zástupca. Keď to vybavovali, tak ich upozornili na to , že je potrebné abz za túto činnsoť bola vyplatená aj mzda, ale ktorý živnostník v priebehu roka mylí na také veci. A teraz - je koniec februára, ako to spraviť. Viete mi niekto poradiť? V tomto príspevku som sa dočítala , že je to pracovno právny vzťah, ale spätne ako ho uzatvorím ? Uvedený živnostník aj otec aj syn majú paušálne výdavky.
Ďakujem veľmi pekne
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Neviem ako to spravíš, ale toto ti budú kontrolovať jedine zo živnostenského úradu. Takže ak ti neboli ešte na kontrole, tak čím skôr spravte pracovnú zmluvu. V podstate ak ti príde na kontrolu niekto normálny, tak sa s nimi dá dohodnúť. Neviem si predstaviť ako by si chcela spätne vyplatiť mzdu. To sa podľa mňa nedá. Ďalší problém s týmto môžeš mať vtedy, ak budeš chcieť zrušiť zodpovedného zástupcu, na živnostenskom úrade budeš musieť dokladovať, koľko si ho mala zamestnaného, na základe čoho..... a iné... .
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Ďakujem, je mi jasné, že pomoc tak oneskorene nie je žiadna, už to stihnem akurát za február a pri kontrole nech si živnostník zodpovedá ako bude vedieť. Celý rok sa nestarajú o svoje poivnnosti a potom daňové robia v marci a naháňajú všetko spätne. Ale čo už. Aj tak ďakujem.

Ešte by ma zaujímalo, na porade som čítala, že to môže byť skrátený prac. úväzok napr. 2hod. týždenne. Na mesiac by to vyšlo 8 hod. x 50,- Sk t.j. 400,- Sk za mesiac-. Mohlo by to takto byť? Ďakujem
Naposledy upravil Zužu : 28.02.07 at 11:37 Dôvod: doplnenie
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Nestiham, prepáč.
Môže to byť na skrátený pracovný úväzok aj na 1 hodinu týždenne, nitko ti na to nemôže nič povedať.
(Tento týždeň mi pán zo živnostenského tvrdil, že to musí byť minimálne 10 hodín týždenne. Ja som sa ho spýtala, nech mi povie podľa akého zákona. A on na to, že vie že nikde to nie je ustanovené ale tak by to malo byť. To len naokraj.)

Mohlo by to byť tak ako píšeš, keby si dala 1. stupeň náročnosti. Ja by som dala 2. stupeň a aby si neporušila minimálnu mzdu na 1 hodinu, tak najmenej 52,50 Sk. A nezabudni, že pri úväzku 2 hodiny týždenne budeš mať odpracovaných za mesiac 8 alebo 10 hodín.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Ďakujem za obšírnu odpoveď.
0 0
petka2284 petka2284

petka2284 je offline (nepripojený) petka2284

Ahojte. Dnes som sa zaregistrovala a to len preto, ze sa na bud. rok chystam vhupnut do cechu zivnostnikov:-) A len jedna otazka k tejto teme. Ak budem mat zakonneho zastupcu, za ktoreho budem odvadzat minimum tak, ako pisete vyssie, nebude problem, ak je tento ´´moj´´ zakonny zastupca aj zivnostnik ako taky a odvadza si sam? Ako to riesit? To bude platit odvody aj on sam sebe a este aj ja? Vopred dakujem za kratucku odpoved:-)
0 0
petka2284 petka2284

petka2284 je offline (nepripojený) petka2284

Som zaciatocnik tu na porade a vobec....rada by som si nechala poradit, ako je to so zakonnym zatupcom v pripade, ze sa budem riadit radami vid hore, cize budem ho riadne zamestnavat a odvadzat odvody, ale co ak on sam je zivnostnik a tiez si plati odvody..?? Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

petka2284 Pozri príspevok
Som zaciatocnik tu na porade a vobec....rada by som si nechala poradit, ako je to so zakonnym zatupcom v pripade, ze sa budem riadit radami vid hore, cize budem ho riadne zamestnavat a odvadzat odvody, ale co ak on sam je zivnostnik a tiez si plati odvody..?? Dakujem
To že on je sám živnostník nevadí. U teba musí byť zamestnaný na pracovný pomer, nie na dohodu. Stačí skrátený úväzok, odvody platíš ako za každého iného zamestnanca.
Príjem zo zamestnania bude živnostník uvádzať v daňovom priznaní v § 5,
platenie odvodov živnostníka - podľa výšky jeho príjmov a zisku, s tým ty nemáš nič spoločné.

-------
Veronika
0 0
johankaP johankaP

johankaP je offline (nepripojený) johankaP

Aj ja mam otazku k zodpovednej osobe. V mojom pripade ustanovim manzel. Ja prikladam k ziadosti vypis z registra trestov a to iste plati aj pre zodpovednu osobu? teda manzela?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať