Zavrieť

Porady

Zodpovedná osoba v živnosti

urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Čaute
Neviete niekto ako je to s osobami, ktoré sú v živnosti uvedené ako "zodpovedná osoba"? Najnovšie sa majú dať na pracovnú zmluvu, to znamená prihlásiť do sociálky aj zdravotnej, a samozrejme platiť všetky odvody. Je to pravda? Ale neviem z ktorého zákona to vyplýva. Kto mi môže nariadiť, zamestnať zodpov. osobu na pracovnú zmluvu. Veď zodp. osoba môže byť živnostník, alebo poistená z iného titulu a nemusím odvádzať 2 krát.

Ďakujem za každu radu
Usporiadat
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
Nie, zodpovedného zástupcu musíš mať ako zamestnanca, čiže formou pracovnej zmluvy, ale môžeš mu dať skrátený pracovný čas.
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

blondy Pozri príspevok
Prosím o info, ohľadne zamestnania zodpovedného zástupcu formou dohody o pracovnej činnosti. Je to možné zamestnať ho takýmto spôsobom?
Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere, teda musí mať pracovnú zmluvu. To neplatí, ak je ním manžel, manželka podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.
0 0
misqo misqo

misqo je offline (nepripojený) misqo

akina Pozri príspevok
Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere, teda musí mať pracovnú zmluvu. To neplatí, ak je ním manžel, manželka podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.
Takže keď je zodpovedný zástupca príbuzný v priamom rade nemusí mať uzatvorenú prac. zmluvu, teda nemusím platiť ani žiadne odvody za neho? kde je konkrétne uvedené že v tomto prípade príbuzného v priamom rade nemusí byť uzatvorený pracovný pomer?
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
misqo Pozri príspevok
Takže keď je zodpovedný zástupca príbuzný v priamom rade nemusí mať uzatvorenú prac. zmluvu, teda nemusím platiť ani žiadne odvody za neho? kde je konkrétne uvedené že v tomto prípade príbuzného v priamom rade nemusí byť uzatvorený pracovný pomer?
hľadaj v živnostenskom zákone
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

misqo Pozri príspevok
Takže keď je zodpovedný zástupca príbuzný v priamom rade nemusí mať uzatvorenú prac. zmluvu, teda nemusím platiť ani žiadne odvody za neho? kde je konkrétne uvedené že v tomto prípade príbuzného v priamom rade nemusí byť uzatvorený pracovný pomer?
Čítaj § 11 ods. 1 živnostenského zákona.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ak je zodpovedný zástupca živnostník, taktiež sa uzaviera pracovná zmluva? Ako som sa dočítala môže byť na skrátený pracovný čas? Aká je minimálna mzda? Do ktorej tarif.triedy zaradiť? Ešte by som poprosila o info ohľadne vyhlásenia, on ho asi podpisovať nebude, lebo je živnostník?
Ďakujem.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Poprosím súrne o radu. Lebo nový živnostník začal živnosť od 01.06.2009 a toho zodpovedného zástupcu by som mala vybaviť ešte dnes, aj keď dodatočne.
Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ejo Pozri príspevok
Ak je zodpovedný zástupca živnostník, taktiež sa uzaviera pracovná zmluva? Ako som sa dočítala môže byť na skrátený pracovný čas? Aká je minimálna mzda? Do ktorej tarif.triedy zaradiť? Ešte by som poprosila o info ohľadne vyhlásenia, on ho asi podpisovať nebude, lebo je živnostník?
Ďakujem.
Ano uzatvára sa, stačí napr. aj 2 x za týždeň po 2-3 hodiny. Z tejto mzdy sa riadne odvádzajú odvody.
Ale tieto info ti museli dať na ŽU, keď dotyčný žiadal o živnosť a zodpovedný zástupca tam predkladal svoje doklady.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Asi mu na ŽU nič nepovedali. To je najhoršie, že som to aj ja prešvihla.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Prečítaj si §11 Živ. zákona. Ale nič nie je stratené. Veď ho prihlás do SP a ZP dnes, veď je len 5.6.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

A môžem s dátumom od 01.06.2009?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ejo Pozri príspevok
A môžem s dátumom od 01.06.2009?
Prihlásiť sa spätne nedá, len od dnes = najskôr. Ale veď ak založil živnosť so zodp. zástupcom 1.6.09, neznamená to, že prevádzka bežala už od 1.6.09.
V jeho prípade začala bežať napr. 8.6.09. Len už utekaj s prihláškami.
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

akina Pozri príspevok
Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere, teda musí mať pracovnú zmluvu. To neplatí, ak je ním manžel, manželka podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.
Potrebujem poradit. Kedze nie sme zobrati, ale zijeme s trvalym pobytom v jednej domacnosti, priatel ide podnikat ako SZCO, mohla by som byt aj ja zodp. zastupca? A za dalsie, som na RD, vyplyva pre mna nieco z toho? Ci to nejako ovplyvni nedajboze peniaze, co dostavam od statu. Dakujem.
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

lorelei Pozri príspevok
Potrebujem poradit. Kedze nie sme zobrati, ale zijeme s trvalym pobytom v jednej domacnosti, priatel ide podnikat ako SZCO, mohla by som byt aj ja zodp. zastupca? A za dalsie, som na RD, vyplyva pre mna nieco z toho? Ci to nejako ovplyvni nedajboze peniaze, co dostavam od statu. Dakujem.
Ak spĺňaš podmienku odbornej spôsobilosti, môžeš byť ako zodpovedný zástupca za živnosť, ale musíš mať pracovnú zmluvu, lebo nie ste manželia.
0 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

Mám k tejto téme otázku z iného pohľadu a to :

-aká je vlastne zodpovednosť zákonného zástupcu ? vo vzťahu k úradom a prípadné sankcie?

Živ.zák vraví len , že "zodpovedný zástupca je osoba prostrednictvom ktorej podnikateľ zabezpečuje odbornosť vykonávaných činností počas prevádzkovania živnosti"

Dostal som ponuku robiť zodpovedného zástupcu pre s.r.o. na činnosť zasieľatelstvo za čo môžem byť zodpovedný keď budem mať len minimálny dosah na riadenie a kontrolu spoločnosti.
Obmedzí sa týmto zodpovednosť konateľa spoločnosti?
Ako je to s trestnoprávnou zodpovednosťou ?
Ako je to zo zodpovednostou za škodu - len do výšky 3 násobku platu ako ostatný zamestnanci.

Mozno je to na novú tému , ale odpovie mi niekdo?
0 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

posúvam
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

Za činnosť s.r.o. vo vzťahu k úradom, ďalším subjektom ( PO, FO ) zodpovedá vždy podnikateľský subjekt, nie zodpovedný zástupca za živnosť. ZZ je v pracovnom pomere a prostredníctvom neho je zabezpečované odborné vykonávanie činnosti. Vo vzťahu k s.r.o. máte povinnosti a práva ako každý iný zamestnanec ( konkrétnosti obsahuje pracovná zmluva ).
0 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
Džanka Džanka

Džanka je offline (nepripojený) Džanka

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. FO a PO si prenajali budovu. Zmluvy so SSE SPP má uzavreté FO na celú budovu s tým, že PO bude prefakturovávať 50% nákladov, keďže budova je rozdelená na polovicu. Problém je v tom, že FO spísala dohodu o preúčtovávaní, kde samozrejme figurujú FO a PO, ale za FO si nárokuje podpísať túto dohodu druh FO-majiteľky. Už druhý deň sa mu snažíme vysvetliť, že on nikde nefiguruje a teda to podpísať nemôže. Viete mi prosím, poradiť ako mu to dokázať? Je to niekde v zákonoch napísané? Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať