Zavrieť

Porady

Zodpovedná osoba v živnosti

urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Čaute
Neviete niekto ako je to s osobami, ktoré sú v živnosti uvedené ako "zodpovedná osoba"? Najnovšie sa majú dať na pracovnú zmluvu, to znamená prihlásiť do sociálky aj zdravotnej, a samozrejme platiť všetky odvody. Je to pravda? Ale neviem z ktorého zákona to vyplýva. Kto mi môže nariadiť, zamestnať zodpov. osobu na pracovnú zmluvu. Veď zodp. osoba môže byť živnostník, alebo poistená z iného titulu a nemusím odvádzať 2 krát.

Ďakujem za každu radu
Usporiadat
Mariya Mariya

Mariya je offline (nepripojený) Mariya

Caute,
prosim vas o radu ohladne zodpovedneho zastupcu. Mozem mat za zodpovedneho zastupcu niekoho, kto je uz zamestnancom inej firmy? Kedze ide len o formalitu, aby som mohla zalozit sro (na zaklade koncesie), mal by pracovnu zmluvu len na 1 hodinu mesacne. Otazka vsak je, ci moze byt zamestnancom u dvoch zamestnavatelov....
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Mariya Pozri príspevok
Caute,
prosim vas o radu ohladne zodpovedneho zastupcu. Mozem mat za zodpovedneho zastupcu niekoho, kto je uz zamestnancom inej firmy? Kedze ide len o formalitu, aby som mohla zalozit sro (na zaklade koncesie), mal by pracovnu zmluvu len na 1 hodinu mesacne. Otazka vsak je, ci moze byt zamestnancom u dvoch zamestnavatelov....
Jedna osoba môže vykonávať funkciu zodpovedného zástupcu len u jedného subjektu. Počet pracovných pomerov, ale nie je ničím obmedzený v zmysle Tvojej otázky.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

johankaP Pozri príspevok
Aj ja mam otazku k zodpovednej osobe. V mojom pripade ustanovim manzel. Ja prikladam k ziadosti vypis z registra trestov a to iste plati aj pre zodpovednu osobu? teda manzela?
Pracovno-právny vzťah (pracovná zmluva) je medzi manželmi prípustný, takže nič z tohto dôvodu tomu nebráni. Samozrejme predpokladáme, že manžel spĺňa podmienky pre "vykonávanie funkcie" zodpovedného zástupcu.
0 0
Mariya Mariya

Mariya je offline (nepripojený) Mariya

Ta osoba je v tej druhej firme rádovým zamestnancom. Znamena to, ze moze byt zamestnancom tam a u mna byt zapisany ako zodpovedny zastupca?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Mariya Pozri príspevok
Ta osoba je v tej druhej firme rádovým zamestnancom. Znamena to, ze moze byt zamestnancom tam a u mna byt zapisany ako zodpovedny zastupca?
Môže to tak byť. Ale ako zodpovedný zástupca bude v PP len u Teba.
0 0
Mariya Mariya

Mariya je offline (nepripojený) Mariya

Tym padom za neho platim normalne vsetky odvody, socialku, zdravotne...? To za neho budu platit dve firmy?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Zodpovedný zástupca môže byť zamestnaný u Vás na kratší pracovný pomer.
0 0
Mariya Mariya

Mariya je offline (nepripojený) Mariya

Ano to bude. Na 1 hodinu mesacne. Kedze ja budem jedinou konatelkou a budem mat zodpovedneho zastupcu, tak mi staci na zalozenie sro zakladatelska listina, alebo potrebujem spolocensku zmluvu?
Naposledy upravil Mariya : 24.01.08 at 08:59
0 0
Mariya Mariya

Mariya je offline (nepripojený) Mariya

Vie mi niekto v tomto poradit? dakujem
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.

Toľko citát z internetu http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...type=2&aid=309 . Mňa by zaujímali tie podmienky upravené zákonom, kedy manžel podnikateľky, ktorý je ustanovený ako zákonný zástupca, nemusí byť v pracovnom pomere u podnikateľky - manželky, ak je u nej zákonným zástupcom. Kde sa konkrétne o tom píše?
Vopred ďakujem.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Pozri si živnostenský zákon.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

janasv Pozri príspevok
Mňa by zaujímali tie podmienky upravené zákonom, kedy manžel podnikateľky, ktorý je ustanovený ako zákonný zástupca, nemusí byť v pracovnom pomere u podnikateľky - manželky, ak je u nej zákonným zástupcom. Kde sa konkrétne o tom píše?
Vopred ďakujem.
Je to v Zákone 125/2006
Čl. II
Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom
zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
sa mení a dopĺňa takto:
1. Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
㤠2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú
osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho
príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel,
ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku
podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre
fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný
v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
poistený, je poberateľom dôchodku podľa
osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom
do 26 rokov veku.“.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Živnostenský zákon
§ 11

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
(5) Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Dada Pozri príspevok
Živnostenský zákon
§ 11

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
(5) Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.
28aa) § 2a zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 125/2006 Z. z.

janasv hľadala zákon, ktorý definuje konkrétne podmienky kedy nemusí byť zodp. zástupca v prac. pomere k podnikateľovi.
Preto som jej v mojom predchádzajúcom príspevku priložila citát zo zákona č.125/2006.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Ďakujem za info. Takže, ak tomu dobre rozumiem, tak ak chce mať manželka ako jeden z predmetov v živnosti servis elektrických spotrebičov a dá si ako zodpovednú osobu manžala, menusí ho u seba /pro forma/ zamestnať a môže tú činnosť vykonávať a faktúrovať. Je to tak?
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Takže, keď manžel bude vykonávať nad manželkou dozor, tak nemusí byť u nej zamestnaný, treba ho len určiť ako zástupcu? Kde to treba uviesť, alebo ho zaevidovať?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Pru Pozri príspevok
Takže, keď manžel bude vykonávať nad manželkou dozor, tak nemusí byť u nej zamestnaný, treba ho len určiť ako zástupcu? Kde to treba uviesť, alebo ho zaevidovať?
Klikni ešte sem: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...type=2&aid=309
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

ďakujem za informáciu. Toto mi je už jasné, len teraz by som potrebovala vedieť, keď manželia nemusia byť v pracovnoprávnom vzťahu, či treba vykazovať tie hodiny a platiť odvody. ďakujem pekne
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Ak nemáš zamestnancov, tak nemáš za koho odvádzať odvody.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

takže stačí ak jej manžel bude uvedený v ŽL ako zástupca, ktorý vykonáva dozor a to je všetko?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať