Zavrieť

Porady

Stretli ste sa tym, ze doktori neuplne, alebo nepravdivo informovali pacienta o jeho zdravotnom stave?

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Moze by doktor nejak postihovany ak neuplne, alebo nepravdivo informuje pacienta o jeho stave. Aj ked je to z dobrych pohnutok, napr, aby pacienta zbytocne nevystrasil?
Usporiadat
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

no neviem,ako by si to dokázal.........vždy ti dajú podpísať papier,že si bol informovaný a súhlasíš s liečbou.........
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-576
§ 6
Poučenie a informovaný súhlas

(1) Ošetrujúci zdravotnícky pracovník je povinný informovať o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti (ďalej len „poskytnúť poučenie“), ak tento zákon neustanovuje inak (§ 6a),

a) osobu, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, alebo aj inú osobu, ktorú si táto osoba určila,

b) zákonného zástupcu, opatrovníka, poručníka, inú fyzickú osobu ako rodič, ktorá má maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, osobu, ktorá má dieťa v náhradnej osobnej starostlivosti, osobu, ktorá má dieťa v pestúnskej starostlivosti, osobu, ktorá má záujem stať sa pestúnom a má dieťa dočasne zverené do starostlivosti, budúceho osvojiteľa, osobu, ktorá má dieťa zverené podľa osobitných predpisov,4a) alebo štatutárneho zástupcu zariadenia, v ktorom sa vykonáva rozhodnutie súdu o nariadení ústavnej starostlivosti alebo rozhodnutie súdu o uložení ochrannej výchovy5) (ďalej len „zákonný zástupca“), ak osobou, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, je maloleté dieťa, osoba pozbavená spôsobilosti na právne úkony alebo osoba s obmedzenou spôsobilosťou na právne úkony (ďalej len „osoba nespôsobilá dať informovaný súhlas“) a vhodným spôsobom aj osobu nespôsobilú dať informovaný súhlas.

(2) Ošetrujúci zdravotnícky pracovník je povinný poskytnúť poučenie zrozumiteľne, ohľaduplne, bez nátlaku, s možnosťou a dostatočným časom slobodne sa rozhodnúť pre informovaný súhlas a primerane rozumovej a vôľovej vyspelosti a zdravotnému stavu osoby, ktorú má poučiť.

(3) Každý, kto má právo na poučenie podľa odseku 1, má aj právo poučenie odmietnuť. O odmietnutí poučenia sa urobí písomný záznam.

(4) Informovaný súhlas je preukázateľný súhlas s poskytnutím zdravotnej starostlivosti, ktorému predchádzalo poučenie podľa tohto zákona. Informovaný súhlas je aj taký preukázateľný súhlas s poskytnutím zdravotnej starostlivosti, ktorému predchádzalo odmietnutie poučenia, ak v tomto zákone nie je ustanovené inak (§ 6b, § 27 ods. 1, § 36 ods. 2, § 38 ods. 1, § 40 ods. 2).

(5) Písomná forma informovaného súhlasu sa vyžaduje

a) v prípadoch uvedených v § 6b, § 27 ods. 1, § 36 ods. 2, § 38 ods. 1 a v § 40 ods. 2,

b) pred vykonaním invazívnych zákrokov v celkovej anestéze alebo lokálnej anestéze,

c) pri zmene diagnostického postupu alebo liečebného postupu, ktorý nebol obsahom predošlého informovaného súhlasu.

(6) Informovaný súhlas dáva, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 6a),

a) osoba, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, alebo

b) zákonný zástupca, ak osobou, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, je osoba nespôsobilá dať informovaný súhlas; takáto osoba sa podieľa na rozhodovaní v najväčšej miere, ktorú dovoľujú jej schopnosti.

(7) Ak zákonný zástupca odmietne dať informovaný súhlas, poskytovateľ môže dať návrh na súd, ak je to v záujme osoby nespôsobilej dať informovaný súhlas, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť. V tomto prípade súhlas súdu s poskytnutím zdravotnej starostlivosti nahrádza informovaný súhlas zákonného zástupcu. Do rozhodnutia súdu možno vykonávať len také zdravotné výkony, ktoré sú nevyhnutné na záchranu života tejto osoby.

(8) Každý, kto má právo dať informovaný súhlas, má aj právo informovaný súhlas kedykoľvek slobodne odvolať.

(9) Informovaný súhlas sa nevyžaduje v prípade

a) neodkladnej starostlivosti, ak nemožno včas získať informovaný súhlas, ale ho možno predpokladať,

b) ochranného liečenia uloženého súdom podľa osobitného predpisu,6)

c) ústavnej starostlivosti, ak ide o osobu, ktorá šíri prenosnú chorobu, ktorá závažným spôsobom ohrozuje jej okolie, alebo

d) ambulantnej starostlivosti alebo ústavnej starostlivosti, ak ide o osobu, ktorá v dôsledku duševnej choroby alebo s príznakmi duševnej poruchy ohrozuje seba alebo svoje okolie, alebo ak hrozí vážne zhoršenie jej zdravotného stavu.

(10) Spôsob poučenia, obsah poučenia, odmietnutie poučenia, informovaný súhlas, odmietnutie informovaného súhlasu a odvolanie informovaného súhlasu sú súčasťou zápisu do zdravotnej dokumentácie (§ 21). Ak informovaný súhlas dal zákonný zástupca [odsek 5 písm. b)], súčasťou zápisu do zdravotnej dokumentácie je aj vyjadrenie osoby nespôsobilej dať informovaný súhlas s poskytnutím zdravotnej starostlivosti.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
taiko
Moze by doktor nejak postihovany ak neuplne, alebo nepravdivo informuje pacienta o jeho stave. Aj ked je to z dobrych pohnutok, napr, aby pacienta zbytocne nevystrasil?

Taiko , zákon mám momentálne v teplej dierke , ale polož si sám sebe si otázku .

Chcel by si byť úpne informovaný o svojom stave ???

Zvládol by si ten nápor na psychiku ? Myslím na tie info ohľadom iných chorôb , ako je nejaká chrípka a či slepák ( ale aj na tieto už pár jednotlivcov pošlo ) .
Zvládol ???
Niekedy je lepšie radšej nevedieť , čo jednotlivca čaká , ako vedieť ...a to mi ver !
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

buchač,hodíš diagnózu do googla a ...............
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
kopretinka
buchač,hodíš diagnózu do googla a ...............
eeeeeeeeeeeeeeee

To sa nedá opísať , to musíš zažiť .
Tie infošky od strýka Googla sú ( povedzme ) všeobecné .
Ak sedíš oproti lekárovi a on Ti povie Dg , tak sa jeden nevie , že ako sa má zachovať .
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Nestretla som sa este s tym, aby lekar zamlcoval Dg pacientovil. Myslim, ze len musi najst ten spravny sposob, ako to pacientovi podat na jeho "mentalnej" urovni.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mojim rodičom lekári diagnózu nepovedali. Mali už svoj vek a viem, že aj tak by sa operovať už nedali.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
alaya1
Nestretla som sa este s tym, aby lekar zamlcoval Dg pacientovil. Myslim, ze len musi najst ten spravny sposob, ako to pacientovi podat na jeho "mentalnej" urovni.
Aly ...fakt nechcem byť Vševedko , no počas mojich " pobytov " v špitáloch som zažil ( počul a videl dialóg ) takú nehoráznu nevedomosť od pacientov , že to až mňa bolelo .
Podotýkam , že sa nejednalo onejakých jednotlivcov staršieho dáta narodenia , ale išlo o produktívny vek .
Takže niekedy aj ten lekár mal čo robiť s tou momentálnou " mentálnou " úrovňou ...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

buchač
alaya1
Nestretla som sa este s tym, aby lekar zamlcoval Dg pacientovil. Myslim, ze len musi najst ten spravny sposob, ako to pacientovi podat na jeho "mentalnej" urovni.
Aly ...fakt nechcem byť Vševedko , no počas mojich " pobytov " v špitáloch som zažil ( počul a videl dialóg ) takú nehoráznu nevedomosť od pacientov , že to až mňa bolelo .
Podotýkam , že sa nejednalo onejakých jednotlivcov staršieho dáta narodenia , ale išlo o produktívny vek .
Takže niekedy aj ten lekár mal čo robiť s tou momentálnou " mentálnou " úrovňou ...
Suhlasim s tebou, ale snad im nejaku Dg povedal, nepovedal, ze su zdravi. Preto by mnohi lekari potrebovali viac casu venovat aj studiu socialnej psychologie, aby vedeli komu a ako. O tom som pisala.Ale osobne si myslim, ze kazdy clovek by mal byt pravdivo informovany o svojom zdravotnom stave.
2 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
buchač
taiko
Moze by doktor nejak postihovany ak neuplne, alebo nepravdivo informuje pacienta o jeho stave. Aj ked je to z dobrych pohnutok, napr, aby pacienta zbytocne nevystrasil?

Taiko , zákon mám momentálne v teplej dierke , ale polož si sám sebe si otázku .

Chcel by si byť úpne informovaný o svojom stave ???

Zvládol by si ten nápor na psychiku ? Myslím na tie info ohľadom iných chorôb , ako je nejaká chrípka a či slepák ( ale aj na tieto už pár jednotlivcov pošlo ) .
Zvládol ???
Niekedy je lepšie radšej nevedieť , čo jednotlivca čaká , ako vedieť ...a to mi ver !
hmm no o to mi prave islo. Nastastie som nebol nikdy konfrontovany s takou situaciou, ale zo svojej podstaty by som asi chcel vediet pravdu nech je aka je. Okrem toho je jedno co chcem ja, otazkou je ci ma lekar pravo nieco zatajovat a nevraviet Ti pravdu. Respektivne, ci take nieco sa moze vobec stat a ci takeho lekara mozno postihnut.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
kopretinka
no neviem,ako by si to dokázal.........vždy ti dajú podpísať papier,že si bol informovaný a súhlasíš s liečbou.........
no hej Ty papier podpisat mozes, ale ide mi o to, ze co ked Ta lekar informuje nepravdivo, alebo nieco zataji, akokolvek dobre to mysli.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
avalik
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-576
§ 6
Poučenie a informovaný súhlas
.
.
.
.
.
(10) Spôsob poučenia, obsah poučenia, odmietnutie poučenia, informovaný súhlas, odmietnutie informovaného súhlasu a odvolanie informovaného súhlasu sú súčasťou zápisu do zdravotnej dokumentácie (§ 21). Ak informovaný súhlas dal zákonný zástupca [odsek 5 písm. b)], súčasťou zápisu do zdravotnej dokumentácie je aj vyjadrenie osoby nespôsobilej dať informovaný súhlas s poskytnutím zdravotnej starostlivosti.
ja som ten zakon cital, zaujimalo ma vsak ake su s tym skusenosti, ci lekar nieco zamlci alebo nepovie pravdu a ci za to moze byt postihnuty
Naposledy upravil taiko : 17.05.14 at 22:38
0 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

v súčasnosti je zdravotník zo zákona povinný informovať pacienta o jeho zdravotnom stave, v zmysle, "aby sa pacient mohol zariadiť", pravdu má však alaya1, že niektorí lekári majú s tým problém /poznatky zo psychológie mizivé/, zvlášť v ťažkých prípadoch, a teda prax býva všelijaká....

neskutočnú pravdu má aj bucháč, ktorý hovorí, že niekedy je lepšie nevedieť - alebo, že prílišné vedomosti sú niekedy aj na škodu. Veď nie nadarmo aj stopercentne v klinickej praxi platí, že najhorší pacient je vždy zdravotník

poviem príklad: viete najhoršie sú tie vedomosti pre nás zdravoťákov vtedy keď máme sami nejaký symptóm/y. Automaticky, /keďže máme tie vedomosti/ nás napadnú všetky choroby, v ktorých sa dané symptómy vyskytujú, a teda by sme ich aj mohli mať. A to nie je všetko. Mozog plný vedomostí pracuje ďalej. My totižto vieme aj ako sa to vyšetruje, diagnostikuje, akými spôsobmi, akými metódami, ako je to nepríjemné, resp. ako je to bolestivé. A to stále nie je všetko. My totižto tiež vieme /v prípade, že by sa daná potencionálna diagnóza u nás aj náhodou potvrdila/, ako sa to lieči, akými liekmi, aké majú tie nežiaduce účinky, čo by nám z toho mohlo byť, aké by mohli nastať komplikácie pri takejto liečbe a pod. A nakoniec vieme ešte aj aké sú reálne možnosti vyliečenia sa, prípadne percentuálna pravdepodobnosť prežitia. A to je fakt brutal. Preto sú zdravotníci najhorší pacienti, lebo sa s nimi najhoršie spolupracuje, všetko vedia. Vtedy si vždy poviem: blažená nevedomosť.
3 1
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
taiko
kopretinka
no neviem,ako by si to dokázal.........vždy ti dajú podpísať papier,že si bol informovaný a súhlasíš s liečbou.........
no hej Ty papier podpisat mozes, ale ide mi o to, ze co ked Ta lekar informuje nepravdivo, alebo nieco zataji, akokolvek dobre to mysli.
Tai , to sa ale proste nedá .

Sám vravíš , že si nebol v tej vážnejšej situácii . Ale aj tie " obyčajnejšie " jeden ( môže ) pochopí v tom inom svetle , ako mu je info podávané .
Aby sme sa pochopili , lekár povie rodičom info o ich dieťati .
No otec je energický a chce riešiť situáciu okamžite , promtne - hneď a a takoj naraz . Ako keby nik iný nepotreboval ošetrenie .
Matka pre zmenu zasa hysteričí aj pri sebemenšom zakašľaní potomka a chce to isté , čo otec .
Lekár im vysvetľuje a aj dá podpísať ten papier .
Nezatajil , informoval pravdivo .
No čo z toho ,keď rodičia poriadne nepočúvali a následne lekára naháňajú po súdoch .
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Taiko, neupresnil si, z akych dovodov to zamlci, ci nepovie pravdu. Moze ist aj o zle urcenie Dg., aj to sa stava, nelen milosrdna loz. Postihnuty pacient, pripadne pribuzni sa mozu obratit na Urad na dohlad nad zdravotnou strarostlivostou,, ktora danu vec preskuma, v pripade, ze sa podnet potvrdi, ako opravneny, vyvodi voci lekarovi nasledky- od pokuty az po odobratie licencie, pripadne sa potom pacient, pribuzni mozu obratit aj na sud so zalobou.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
buchač
taiko
kopretinka
no neviem,ako by si to dokázal.........vždy ti dajú podpísať papier,že si bol informovaný a súhlasíš s liečbou.........
no hej Ty papier podpisat mozes, ale ide mi o to, ze co ked Ta lekar informuje nepravdivo, alebo nieco zataji, akokolvek dobre to mysli.
Tai , to sa ale proste nedá .

Sám vravíš , že si nebol v tej vážnejšej situácii . Ale aj tie " obyčajnejšie " jeden ( môže ) pochopí v tom inom svetle , ako mu je info podávané .
Aby sme sa pochopili , lekár povie rodičom info o ich dieťati .
No otec je energický a chce riešiť situáciu okamžite , promtne - hneď a a takoj naraz . Ako keby nik iný nepotreboval ošetrenie .
Matka pre zmenu zasa hysteričí aj pri sebemenšom zakašľaní potomka a chce to isté , čo otec .
Lekár im vysvetľuje a aj dá podpísať ten papier .
Nezatajil , informoval pravdivo .
No čo z toho ,keď rodičia poriadne nepočúvali a následne lekára naháňajú po súdoch .
hmmm, chapem co myslis. Ja som ale skor myslel, ked Ta nepravdivo/neuplne informuju o stave, nie o sposobe liecby, ale to by si hadam dovolit nemali. Skor asi dochadza k tomu, ze to davkuju postupne ak sa jedna o nejaku zlu novinu
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
alaya1
Taiko, neupresnil si, z akych dovodov to zamlci, ci nepovie pravdu. Moze ist aj o zle urcenie Dg., aj to sa stava, nelen milosrdna loz. Postihnuty pacient, pripadne pribuzni sa mozu obratit na Urad na dohlad nad zdravotnou strarostlivostou,, ktora danu vec preskuma, v pripade, ze sa podnet potvrdi, ako opravneny, vyvodi voci lekarovi nasledky- od pokuty az po odobratie licencie, pripadne sa potom pacient, pribuzni mozu obratit aj na sud so zalobou.
nieee ja som myslel to ze chce pacienta usetrit, alebo si napr. mysli, ze to pacient nezvladne a jeho psychicky moze zhorsit liecbu. Alebo nieco v tom zmysle
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

taiko
alaya1
Taiko, neupresnil si, z akych dovodov to zamlci, ci nepovie pravdu. Moze ist aj o zle urcenie Dg., aj to sa stava, nelen milosrdna loz. Postihnuty pacient, pripadne pribuzni sa mozu obratit na Urad na dohlad nad zdravotnou strarostlivostou,, ktora danu vec preskuma, v pripade, ze sa podnet potvrdi, ako opravneny, vyvodi voci lekarovi nasledky- od pokuty az po odobratie licencie, pripadne sa potom pacient, pribuzni mozu obratit aj na sud so zalobou.
nieee ja som myslel to ze chce pacienta usetrit, alebo si napr. mysli, ze to pacient nezvladne a jeho psychicky moze zhorsit liecbu. Alebo nieco v tom zmysle
Podla mna to zalezi aj na povahe lekara. Jeden bez problemov vylozi karty na stol, iny podava informacie pacientovi postupne a mozno niektory najskor informuje pribuznych a hladaju riesenie, ako to povedat,ci nie.
1 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Áno, doktor zamlčal komplikácie pri operácii.
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
taiko
hmmm, chapem co myslis.
Skor asi dochadza k tomu, ze to davkuju postupne ak sa jedna o nejaku zlu novinu
Nechápeš - nezažil si ...

Vždy záleží od jednotlivca - pacienta , že ako mu je info podané .
Niekto zvládne na ex , iný len sŕka .
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať