Zavrieť

Porady

co mam robit? zamestnavatel ma chcel prepustit teraz uz nie..ja mam vsak novu pracu

dobry den mam jeden problem ktory musim co najrychlejsie vyriesit. zamestnavatel mi chcel dat vypoved (dohodu) ku 31.maju 2014, aspon som sa nim tak dohodla. ironia je ze este ja som ho musela nahanat a pytat si dohodu no dnes mi oznamil ze mozem pokracovat v praci a ze mozem ostat.z jeho hladiska to bola cista vypocitavost aby mi nemusel dat odstupne,pocka si kym vypoved dam ja. ja uz som si nasla novu pracu a 2.juna 2014 nastupujem. co mam robit aby mi dal odstupne ? existuje nejaky zakon na zavadzanie zamestnanca??
3 komentárov     zbaliť
jslancik počkaj, počkaj, o aké odstupné vám obom ide? ak máš DOHODU, tak odstupné sa nekoná, či?
miskusfiskus ja nemam dohodu ale zmluvu...hovorim o dohode o skonceni PP ....pritom sam moj sef povedal ze mi da 400 na ruku ked mu podpisem dohodu....vypoved mi sice dal ale iba ustne , pisomne mi ju neda pretoze by prisiel o prispevky od statu na podporu zamestnavania...ale to je teraz vedlajsie
jslancik nepleť si PROSÍM výpoveď a dohodu o ukončení PP. Navyše keď nemáš ani jedno ani druhé očividne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    píšeš, že máš výpoveď (dohodu). Ja viem čítať, aj keď ty kombinuješ jablká a melóny.

    Za dohodu ti chcel dať ako bonus 400€ (rozumej, nemusel ti dať nič, ak by ťa ukecal). To nie je žiadne odstupné. Nemusela si na ňu pristúpiť a bol by nútený ti dať výpoveď s výpovednou lehotou a ostatnými náležitosťami.

    Tvoja teória má veľké nedostatky. Ak si pre neho nadbytočná hneď teraz, tak je pre neho výhodná dohoda (či už s bonusom alebo bez). S tvojou teóriou nesedí, že ak by čakal výpoveď od teba, musí ťa platiť ešte pár mesiacov počas výpovednej doby.

    Pravdepodobne iba chce, aby si ho ty prosila o dohodu, keď vidí, že máš inú robotu. Stavil na to, že chceš odísť viac, ako on teba chce poslať preč. Ušetril by "bonus". Ale riskuje, že ho nepožiadaš o dohodu, resp. že sa nedohodnete bez "bonusu". Potom by ťa musel platiť ďalej do skončenia výpovednej lehoty.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    miskusfiskus asi sa nerozumieme oznamil mi ze ma chce prepustit no nutil ma podpisat dohodu co som samozrejme nesuhlasil pretoze dohoda je suhlas oboch stran..ked ma chcel vyhodit nech mi da vypoved...lenze on by mi vypoved aj tak nedal pretoze by musel vratit prispevky na podporu zamestnavania. informovala som sa a pristupila som na jeho navrh ze mu podpisem dohodu pretoze pri vypovedi by som musela mat odpracovane min. 60 dni aby mi vznikol narok na odstupne. dohodli sme sa ze mu podpisem dohodu k 31. maju ,nie ku koncu aprila ako on chcel..dohodli sme sa tak ze maj budem robit ako keby vypovednu lehotu lebo by som inac prisla o peniaze a aj tak to mam v zmluve.nic nie je na papieri to je sice fakt ale kedze ma chcel vyhodit uz vo february nepretpokladala som ze bude trvat na mojom PP no bohuzial oklamal ma . a tak isto viem ze pri dohode vznika narok na odstupne len som na pochybach pretoze na nete pisu raz ze mam potom ze nemam narok. zacala som pracovat 1.februara 2014 a skoncit by som rada 31.maja 2014...no ja uz neviem
    miskusfiskus a to ze mam druhu pracu on nevie...kedze sme sa dohodli ku koncu maja..ved aj ustna dohoda je dohoda
    jslancik dievča, píšu ti tu nie raz, že pri dohode o ukončení PP nevzniká nárok na odstupné. A bodka.
    Neboj, ja teba rozumiem. Samozrejme iba tomu, čo napíšeš. Čo si myslíš, to zistím až potom, čo to tu napíšeš. Či ty mňa rozumieš, to je otázne. Mimochodom, tvoj zamestnávateľ asi zistil, že od neho nemôžeš odísť nijakým spôsobom, aby neprišiel o príspevky. Preto ťa u seba drží, aj keď ťa asi nepotrebuje.
    ivka70 Pleties hrusky s jablkami, 60 dni je potrebne mat odpracovana na narok na pomernu cast rocnej dovolenky.
    Narok na odstupne vznika najskor pri vypovedi danej zamestnavatelom ale az ked PP trva 2 roky a viac.
    bea A neplatí pre ňu toto?
    Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
    miskusfiskus dakujem bea....o tomto tu hovorim cely cas len iste melony a jablka a ini si idu dokazovat svoje....odkaz pre ostatnych prestudujte si viac stranom a uvidite ze niekde pisu tak ako napisala bea a inde zasa ze az od 2 rokov....nemam k tomu co viac povedat
    kopretinka bea,konkrétne čo sa vzťahuje na ňu? stratila spôsobilosť vykonávať prácu?alebo je nadbytočná? alebo ?
    Katy a R veru - preštuduj si, čo píšeš ... a zabudni na odstupné !
    o tých dôvodoch si vôbec nepísala ...
    možno??? (aj keď skôr nie - ale nedá sa naisto vedieť z tvojich príspevkov) ti núkal niečo podobné v apríli .. ale to si odmietla predsa!
    bea Veď práve neviem, či sa jej to netýka.... Preto som to tam pridala, že je aj taká možnosť....
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    otázka znie - že čo máš robiť - aby si dostala odstupné.
    Nuž ZP hovorí jasne ... ak ťa zamestnávateľ nechce prepustiť - tak o žiadnom odstupnom nemôže byť ani reči.... zabudni na to!
    a či to je z jeho strany vypočítavosť, alebo nie ??? - nepoznáme jeho dôvody. Ak napr on je viazaný nejakou dobou ťa zamestnávať - veď by na to doplatil ! a žiadny zákon mu nezakazuje nechať ťa pokračovať v PP - aj keď predtým súhlasil so skončením PP ..
    Ak máš nejakú dovolenku - riešením by bolo dať teraz výpoveď - a počas výpovednej lehoty mať súbežne obidva PP ... samozrejme, časovo to bude treba "vymyslieť", resp dohoda s novým zamestnávateľom ???
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik "existuje nejaky zakon na zavadzanie zamestnanca" a ešte k tomuto daj niečo
    miskusfiskus ked som ti na smiech jslancik tak nereaguj na moju otazku...ked nieco neviem tak sa asi ze opytam a nemylim si vypoved a dohodu neboj sa...
    jslancik praveze mylis. a tak či tak nemáš ani jedno, ani druhé, ak si medzicasom nezmenila informacie.
    Vieš, nie je zlé nevedieť a spýtať sa. Horšie je neakceptovať odpovede a myslieť si, že si najmúdrejšia.
    miskusfiskus najmudrejsi si tu asi ty ked mi vidis do hlavy a vies co viem a co nie....prosim nereaguj na moj prispevok nemam naladu na individua, ktore musia rypat a provokovat ludi , ktory potrebuju poradit DAKUJEM OD TEBA RADU NEPROSIM !!!
    miskusfiskus jeho dovody na moje prepustenie su nedovodne-zevraj nizke trzby co aj tak nie je pravda lebo viem si pozriet zosit s trzbou az rok dozadu ale to je jedno...asi ho trochu postrasim..mam totiz znamych na SOI-ke ...ze bud to co slubil...alebo inspekcia..mam nanho dost veci.. .:/
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    no kedze nepomahaju polopatisticke odpovede tak skusim citovat zakon

    Zákonník práce
    § 59

    (1) Pracovný pomer možno skončiť

    a) dohodou,
    b) výpoveďou,
    c) okamžitým skončením,
    d) skončením v skúšobnej dobe.

    § 60
    Dohoda o skončení pracovného pomeru

    (1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

    (2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

    (3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.

    § 61
    Výpoveď

    (1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

    (2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

    (3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas dvoch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

    (4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.



    § 63
    Výpoveď daná zamestnávateľom

    (1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

    a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť
    1. zrušuje alebo
    2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,

    b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,


    § 76
    Odstupné

    (1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

    (2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume

    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
    Naposledy upravil avalik : 28.05.14 at 16:02
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik Ďakujeme... a pripúšťa zákon (či nevylučuje) v dohode bod o "bonuse" v nejakej peňažnej výške? Môže byť niečo také súčasťou dohody o ukončení PP? Lebo v tom nemáme jasno niektorí. Odhliadnuc od toho, že slečna nemá nič písomne.
    ivka70 Zamestnavatel moze dat zamestnancovi odmenu podla vlastneho uvazenia a v akejkolvek vyske. Nemusi to zdovodnovat. (pokial to teda nie je statna sprava s tabulkovymi platmi)
    avalik no co si daju na papier a podpisu tak to plati (nezabudnut na odvody a dan) nie je to zakazane ... samozrejme sluby dane ustne sotva vymozes ... a vyhrazat sa znamostami na urcitych miestach? - máme na to celkom vhodné porekadlo: „čím kdo zachází, tím také schází“
    jslancik jasné, ale či sa to dá zakotviť do dohody o ukončení PP, že dostane odmenu v sume xyz. Lebo ak by to tam nebolo písomne, tak by to boli iba sľuby, ako napr. v prípade tuto kolegyne miskusfiskus.
    misoft Môže, ale nemusí - nie je povinné, často záleží aj od kolektívnej zmluvy....
    miskusfiskus dakujem avalik toto viem z predu aj od zadu...problem je v tom ze raz pisu tak a raz zasa inak od dvoch rokov potom nad 2 roky...ale diky za citovanie zakona...
    avalik doplnila som do § 76 aj ods. 2 - ale nie je to podstatne v tomto pripade, pretoze 1. dohoda nebola urobena pisomne, 2. podla toho co pise zadavatelka nie su splnene podmienky dane v ods. 2 .... takze riesenie je bud skoncit pracovny pomer dohodou - ak bude zamestnavatel suhlasit alebo podat vypoved a pocas vypovede stihat obidva prac. pomery ... v oboch pripadoch je to bez odstupneho
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nemozes nic robit, pocitala si s niecim, na co si nemala ziadny podklad.
    To, ze zamestnavatel chcel a hovoril o tom neznamena, ze to je zavazny prislub.
    Kym ste nic nepodpisali, nemas co vymahat.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    miskusfiskus on ma najprv chcel prepustit zo dna na den pretoze si myslel ze som este v skusobnej lehote,no ja som uz mesiac pracovalo po skusobnej dobe cize nic z toho. v zmluve som mala 1 mesacnu vypovednu dobu ktoru on nechcel dodrzat a nutil ma podpisat dohodu este ku koncu minuleho mesiaca co som nesuhlasila pretoze by ma ukratil o mesacnu mzdu a tak sme sa dohodli ze mu podpisem dohodu k 31.maju . cely cas sa tvaril ako mrtvy chrobak a zajtra mam poslednu zmenu a on mi povie ze mozem ostat dalej.
    kn-alka ivka70 ti už písala, že pri podpísaní DOHODY o skončení pracovného pomeru NEMÁŠ nárok na žiadne odstupné.
    ivka70 Ak tvoj PP trva kratsie ako 2 roky, nemas ziadny narok na odstupne ... ani pri vypovedi zo strany zamestnavatela kvoli zruseniu prac. miesta.

    Poziadaj o ukoncenie PP dohodou k 31.5. a bud rad, ak zamestnavatel bude suhlasit.
    miskusfiskus pri dohode o ukonceni PP je narok na odstupne
    jslancik rehocem sa ako kôň Ale nie preto, že by tvoj príspevok bol vtipný...
      zbaliť

    co mam robit? zamestnavatel ma chcel prepustit teraz uz nie..ja mam vsak novu pracu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.