Zavrieť

Porady

Usporiadat
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

A keď mám len jedo potvrdenie ale je tam poznámka doprovod matky k lekárovi - nutný, platí mi to celý deň alebo len 4 hodiny alebo ako?
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Netka
A keď mám len jedo potvrdenie ale je tam poznámka doprovod matky k lekárovi - nutný, platí mi to celý deň alebo len 4 hodiny alebo ako?
Ďakujem.
Na potvrdení musí byť čas,ktorý preplatíš, ak je tam celodenné ošetrenie, tak preplatíš celý deň.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

Dobrý deň,
u nás máme zase taký problém,že zamestnanci nám priniesli potvrdenia od lekára (aj na 2-3 dni) o tom,že boli na vyšetrení.To by nebol problém,ale ide o to,že tieto časy vyšetrenia spadajú presne na obdobie,kedy sme mali celozávodnú dovolenku-plánovanú rok dopredu.To znamená,že každý jeden zamestnanec sa mohol zariadiť tak,že si to vyšetrenie u lekára mohol zariadiť inokedy nemám pravdu?
Ale mozeme sa teraz ohradiť §141 ods.2 písm.a)-...ak vyš. alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času??
Ludia su velmi prespekulovani,tak co ako na nich?
Musime im uznat tie paragrafy alebo je ina cesta?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

filka
Dobrý deň,
u nás máme zase taký problém,že zamestnanci nám priniesli potvrdenia od lekára (aj na 2-3 dni) o tom,že boli na vyšetrení.To by nebol problém,ale ide o to,že tieto časy vyšetrenia spadajú presne na obdobie,kedy sme mali celozávodnú dovolenku-plánovanú rok dopredu.To znamená,že každý jeden zamestnanec sa mohol zariadiť tak,že si to vyšetrenie u lekára mohol zariadiť inokedy nemám pravdu?
Ale mozeme sa teraz ohradiť §141 ods.2 písm.a)-...ak vyš. alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času??
Ludia su velmi prespekulovani,tak co ako na nich?
Musime im uznat tie paragrafy alebo je ina cesta?
Môžete sa ohradiť § 141. Nebolo to vrámci pracovného času, lebo ste v danom termíne nepracovali pre celozávodnú dovolenku.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

Tweety
Môžete sa ohradiť § 141. Nebolo to vrámci pracovného času, lebo ste v danom termíne nepracovali pre celozávodnú dovolenku.
A cim sa ohradime??§141,konkretne cim?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

filka
A cim sa ohradime??§141,konkretne cim?
Práve tým ,čo som napísala, že bola celozávodná dovolenka.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Nech Vám nájdu v zákone, že sa dovolenka prerušuje.
Skúste sa ohradiť tým, že Zákonník práce v § 114 presne špecifikuje prípady, kedy je čerpanie dovolenky prerušené a v § 112 ods. 3 definuje, že ak dovolenka pripadne na sviatok, tak tento sa mu nezapočítava dodovolenky. Všetky ostatné prípadu môžu byť riešené len dohodou oboch strán.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

azuz to sa mi celkom paci,taka argumentacia.v podstate by islo o prerusenie cerpania dovolenky,ktore ale v tychto pripadoch Zakonnik prace neupravuje...
Dakujem
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Poprosila by som o radu. Bola som s 5 ročným synom ako doprovod v nemocnici. Tam vystavili klasickú kladenku - na moje meno. Tam sice píše, že som ležala na detskej klinike ale nepíše sa, že ako doprovod. Posudzuje sa to ako moja PNS alebo ako OČR. Dali mi vobec správny doklad ?
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Ivenka
Poprosila by som o radu. Bola som s 5 ročným synom ako doprovod v nemocnici. Tam vystavili klasickú kladenku - na moje meno. Tam sice píše, že som ležala na detskej klinike ale nepíše sa, že ako doprovod. Posudzuje sa to ako moja PNS alebo ako OČR. Dali mi vobec správny doklad ?
Ako OČR. A uviedli tam meno syna? Inak by to bolo asi zaujímavé. PN a dospelá osoba na detskej klinike.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
Návšteva lekára - tzv.péčko sa do HM započítava, je to vlastne náhrady mzdy za neodpracovanú dobu (podobne ako dovolenka). Dôležité je, aby lekár vystavil potvrdenie o ošetrení a napísal tam aj to, že platí celý deň. Niektorí zamestnávatelia to vyžadujú.
0 0
pe3sorka pe3sorka

pe3sorka je offline (nepripojený) pe3sorka

Prosím Vás, návšteva lekára, tých 7 dní do roka, je nejak aj obmedzená? Mám na mysli, keď zamestnanec dá výpoveď k 31.3. a už vyčerpal náhradu za päť dní...to by v nasledujúcom zamestnaní mal nárok na ďalších sedem dní? Ďakujem.
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

áno u každého zamestnávateľa má nárok na 7 dní
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pe3sorka Pozri príspevok
Prosím Vás, návšteva lekára, tých 7 dní do roka, je nejak aj obmedzená? Mám na mysli, keď zamestnanec dá výpoveď k 31.3. a už vyčerpal náhradu za päť dní...to by v nasledujúcom zamestnaní mal nárok na ďalších sedem dní? Ďakujem.
Áno, má nárok na 7 dní.
0 0
piškotka piškotka

piškotka je offline (nepripojený) piškotka

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, ak bol zamestnanec u lákara, patrí mu za to náhrada mzdy, ale ráta sa to aj do počtu odprac.hodín a dní? Alebo o tie dní mu krátim počet odpr. dní a tým pádom aj počet hodín. Ďakujem veľmi pekne
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nie sú to odpracované dni, takže sa mu to ani medzi odpracované neráta.
0 0
magdina magdina

magdina je offline (nepripojený) magdina

Ja mám iný problém, náš zamestnanec si napísal 5 dní OČR ako doprovod dieťaťa na liečenie. Je to klasická dovolenka, pomenovaná ako OZDRAVNÝ POBYT RODIČA S DIEŤAŤOM. Je k tomu akurát potrebné potvrdenie detského lekára o doporučení pobytu pri mori. Je to v medziach ZP §141 pís.c?
Podotýkam, že celkový pobyt je 14-dňový a zbytok má riešený dovolenkou. Mne sa to akosi nezdá. Za vysvetlenie veľmi pekne ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

magdina Pozri príspevok
Ja mám iný problém, náš zamestnanec si napísal 5 dní OČR ako doprovod dieťaťa na liečenie. Je to klasická dovolenka, pomenovaná ako OZDRAVNÝ POBYT RODIČA S DIEŤAŤOM. Je k tomu akurát potrebné potvrdenie detského lekára o doporučení pobytu pri mori. Je to v medziach ZP §141 pís.c?
Podotýkam, že celkový pobyt je 14-dňový a zbytok má riešený dovolenkou. Mne sa to akosi nezdá. Za vysvetlenie veľmi pekne ďakujem
Ošetrovné /OČR/ je dávka nemocenského poistenia - žiadosť vystavuje ošetrujúci lekár. Je hradená sociálnou poisťovňou.

Ak máš na mysli § 141 odst.2 písm. c/, ide o sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené ošetrenie alebo liečenie. Potvrdenie musí vystaviť ošetrujúci lekár dieťaťa, nemôže si ho "napísať" zamestnanec, Nejedná sa však doporučenie pobytu pri mori, ale sprevádzanie na liečenie.

-------
Veronika
0 0
sabitat sabitat

sabitat je offline (nepripojený) sabitat

Ja sa chcem opýtať - či sa návštevy u lekára - myslím hodiny majú zrátavať a prepočítavať na celé dni , t.j. 1. deň -5 hodín, 2. deň - 3 hodiny = vyčerpal jeden zo siedmich?
- či má z-c nárok na spreádzanie člena rodiny 7 dní na všetkých spolu alebo (aj takú interpretáciu som počula) na každé dieťa 7 dní???Ale to by mal potom nárok 7 na manžela, 7 na matku ..... A to už asi...?
- má nárok matka na sprevádzanie (platené) staršieho dieťaťa ako 10 r. - veď bez nej by ho lekár nemal ošetriť - nemá 18?? - má si teda zobrať dovolenku?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

sabitat Pozri príspevok
Ja sa chcem opýtať - či sa návštevy u lekára - myslím hodiny majú zrátavať a prepočítavať na celé dni , t.j. 1. deň -5 hodín, 2. deň - 3 hodiny = vyčerpal jeden zo siedmich?
- či má z-c nárok na spreádzanie člena rodiny 7 dní na všetkých spolu alebo (aj takú interpretáciu som počula) na každé dieťa 7 dní???Ale to by mal potom nárok 7 na manžela, 7 na matku ..... A to už asi...?
- má nárok matka na sprevádzanie (platené) staršieho dieťaťa ako 10 r. - veď bez nej by ho lekár nemal ošetriť - nemá 18?? - má si teda zobrať dovolenku?
1. ak máš 8 hod. denný úväzok, tak máš nárok na 8 x 7 = 56 hod.
2. 7 dní je na rodinného príslušníka celkovo, t.j., nie na každého zvlášť
3. matka má nárok na sprevádzanie dieťaťa - vek je neobmedzený, je to predsa rodinný príslušník

prikladám ti aj citáciu zo zákonníka práce

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci



(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať