Zavrieť

Porady

Usporiadat
GajMa GajMa

GajMa je offline (nepripojený) GajMa

Jednodňová návšteva u lekára so starým rodičom platí len ked bývaju v spoločnej domácnosti? Alebo môže mať aj inú adresu.
Dakujem
0 0
kizmoo kizmoo

kizmoo je offline (nepripojený) kizmoo

Chcel by som sa opytat, u nas vo firme mame pruzny pracovny cas, pevna pracovna doba je urcena od 8:00 do 13:00, cize 5 hodin. Ak mam celodenne lekarske osetrenie, tak nas zamestnavatel nuti odpracovat si hodiny mimo pevnej doby, cize 3 hodiny. Chcem sa opytat ci ma na to narok, a ak by chcel preplatit cely den, na aky paragraf alebo zakon sa moze odvolat, dakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kizmoo Pozri príspevok
Chcel by som sa opytat, u nas vo firme mame pruzny pracovny cas, pevna pracovna doba je urcena od 8:00 do 13:00, cize 5 hodin. Ak mam celodenne lekarske osetrenie, tak nas zamestnavatel nuti odpracovat si hodiny mimo pevnej doby, cize 3 hodiny. Chcem sa opytat ci ma na to narok, a ak by chcel preplatit cely den, na aky paragraf alebo zakon sa moze odvolat, dakujem.
Je to § 143 ZP.
§ 143
Prekážky v práci
pri pružnom pracovnom čase

(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.
(2) Ak tento zákon alebo kolektívna zmluva pri prekážkach v práci na strane zamestnanca ustanoví presnú dĺžku nevyhnutne potrebného času, za ktorý zamestnancovi patrí pracovné voľno, posudzuje sa ako výkon práce celý tento čas; za jeden deň sa pritom považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.
(3) Prekážky v práci na strane zamestnávateľa sa posudzujú ako výkon práce, ak zasiahli do pracovnej zmeny zamestnanca, a to za každý jednotlivý deň pri uplatnení
a) pružného pracovného dňa najviac v rozsahu dĺžky pracovnej zmeny pripadajúcej zamestnancovi na príslušný deň,
b) pružného pracovného týždňa a pružného štvortýždňového pracovného času najviac v rozsahu priemernej dĺžky pracovnej zmeny vyplývajúcej z určeného, prípadne z kratšieho pracovného času príslušného zamestnanca.
(4) Ak zamestnanec neodpracoval pre ospravedlnené prekážky v práci uvedené v odseku 1 druhej vete celý denný pracovný čas pri uplatnení pružného pracovného dňa alebo celý týždenný pracovný čas pri uplatnení pružného pracovného týždňa alebo celý pracovný čas pripadajúci na štvortýždňové pracovné obdobie, pretože mu v tom bránila prekážka v práci na jeho strane, je povinný túto neodpracovanú časť pracovného času nadpracovať v pracovných dňoch bez zbytočného odkladu po odpadnutí prekážky v práci, ak sa so zamestnávateľom nedohodol inak. Nadpracovanie je možné len vo voliteľnom pracovnom čase, ak nebola dohodnutá iná doba a nadpracovanie nie je prácou nadčas.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

GajMa Pozri príspevok
Jednodňová návšteva u lekára so starým rodičom platí len ked bývaju v spoločnej domácnosti? Alebo môže mať aj inú adresu.
Dakujem
NIe, spoločná domácnosť sa nevyžaduje. Viď § 40ZP odst.5.- definicia rodinného príslušníka.
0 0
kizmoo kizmoo

kizmoo je offline (nepripojený) kizmoo

Chcel by som sa opytat, u nas vo firme mame pruzny pracovny cas, pevna pracovna doba je urcena od 8:00 do 13:00, cize 5 hodin. Ak mam celodenne lekarske osetrenie, tak nas zamestnavatel nuti odpracovat si hodiny mimo pevnej doby, cize 3 hodiny. Chcem sa opytat ci ma na to narok, a ak by chcel preplatit cely den, na aky paragraf alebo zakon sa moze odvolat, dakujem.

Pozerali sme paragraf 143 odsek 2, kde je mozne upravit kolektivnou zmluvou dobu po ktoru plati volno, avsak sme firma do 50 zamestnancov a kolektivnu zmluvu nemame, viete poradit akym sposobom si mozeme uplatnovat celodenne osetrenie u lekara bez nadrabania volitelnej casti pracovnej doby? dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kizmoo Pozri príspevok
Chcel by som sa opytat, u nas vo firme mame pruzny pracovny cas, pevna pracovna doba je urcena od 8:00 do 13:00, cize 5 hodin. Ak mam celodenne lekarske osetrenie, tak nas zamestnavatel nuti odpracovat si hodiny mimo pevnej doby, cize 3 hodiny. Chcem sa opytat ci ma na to narok, a ak by chcel preplatit cely den, na aky paragraf alebo zakon sa moze odvolat, dakujem.

Pozerali sme paragraf 143 odsek 2, kde je mozne upravit kolektivnou zmluvou dobu po ktoru plati volno, avsak sme firma do 50 zamestnancov a kolektivnu zmluvu nemame, viete poradit akym sposobom si mozeme uplatnovat celodenne osetrenie u lekara bez nadrabania volitelnej casti pracovnej doby? dakujem
Mal by to akceptovať ako celý deň.

Daj si vyhľadať staršie témy, bolo to niekoľkokrát popisované. Nemám čas to hľadať, ale určite to nájdeš, ak budeš hľadať podľa kľúčových slov : pružný čas, prekážky v práci, návšteva lekára a pod.

Medzitým som to našiel, je to tu:

http://www.porada.sk/t104196-osetren...covny-cas.html
Naposledy upravil Chobot : 27.02.09 at 12:28
0 0
lju lju

lju je offline (nepripojený) lju

Dobrý den, chcela by som vas poprosit o radu. Zamestnanec, ktorý u nas pracuje na dohodu o vykonaní prace má narok na lekára-náhrada príjmu? Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lju Pozri príspevok
Dobrý den, chcela by som vas poprosit o radu. Zamestnanec, ktorý u nas pracuje na dohodu o vykonaní prace má narok na lekára-náhrada príjmu? Dakujem
NIe, nemá.
0 0
Eva Maria Eva Maria

Eva Maria je offline (nepripojený) Eva Maria

Dobry den,
prosila by som o radu. Pracujem ako pedagogicky zamestnanec na znizeny prac.uvazok devat hodin, t.j. pracujem len dva dni - pondelok a stvrtok. Vo stvrtok som bola s dietatom na vysetreni a vypytala si potvrdenie. Dnes, v pondelok som musela ist lekarovi ja, tak som si opat vypytala potvrdenie. Problem je v tom,ze moj zamestnavatel mi tvrdi, ze si musim vypytat potvrdenia aj na ostatne dni, t.j. na piatok, utorok a stredu pokym nepojdem do prace, lebo ja by som v praci mala vlastne byt celych pat dni, co je len na dobrej voli sefa, ze tam nemusim chodit aj v dni kedy neucim. Teda preto si musim vypytat potvrdenie i na tieto dni. Dokonca mi sef este tvrdil, ze to takto nemozem a ze si mam kvoli tomu brat PN.
Je pravda, ze ak by som bola napr. tyzden chora, tak si teoreticky nemozem zobrat len dve potvrdenia ale musim si ich zobrat na cely tyzden alebo PN?
Prosim poradte, som z toho nestastna, lebo takto pridem o tych sedem dni nahrady hned. Ak to pravda nie je, na aky zakon sa mam odvolat?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Eva Maria Pozri príspevok
Dobry den,
prosila by som o radu. Pracujem ako pedagogicky zamestnanec na znizeny prac.uvazok devat hodin, t.j. pracujem len dva dni - pondelok a stvrtok. Vo stvrtok som bola s dietatom na vysetreni a vypytala si potvrdenie. Dnes, v pondelok som musela ist lekarovi ja, tak som si opat vypytala potvrdenie. Problem je v tom,ze moj zamestnavatel mi tvrdi, ze si musim vypytat potvrdenia aj na ostatne dni, t.j. na piatok, utorok a stredu pokym nepojdem do prace, lebo ja by som v praci mala vlastne byt celych pat dni, co je len na dobrej voli sefa, ze tam nemusim chodit aj v dni kedy neucim. Teda preto si musim vypytat potvrdenie i na tieto dni. Dokonca mi sef este tvrdil, ze to takto nemozem a ze si mam kvoli tomu brat PN.
Je pravda, ze ak by som bola napr. tyzden chora, tak si teoreticky nemozem zobrat len dve potvrdenia ale musim si ich zobrat na cely tyzden alebo PN?
Prosim poradte, som z toho nestastna, lebo takto pridem o tych sedem dni nahrady hned. Ak to pravda nie je, na aky zakon sa mam odvolat?
Ak by si bola týždeň chorá, potvrdenie si môžeš vypýtať len v tom prípade, ak si bola u lekára na vyšetrení alebo ošetrení
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Eva Maria Pozri príspevok
Dobry den,
prosila by som o radu. Pracujem ako pedagogicky zamestnanec na znizeny prac.uvazok devat hodin, t.j. pracujem len dva dni - pondelok a stvrtok. Vo stvrtok som bola s dietatom na vysetreni a vypytala si potvrdenie. Dnes, v pondelok som musela ist lekarovi ja, tak som si opat vypytala potvrdenie. Problem je v tom,ze moj zamestnavatel mi tvrdi, ze si musim vypytat potvrdenia aj na ostatne dni, t.j. na piatok, utorok a stredu pokym nepojdem do prace, lebo ja by som v praci mala vlastne byt celych pat dni, co je len na dobrej voli sefa, ze tam nemusim chodit aj v dni kedy neucim. Teda preto si musim vypytat potvrdenie i na tieto dni. Dokonca mi sef este tvrdil, ze to takto nemozem a ze si mam kvoli tomu brat PN.
Je pravda, ze ak by som bola napr. tyzden chora, tak si teoreticky nemozem zobrat len dve potvrdenia ale musim si ich zobrat na cely tyzden alebo PN?
Prosim poradte, som z toho nestastna, lebo takto pridem o tych sedem dni nahrady hned. Ak to pravda nie je, na aky zakon sa mam odvolat?
Tých 7 dní je len na vyšetrenie, ošetrenie §141 ZP. Ak si chorá a lekár vypíše DPN, nie je to už prekážka v práci, za ten čas patrí náhrda príjmu za DPN, najviac za 1OKD.
0 0
Eva Maria Eva Maria

Eva Maria je offline (nepripojený) Eva Maria

Dakujem za odpovede,
chcela by som len upresnit, ze ja som zamestnavatelovi neoznamila, ze som PN, ale ze som bola na vysetreniach. On po mne ale vyzaduje potvrdenia aj na dni kedy neucim. Operuje s tym, ze ako ucitel, nie je moj prac.cas iba cas vyucovaci, ale aj priprava na vyucovanie, co je asi sedem hodin. A preto vlastne musim byt k dispozicii cely tyzden a zobrat si potvrdenia aj na ostatne dni.
Alebo napr.: v pondelok ak ucim a idem na vysetrenie a dalsi den ucim az vo stvrtok, ma pravo pytat odo mna potvrdenie na utorok a stredu?
Nam je stale podavane, ze u pedagogickych zamestnancov sa to inak pocita, len neviem kde si tieto informacie overit a potvrdit. Dakujem.
0 0
janka.jana1 janka.jana1

janka.jana1 je offline (nepripojený) janka.jana1

Ahojte.

Prosím vás, ja by som sa chcela spýtať...

zamestnanec bol po partnerku (nie sú zosobášení, iba spolu žijú) v pôrodnici, zrejme na ten deň si musí dať dovolenku, nie je zo zákona možné nejaké iné voľno???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

janka.jana1 Pozri príspevok
Ahojte.

Prosím vás, ja by som sa chcela spýtať...

zamestnanec bol po partnerku (nie sú zosobášení, iba spolu žijú) v pôrodnici, zrejme na ten deň si musí dať dovolenku, nie je zo zákona možné nejaké iné voľno???
ZP § 40 ods. 5:

(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.


Ak na ňu platí aspoň jedno u uvedeného, tak má nárok na sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotného zariadenia.
Naposledy upravil Chobot : 27.04.09 at 12:06
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

janka.jana1 Pozri príspevok
Ahojte.

Prosím vás, ja by som sa chcela spýtať...

zamestnanec bol po partnerku (nie sú zosobášení, iba spolu žijú) v pôrodnici, zrejme na ten deň si musí dať dovolenku, nie je zo zákona možné nejaké iné voľno???
Suhlasim s chobotom a doplnim ze aj ked nie su manzelia, ziju v jednej domacnosti a teda ma narok na sprevadzanie rodinneho prislusnika.
0 0
raya1 raya1

raya1 je offline (nepripojený) raya1

A čo v prípade, ak : zamestnanec nastúpil na nočnú smenu o 19,00 Po 20,00 musel ísť na LSPP, kde ho vyšetrili a vrátil sa naspäť cca o 21,30 hod. Keďže sa zle cítil, odišiel domov.
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

od 20,00 do 21,30 teda 1,5 hod. lekar
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

raya1 Pozri príspevok
A čo v prípade, ak : zamestnanec nastúpil na nočnú smenu o 19,00 Po 20,00 musel ísť na LSPP, kde ho vyšetrili a vrátil sa naspäť cca o 21,30 hod. Keďže sa zle cítil, odišiel domov.
Tú 1,5 hod. návšteva lekára, zvyšok zmeny buď PN alebo dovolenka. Prípadne dohoda so zamestnávateľom, že si zameškané hodiny odpracuje v iný deň.
0 0
poloha69 poloha69

poloha69 je offline (nepripojený) poloha69

Mam otazku:
Ak je stanoveny pruzny pracovny cas, je to taktiez plnych 7 dni, teda 56 hodin, alebo sa to skracuje na 6 * 7 hodin podla toho fixneho casu, pri 40 hod. prac. tyzdni?
Ivet
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

§ 143
Prekážky v práci
pri pružnom pracovnom čase

(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať