Zavrieť

Porady

štátny príspevok pre mladých a následný prenájom ako nebytového subjektu

hľadám, zatiaľ neúspešne odpoveď na našu neštandardnú situáciu. kúpili sme s využitím št. príspevku pre mladých nehnuteľnosť kategorizovanú ako bytový objekt. to je vlastne aj podmienka pre získanie tohto príspevku. máme teraz ponuku prenajať túto nehnuteľnosť. potenciálny nájomca ho však potrebuje mať kvôli príspevkom na rekonštrukciu prekategorizovaný a prenajatý ako nebytový objekt. prídeme tak o štátny príspevok pre mladých alebo nie? poprosím o fakty, skúsenosti, prípadne odkazy na zdroje info. ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    V prvom rade si preštuduj podmienky banky či môžeš "bytový objekt" zmeniť na nebytový.

    Ak môžeš, a zmenis ho, tak podla uz nesplnas podmienku poskytnutia prispevku, lebo ten sa poskytuje len na nehnutelnosti urcene na byvanie.
    bebatka zmenit mozem, banke je to jedno. otazka je, ci tym pridem o príspevok. ja si tiez myslim, ze o príspevok pridem., ale hladam fakty, podklady k tomu tvrdeniu.
    avalik fakt je, ze sa poskytuje na nehnutelnosti urcene na byvanie

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Poďla zákona o bankách:
    § 84
    (4) Štátny príspevok sa poskytne na hypotekárny úver najviac zo sumy hypotekárneho úveru 83 000 eur na jednu nehnuteľnosť určenú na bývanie, a to aj v prípade manželov alebo nadobúdania takejto nehnuteľnosti do podielového spoluvlastníctva. Nehnuteľnosťami určenými na bývanie sa na účely tohto zákona rozumejú bytové budovy podľa osobitného predpisu.71)

    § 85
    (2) Štátny príspevok sa poskytuje poberateľovi hypotekárneho úveru každoročne
    počas určenej lehoty splatnosti hypotekárneho úveru dohodnutej pri uzatvorení zmluvy o hypotekárnom úvere, a to iba na jednu zmluvu o hypotekárnom úvere. Za tú istú zmluvu o hypotekárnom úvere sa považuje aj zmena tejto zmluvy, ktorou sa hypotekárny úver zvýši najviac na sumu uvedenú v § 84 ods. 4.

    ...

    (4) Nárok na štátny príspevok zaniká
    b) ak poberateľ hypotekárneho úveru
    1. nedodrží účel, na ktorý bol hypotekárny úver poskytnutý,

    http://www.nbs.sk/_img/Documents/_Le...32001-2014.pdf

    Ak som dobre pochopila, príspevok sa poskytuje každoročne, nie je jednorazový. Zmenou kategorizácie by ste podľa mňa mohli prísť o príspevok - ja osobne by som nechcela riskovať, že v rámci kontrolných mechanizmov na to prídu, nevediac kedy. /Bolo by nutné vrátiť./

    Inak divím sa, že banke je to jedno, nebytový priestor sa totiž inak kategorizuje /ako objekt zábezpeky/; mal by mať dokonca inú hodnotu, teoreticky.

    Doplnenie:
    § 84 ods.4 zákona o bankách odkazuje, čo sa týka účelu hypotéky na stavebný zákon /je to tá poznámka 71/, konrétne § 43b ods. 3 až 6 stav. zákona:
    (3) Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.
    (4) Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie.
    (5) Obytná miestnosť je miestnosť, ktorá svojím stavebnotechnickým riešením a vybavením spĺňa podmienky na trvalé bývanie.
    (6) Príslušenstvo bytu na účely tohto zákona sú miestnosti, ktoré plnia komunikačné, hospodárske alebo hygienické funkcie bytu.
    Naposledy upravil Zuzanka_ba : 14.07.14 at 15:34
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bebatka super. dakujem. takze v zakone o bankach to hladat. prestudujem. mne to tiez tak vychadza, ze by sme to mali vratit, ked sa prekategorizuje. banke je to jedno, lebo oni chcu dostat svoje uroky za hypoteku. a tie dostanu. otazka je ci od nas alebo od statu. takze kym stat na to nepride, ze sme to prekategorizovali, budu nam platit dalej. ale ano, v ramci nejakej kontroly na to mozu prist, hoci v banke nam nevedeli povedat, pri akej prilezitosti by to mohli kontrolovat. vraj sa uz potom nezaujimaju, ked to raz priznaju. asi ked niekto nabonzuje....
    este aj k niecomu takemu sme sa dopatrali, ze ak su 2/3 objektu bytove a 1/3 nebytova, tak je to ok. mozno pôjdeme touto cestou a zvysok prekategorizujeme az potom ako to splatíme.... k tomu vsak tiez neviem zdroj, odkial to v tej banke vzali. prepac, len sa vykecavam o mojich uvahach.
    dakujem za super rady.
    bebatka objekt, ktory sme kupili nie je objektom zábezpeky. zalozili sme inu nehnutelnost.
    Zuzanka_ba v tom prípade je mi jasné, prečo banke nezáleží na zmene kategórie. odkiaľ je info o 2/3 a 1/3 mi nie je jasné, doplnila som ešte odpoveď o odkaz na stavebný zákon. ak som dobre pochopila, tak podľa § 85 by nárok zanikol od momentu zmeny kategórie /t.j. nemuseli by ste vrátiť, čo vám dovtedy bolo poskytnuté./ ak sa ti podarí prísť k definitívnym záverom, daj vedieť, možno sa tu ešte vyskytne niekto v podobnej situácii. určite je lepšie mať istotu ako obavy, či už by boli opodstatnené alebo nie
      zbaliť

    štátny príspevok pre mladých a následný prenájom ako nebytového subjektu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.