Zavrieť

Porady

správne účtovanie dph v lekárni?

začala som účtovať lekáreň a rada by som vás poprosila o názor či postupujem správne v rámci účtovania a dph. Vystavené faktúry na zdravotné poistenie účtujem bez dph a nevstupuje do KV ani daňového priznania DPH. Celková tržba z ERP vstupuje do KV časť D1 a čiastka za recepty s 0% DPH nevstupuje do KV ale v daňovom priznaní uvádzam do riadku 15. Je potrebné riešiť aj koeficient vzhľadom na tržbu za recepty? ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

  ErikaDP
  Vystavené faktúry na zdravotné poistenie účtujem bez dph a nevstupuje do KV ani daňového priznania DPH. ANO správne
  Celková tržba z ERP vstupuje do KV časť D1 a čiastka za recepty s 0% DPH nevstupuje do KV ale v daňovom priznaní uvádzam do riadku 15. . Robím to takto aj ja,
  Ale stretla som sa s nazormi že delit Tržbu ERP a čast ktoru palatí pacient do D1 a čast kotru plat poistovna do ... ani neviem kde ( neviem či A1, či D2 ), nie je zjednotený názor na to,
  Ale myslím že zdaniteľné plnenie je uskutočnené celé voči pacientovi lekárne s( a je povinnost evidovat na ERP celu cenu, t.j. preto je myslim sprvny názor vštetko do D1.
  Lebo to že uhradí poistovna , to je už len forma uhrady ( pancient defacto platí celé: časť priamo v lekárni a čast cez to, že si platí poistné a poistovna cez system verejného pistenia za pacienta douhradí cenu lieku.

  Je potrebné riešiť aj koeficient . ANO je potrebne zahrnut tržby za recepty do obratu ktorý ovplyvnuje koeficient.
  Zaleži od celkoveho obratu lekárne, skladby ostatných tržieb ( ak robia ja niečo iné, alebo predavaju vela doplnkoveho sortimentu, tak sa výnimočne može stat že koeficient po zaokruhlení vyde 1, takže v konečnom dosledku neovplyvní nič, ale sledovat a učtovat v zmysle sledovania koeficientu treba.

  Nezabudnut na to, že lekareň može predavat tovar aj iným odberatelom ako poistovniam na fakturu ( faktury pre lekárov, pre iné organizácie naprilad vybavnie ochranným prostriedkami a podobne), takže sa možu vyskytnuť aj faktury na vystupe do KV do A1, takže si treba prejst lekarenský software - výstupy, čo bolo a čo nebolo zahrnuté do obratu ERP.

  Doporučujem pozriet si tu na porade roziahlu niekolkoročnu temu ÚČTOVNICTVO V LEKARNi, tam je popisane viac o špecifikách učtovania v lekárni
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  mariapap dakujem veľmi pekne moc ste mi pomohli
  7kraska chcem sa spytat, je niekde v zakone zakotvene, ze lekaren musi fakturovať poistovniam bez DPH?v zakone o dph par 29 som len našla ze oslobodene od danie nie je dodanie liekov a zdravotnickych pomocok.
  mariapap DPH za predaný tovar za zdaňuje z mesačnej uzavierky z ERP (zdaniteľné plnenie nastáva v momente kedy predáte liek pacientovi).....Keby ste vystavili faktúru na poisťovne s DPH mali by ste to zdanené 2x a myslím si že lekárenský sotware ani neumožňuje vystaviť faktúru na poisťovne s dph.
    zbaliť

  Weva22 je offline (nepripojený) Weva22

  Weva22
  Dobrý deň.

  Tiež začínam účtovať lekáreň . Vy tu píšete, že vystavené faktúry pre zdravotné poisťovne účtujete bez DPH a nevstupujú do KV ani do daňového priznania DPH.

  Dnes mi poslala Finančná správa na túto otázku opačné stanovisko, ako uvádzate vy.
  Tak ako to teda je správne?

  Kopírujem komunikáciu:

  Moja otázka:
  Účtovná jednotka: Lekáreň, fyzická osoba, vedie jednoduché účtovníctvo, je platiteľ DPH.

  Prosím o stanovisko, ako máme správne postupovať v tomto prípade v rámci účtovania DPH, kontrolných výkazov a vplyvu na daň z príjmov z pohľadu lekárne:

  Sumu za liek, ktorú má uhradiť zdravotná poisťovňa lekárni za predaný liek pacientovi (je to rozdiel medzi skutočnou cenou lieku a sumou uhradenou pacientom cez ERP) uhrádza zdravotná poisťovňa na základe lekárňou vystavenej faktúry.
  Túto faktúru pre zdravotnú poisťovňu, ktorú vystavuje lekáreň, vystavuje ju s DPH, alebo bez DPH?
  Zo strany lekárne vstupuje táto faktúra pre zdravotnú poisťovňu do daňového priznania DPH a do kontrolného výkazu?

  Odpoveď FS:
  Dobrý deň,

  z oslobodenia od dane zákon vylučuje predaj liekov a predaj zdravotníckych pomôcok, a to aj v prípade, ak sú vydané na lekársky predpis. To znamená, že dani na výstupe podlieha aj predaj liekov v lekárňach.

  Lekáreň vystaví faktúru pre zdravotnú poisťovňu s DPH a uvedie ju v daňovom priznaní na riadky 3 a 4, v kontrolnom výkaze v časti A.1.

  Podrobné informácie k službám zdravotnej starostlivosti nájdete v Metodickom pokyne FR SR k uplatneniu § 29 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov pri službách zdravotnej starostlivosti v zmysle § 29 link: https://www.financnasprava.sk/_img/p....23_MP_DPH.pdf

  Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.
  ---
  S pozdravom,

  Centrum podpory pre dane
  Finančné riaditeľstvo SR
  ErikaDP Táto časť odpovede z finančnej správy podľa môjho nazoru nie je správna:
  "Lekáreň vystaví faktúru pre zdravotnú poisťovňu s DPH a uvedie ju v daňovom priznaní na riadky 3 a 4, v kontrolnom výkaze v časti A.1". Lebo k dodniu tovaru nedochadza pre zdravotnu poistovnu, ale prijemcom dodania lieku je pacient. Zdravotná poistovna je len zúčtovateľom úhrady. Preto faktura ( zúčtovací list) pre zdravotnu poistovnu nie je danovým dokladom pre DPH, neobssahuje DPH, je to len zučtovanie úhrady. Myslím že odpoveď z finančnej správy ohladne uvedenia faktury do riadku 3 a 4 priznania a do A1 je nepochopením špecifickostu účtovani tržieb v lekárni.
  Pozrite si staršiu diskusiu na porade , tema: ÚČTOVNICTVO V LEKARNi, lebo tam su niedke aj iné stanoviská z FRSR, odporujuce tomu dnešnému ...
  arin Tu je odpoveď z finančnej správy k správnemu uvádzaniu tržieb v kontrolnom výkaze. Odpoveď je zo dňa 21.4.2017:
  Výdajňa zdravotníckych potrieb tržby za zdravotnícke potreby evidované ERP uvádza do časti D.1, rozdiel medzi sumou získanou od zákazníka za predanú zdravotnú potrebu a skutočnou cenou zdravotnej potreby uvádza do časti D.2 KV.
  Doklad vyhotovený voči zdravotným poisťovniam nie je faktúrou v zmysle § 71 zákona o DPH, je to len účtovný doklad, na ktorom však pre potreby správneho zaúčtovania DPH po prijatí platby od zdravotnej poisťovne môže byť uvedený text napr. „suma obsahuje DPH vo výške....doklad nie je faktúrou v zmysle § 71 zákona o DPH“ .

  správne účtovanie dph v lekárni?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.