Zavrieť

Porady

Ako zaradi fyzicka osoba nepodnikatel prenajimany byt do obchodneho majetku?

Dobry den,
som fyzicka osoba nepodnikatel, prenajimam byt a rozhodol som sa ze by bolo pre mna vyhodnejsie ho zaradit do obchodneho majetku. Chcel by som sa opytat z coho vlastne pozostava ten akt zaradenia do obchodneho majetku? Podava sa nejake specialne tlacivo na danovy urad, ci treba pri danovom priznani podat nejake tlaciva navyse okrem klasickeho o dani z prijmu, alebo si staci viest nejake evidencie o zaradeni do majetku a odpisoch? Za odpoved vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    https://www.financnasprava.sk/sk/obc...lnosti-situaci

    ZoDP

    § 2
    m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
    pmoko Podarilo sa mi najst aj dalsie uzitocne clanky k teme, prikladam linky k nim:

    http://hnporadna.hnonline.sk/poradca...odpismi-549173

    http://magazin.reality.sme.sk/c/6794...e-vydavky.html

    V prvej linke je aj zaujimava informacia ktoru som si zatial nevsimol v inych clankoch a sice:

    Ak je doba medzi vyradením z obchodného majetku a predajom kratšia (ako 5 rokov), pri predaji sa sleduje rozdiel medzi predajnou cenou a zostatkovou „neodpísanou“ hodnotou a tento rozdiel sa dodaňuje.

    Cize pri predaji sa potom neberie do uvahy rozdiel predajnej a nadobudacej ceny ale rozdiel predajnej a zostatkovej ceny ktora sa opisovanim znizuje, cize keby som napr. 10 rokov odpisoval a potom sa rozhodol predat (skor ako 5 rokov od vyradenia z OM) tak toto co som na dani usetril za 10 rokov budem musiet teraz statu vratit plus aj dan zo sumy o ktoru sa byt zhodnotil.

    Dalsia vec co som si vsimol je, ze na Danovom priznani oddiel VI. je Tabulka cislo 1c - Udaje danovnika z evidencie podla paragrafu 6 ods. 11 zakona sa nachadza aj kolonka Hmotny majetok zaradeny do obchodneho majetku (Na zaciatku zdanovacieho obdobia a tiez na konci zdanovacieho obdobia), cize takto ma vlastne danovy urad prehlad o obchodnom majetku danovnika.

    Ako zaradi fyzicka osoba nepodnikatel prenajimany byt do obchodneho majetku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.