Zavrieť

Porady

obchodny majetok

kedy sa povazuje nehnutelnost za obchodny majetok pre ucely prijmov z prenajmu.

ak je dom - nehnutelnost uvedena v zivnostnenskom liste ako prevadzka? alebo ak sa za tuto nehnutelnost plati dan z nehnutelnosti v sadzbe na podnikatelske ucely?

ak dam mesacne prijmy z prenajmu 2000 mozem si uplatnit z toho vydavky na energiu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    zuzanask Pozri príspevok
    kedy sa povazuje nehnutelnost za obchodny majetok pre ucely prijmov z prenajmu.

    ak je dom - nehnutelnost uvedena v zivnostnenskom liste ako prevadzka? alebo ak sa za tuto nehnutelnost plati dan z nehnutelnosti v sadzbe na podnikatelske ucely?

    ak dam mesacne prijmy z prenajmu 2000 mozem si uplatnit z toho vydavky na energiu?
    Zuzka, to je tá istá nehnuteľnosť, na ktorú si chcela uplatňovať do výdavkov časť nákladov na energie?
    Ak áno, napíš celý príbeh ako komplet zadanie, lebo sa z toho nevymotáme ...
    Podnikateľ má nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku, teda tú časť v ktorej má prevádzku? Časť nehnuteľnosti zaradenej v OM aj prenajíma alebo ide o inú nehnuteľnosť, resp. tú časť, ktorá nie je v OM? To nevymŕvam, je veľký rozdiel v tom, čo prenajímaš, pretože sa príjmy z takého prenájmu zaraďujú do iného ods. §6 a s tým súvisia aj možnosti uplatnenia výdavkov ....

    zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

    zuzanask
    su to dva rozne priprady.....hlavne chcem zistit co sa povazuje za obchodny majetok

    1. pripad. Podnikatelka ktora ma zivnost na ubytovacie služby chce mi prenajat miestnost na podnikanie. A ci je jedno aku mi prenajme, ci nie.
    Lebo za tri miestnosti plati podnikatelsku sadzbu na dan z nehnutelnosti a pre ostatne normalnu.
    Okrem toho podnika aj jej manzel a tiez ma v ZL uvedenu ako prevadzku adresu trvaleho bydliska - teda ten isty dom.
    A zakon hovori o 5xzivotneho minima ktore moze uplatnit pri prenajme ako odpocitatelnu polozku .... no netyka sa to v pripade obchodneho majetku.

    2. pripada - podnikatel si chce do nakladov pre znizenie ZD uplatnit vydavky na energiu ... plati normalne inkaso ako FO - nepodnikatel. Priestory na podnikanie v dome, ktoreho adresa je uvedena ako prevadzka v ZL jeho a este aj v ZL jeho dcery a syna, ma rozdelene pri plateni dane z nehnutelnosti na podnikatelske a nepodnikatelske.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    zuzanask Pozri príspevok
    su to dva rozne priprady.....hlavne chcem zistit co sa povazuje za obchodny majetok

    1. pripad. Podnikatelka ktora ma zivnost na ubytovacie služby chce mi prenajat miestnost na podnikanie. A ci je jedno aku mi prenajme, ci nie.
    Lebo za tri miestnosti plati podnikatelsku sadzbu na dan z nehnutelnosti a pre ostatne normalnu.
    Okrem toho podnika aj jej manzel a tiez ma v ZL uvedenu ako prevadzku adresu trvaleho bydliska - teda ten isty dom.
    A zakon hovori o 5xzivotneho minima ktore moze uplatnit pri prenajme ako odpocitatelnu polozku .... no netyka sa to v pripade obchodneho majetku.
    Nie je mi jasné, čo riešime , takže skúsim odtiaľto ...
    5-násobok ŽM ako sumu príjmu oslobodeného od dane môžeš uplatniť iba pri určitých druhoch príjmov - jedným z nich je príjem z prenájmu nehnuteľností podľa § 6 ods.3. Ide o príjmy z prenájmu, ktoré nie sú živnosťou, tzn. ide o tzv.holé prenájmy, bez poskytovanie iných ako základných služieb.

    Ak Ti prenajme nehnuteľnosť, ktorá je v OM ide o príjem podľa § 6 ods.5 - príjem z akéhokoľvek nakladania z obchodným majetkom.
    Ak je predmetom živnosti prenájom nebytových priestorov, je to príjem za služby ...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    § 2 Zákona o dani z príjmov:
    m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
    a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba
    s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
    týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
    prenájmu,

    Odvolávka č. 1 je na Zákon o účtovníctve .

    zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

    zuzanask
    no tak teraz uz len to spravne urcit a posudit.
    tieto zakony......musim to 20krat citat kym to pochopim
    mozem to chapat tak ze OM je suhrn majetkovych hodnot, ktore ma vo vlastnictve a ktore sa vyuzivaju na dosiahnutie, zabezpecenie a udrzanie prijmov o ktorych uctuje a teda ma v ZL.

    V ZL ma len ubytovacie sluzby a nie prenajom nebytovych priestorov. Tri izby pouziva na DZaU prijmov......tak by teoreticky tu 4 mohla prenajimat a nepotrebuje na to zivnostenske opravnenie a moze si z toho prijmu odratat 5nasobok zivotneho minima.

    no ja som si to tak vylozila

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.