Zavrieť

Porady

Môžem sa vysťahovať z bytu bez výpovednej lehoty?

Dobrý deň, prosím o radu.
Dňa 1.7.2013 sme sa presťahovali do bytu, uzatvoril som zmluvu o nájme bytových priestorov na dobu určitú tj. od 1.7.2013-30.6.2014, zložili sme depozit za 2 mesačné nájmy do rúk sprostredkovateľa a 1 mesačný nájom predom ihneď po nasťahovaní do 15. dňa v mesiaci.
V byte sa začali vyskytovať problémy, objavila sa po stenách nadmerná vlhkosť, plesne, ktoré sme v rámci drobných opráv povinní riešiť my ako nájomcovia. Aktuálne mi to ale začalo dosť prekážať, preto som si začal hľadať iný nájom.
Okrem iného začal pretekať sprchový kút, čo som majiteľovi oznámil, zabezpečil nápravu. Telefonicky som mu oznámil prítomnosť hlodavcov v stupačke, ktorú zatiaľ cca po mesiaci nikto neriešil.
Momentálne teda moja nájomná zmluva nie je platná, je v nej ale dovetok, že výpovedná lehota je 2 mesiace a platí prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.
Majiteľ nehnuteľnosti nám dokonca zvýšil nájomné, vraj z dôvodu, že nájomníci pred nami mali vysokú nadspotrebu energí a mám im platiť o 10€ mesačne viac, na čo som pristal, ale dodatok k nájomnej zmluve sme neuzavreli.
Moja otázka je: 1, Môžem dnes tj. 31.8.2014 vypovedať neplatnú zmluvu alebo nájom bytu k 30.9., nakoľko od tohto dátumu by som si vedel zaobstarať iný byt.
2, Platí výpovedná lehota 2 mesiace? 3, Predlžuje sa nájomná zmluva automaticky? 4, Mám nárok na vrátenie depozitu? ( V zmluve bola formulka o ukončení nájmu v znení: V prípade ukončenia nájmu a nepoškodení zariadenia bytu sa vráti depozit na účet nájomcu do 3 prac. dní odo dňa ukončenia nájmu.) 5, Môže mi majiteľ z tohto depozitu za dané problémy (vlhké steny, zatekajúci sprch, kút, znehodnotená kuch. linka a dvere po predch, nájomníkoch) stiahnuť podiel na opravu?

PS: O súd nemám záujem, ideálna by bola dohoda

Text výpovede:
Vec: Ukončenie nájmu bytových priestorov

Dobrý deň, nakoľko naša nájomná zmluva skončila dňa 30.6.2014 a ďalší dodatok nám nebol daný k podpisu, dovoľujem si Vás požiadať o ukončenie nájmu ku dňu 30.9.2014.
Ako dôvod ukončenia nájmu uvádzam výšku nájomného, ktorá vôbec nezodpovedá rozlohe a dispozícii bytu, nevyhovujúce hygienické podmienky, ktoré neboli ani po telefonickom dohovore napravené.
Keďže zmluve skončila platnosť dňa 30.6.2014 a neboli mi navrátené financie uvedené zmluve ako depozit, najpozdejšie ku dňu 3.7. v sume xxx eur, žiadam Vás o ich zaslanie na účet č. xxx najpozdejšie ku dňu 3.10.2014.
Túto žiadosť o ukončenie nájmu Vám zasielam ako osobe splnomocnenej konať za majiteľku bytu p. xxx a v jednej kópii ju zašlem v pondelok tj. 1.9.2014 doporučene poštou na adresu Vašu a jej.
Ak potrebujete nafotiť byt kvôli inzerátu pre ďalších nájomníkov, dovoľujem si Vám oznámiť že dňa 5.9.2014 odchádzame na dovolenku a v byte budeme najbližšie až 15.9.2014. Prosím zavolajte mi deň-dva dopredu, aby som vedel zabezpečiť, aby bol niekto doma.
Potvrďte mi, prosím, doručenie tohoto e-mailu odpovedaním naň. Ďakujem.
S pozdravom,
Marek Macka
Naposledy upravil marek.macka : 31.08.14 at 11:31
9 komentárov     zbaliť
Mila123 jasne, že môžeš, ale nájomné naďalej platíš.....
marek.macka No, ešte tento jeden mesiac, a potom by som mal mať nárok na dvojmesačný depozit splatný do 3.10.?
Je to tak?
Mila123 zmluva môže byť vystavená iba do 30062014 (31,06, nikdy nebol, a hádam ani nebude)
marek.macka ďakujem za upozornenie, v texte ukončenia to už mám opravené, môžete mi prosím ešte skontrolovať text ukončenia nájmu? Ja ako nájomník môžem v tomto prípade vypovedať kedykoľvek? Aj k zajtrajšiemu dňu napríklad?
Mila123 najpozdejšie je čechizmus ....(najneskôr)
01092014 máte otvorenú poštu?
marek.macka Nie, nemáme, opäť máte pravdu, pokúsim sa teda doručiť dokument osobne ešte dnes. Ďakujem za rady, určite dobre mienené, aj keď nepriame.
kopretinka 31.6. ti skončila doba podnájmu,čiže vtedy si sa mal vysťahovať.nemusíš písať žiadnu výpoveď.
myara 31.06.?
kopretinka no áno,on to tak píše,že to má v zmluve
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak ste mali nájom na dobu určitú, nemusíš dávať výpoveď. Prakticky užívaš byt 2 mesiace bez právneho dôvodu, za čo musíš zaplatiť (bezdôvodné obohatenie).

    O inom ukončení nájmu sa dá dohodnúť, čo by sa dalo uvažovať, že ťa nechá v byte ešte ten 1 mesiac. Dohodni sa s ním len na odovzdaní bytu (kľúčov) a uvidíš, čo ti on navrhne.

    Ak si platil aj za čas, ktorý si bol v byte bez právneho dôvodu, máš nárok na vrátenie kaucie.

    Môžem sa vysťahovať z bytu bez výpovednej lehoty?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.