Zavrieť

Porady

poistna udalosť a DPH

Prosím pomôžte. V decembri 2005 kupil auto úžitkové na KP zmluvu za 190 tis. Dohodnutý je splátkový systém 20 splátok. Skôr ako začal splácať t. j. v 1/2006 mal nehodu a škoda na aute bola 190 tis. Spravilo sa to tak, že nebola to totálna škoda a poisťovňa preplatila 140 tis. Moje otázky sú:
1. Ako zaúčtovať nákup náhradných dielov, opravy za tento automobil?
2. Máme nárok na odpočet DPH?
3. Keďže počas opravy si prenajal iné vozidlo na podnikanie, má vystavený doklad fa - prenájom vozidla - je tam DPH. Máme aj z toho nárok na odpočet? Aj túto čiastku preplatí poisťovňa.
4. A k tomu ešte stal sa platcom DPH od 01.01.2006, treba odpočítať odpis za rok 2005 a uplatniť si DPH pri registrácií.

Podľa mňa je to zložité a neviem ako ďalej s účtovaním a a a .........
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    je toho veľa, skúsim vložiť odpovede do textu. Jednoduchšie mi je to pre PU ak bude treba uvediem radšej účty.

    Gabika75
    Prosím pomôžte. V decembri 2005 kupil auto úžitkové na KP zmluvu za 190 tis. Dohodnutý je splátkový systém 20 splátok. Skôr ako začal splácať t. j. v 1/2006 mal nehodu a škoda na aute bola 190 tis. Spravilo sa to tak, že nebola to totálna škoda a poisťovňa preplatila 140 tis. Moje otázky sú:
    1. Ako zaúčtovať nákup náhradných dielov, opravy za tento automobil? 511, 343 / 321, 211

    2. Máme nárok na odpočet DPH? áno, od 1.1°. ste platiteľ

    3. Keďže počas opravy si prenajal iné vozidlo na podnikanie, má vystavený doklad fa - prenájom vozidla - je tam DPH. Máme aj z toho nárok na odpočet? Aj túto čiastku preplatí poisťovňa. aké auto? tiež úžitkové?
    nájomné za úžitkové je nárok na odpočítanie, za osobné nie.


    4. A k tomu ešte stal sa platcom DPH od 01.01.2006, treba odpočítať odpis za rok 2005 a uplatniť si DPH pri registrácií. auto mal v majetku k 31.12.2005, uplatnil odpis za rok 2005. Takže DPH zo zostatkovej ceny k 1.1.2006 (počiatočný stav ) si môže odpočítať v prvom DP k DPH. zníži OC na 022 o odpočítanú DPH, a preúčtuje na 343MD.


    Podľa mňa je to zložité a neviem ako ďalej s účtovaním a a a .........
    nuž jdnoducjé to nie je, ale zasa ťažké nie. Hlavne si stráž tie náklady, ktoré má preplatiť poisťovňa.

    Gabika75 je offline (nepripojený) Gabika75

    Gabika75
    Možeme si dať do výdavkov tú sumu, lebo máme zhruba doklady za 190 tis ako je hodnota celého auta riadne do prevádz. režie? lebo účtujeme v JU a čo škoda minus preplatenie nahrady škody z poisťovne?

    Silvia XX je offline (nepripojený) Silvia XX

    Silvia XX
    Ak ste to v poisťovni uhrali nie na totálku, tak sa nejedná o škodu, ale len o opravu vozidla, takže všetky náklady na opravu si dáš normálne do réžie, odpočítaš si DPH a keď Ti príde náhrada z poisťovne, dáš to ako daňový príjem. Zároveň ak preukážeš, že to druhé auto si naozaj potrebovala pri podnikaní, zatiaľ čo to Vaše bolo v oprave, nie je dôvod, aby Ti to daniari neuznali.

    poistna udalosť a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.