Zavrieť

Porady

De minimis - kontrola

Tohto roku pomáham známej vydokladovať úradu práce preinvestovanie dotácie. Zajtra sa chystá už na piaty pokus!!!! Vždy samé výčitky zo strany kontrolórky.
Pani má prečerpanú dotáciu o 84,14 EUR, vyhodila jej dva doklady, pretože sa jej nepáči označenie na doklade z ERP. To by ešte šlo, prečerpanie sa znížilo na 18,14 EUR.
Požiadavky kontrolórky:
Položky v peňažnom denníku musia byť vyznačené farebne, aby sa nezdržiavala hľadaním!!!!
Doklady nesmú byť uložené chronologicky, ale podľa jej požiadaviek, zvlášť ukladať pokladňu, zvlásť ukladať bankový účet a každý doklad pripínať - citujem" takto si to predstavujem".
Správu o podnikaní (neviem presne ako sa to volá) prerobiť, pretože opis podnikania, ktorý pani vypracovala, na dvoch stranách nepostačuje. Ukázala jej asi tak desaťstranové vypracovanie.
Postupne prechádza po troške všetky výdavky, pri každej volá, pani musí nechať všetko a bežať - do konca vyúčtovania ešte nedošla, takže beh na dlhé trate..
No a najnovšie: ku každému výberu peňazí z bankového účtu do pokladne priložiť príjmový doklad a dokonca aj doklad o výbere z bankomatu!!!

Už neviem, pani je zúfalá, ja tiež - pomáhala som pri niekoľkých vyúčtovaniach preinvestovania dotácie, ale také niečo som ešte nezažila.
Má význam sťažovať sa?
Nemala by kontrolovať len účelovosť použitia dotácie, jej vyúčtovanie a najmä zhodu s podnikateľským zámerom?
Stretli ste sa s niečím podobným? Prosím, ako ste to riešili.
Ďakujem za každý názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Pani kontrolórke by som odcitovala časť Ústavy

    Čl. 2

    (2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

    (3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

    - ak pani kontrolórka uvedie č. zákona a konkrétny § kde je uvedené farebné vyznačovanie, tak to môže vyžadovať

    čo sa týka zvlášť pokladne a zvlášť BU, s tým súhlasím, veď aj číslovanie dokladov sa robí podľa druhu dokladu

    Vzor "Priebežnej písomnej správy o vykonávaní SZČ" majú zverejnený na stránkach ÚPSVaR - napr. http://www.upsvar.sk/buxus/docs//ura...navani_SZC.doc
    Janiela Avalik, ďakujem, upvar som prelúskala, tento link som si nevšimla, prečítala som si ho a ďakujem.
    trochu mimo: takže moje vyjadrenie opis je vlastne správa o prevádzkovaní SZČ. To si pani rozpísala na viac viet a je to v poriadku. Myslím, že zmenila aj riadkovanie :-)
    Číslovanie dokladov je v poriadku, každé číslovanie či už z pokladne alebo účtu má svoje označenie. VPD1.., BÚ1..., PPD1..., atď. Číslovanie v denníku je v príslušnom stĺpčeku a označenie dokladov kvôli prehľadnosti sme dali do poslednej kolónky poznámky. Tabuľku som jej vypracovala ja podľa účtovníctva.
    Neviem, čo si vymyslí zajtra, ale ako píše adrianaA, s blbosťou a nedá bojovať. Pani má pocit, že ju šikanuje. Treba byť v kľude, pretože od kontrolórky závisí uvoľnenie ďalej časti fin. pomoci.

    Alexi300 je offline (nepripojený) Alexi300

    Alexi300
    Ahoj, ja osobne tiež pracujem ako kontrolórka, aj keď v inej oblasti a je mi veľmi smutno, keď vidím niečo takéto. Osobne Ti odporúčam, aby si pani kontrolórku požiadala, aby Ti takéto špecifické požiadavky dala písomne a následne by som s nimi zašla za jej nadriadeným, pretože šikana ľudí zo strany štátnych orgánov nemá byť prioritou v efektívnej štátnej správe...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Janiela Alexi300, požiadali sme ju o písomné vyjadrenie, vysmiala sa s tým, že citujem "kam by som došla, kedy som mala ku každému písomne vyjadrovať".
    Naposledy ju sfúkla kvôli priebežným položkám, musela dokladovať doklady ohľadom vlastného vkladu peň pristriedkov na účet alebo ich výber do pokladne a s otázkou ako si te predstavuje uhrádzať poistné v jednom mesiaci dva krát, pani nemala ďaleko od plaču. Je mi ľúto mojej známej, chvalabohu už to má za sebou, ale procedúra vydokladovania ju opäť čaká o rok. Nahovárala som ju, aby podala sťažnosť ani nie nadradenému, ale rovno na najvyššie miesto. Na to však nemá odvahu. Neide o to, aby jej chcela dodatočne ublížovať, ale o princíp, teraz jej zachutila moc a je otázne, čo bude robiť s ďalšími. Všetci sme ľudia a pokiaľ sa k sebe budeme takto správať, potom nie je divu, že ľudia sú čím ďalej tým viacnervóznejší. Alexi300, máš ťažkú prácu a pokiaľ k tebe príde človek s podobnými skúsenosťami, je asi ťažké navrátiť mu dôveru v slušnosť úradníkov.
    jslancik mohla by pani kontrolórka mať niečo proti tomu, ak by som jej oznámil, že si jej inštrukcie/požiadavky nahrávam, aby som na nič nezabudol, prípadne pre iné potreby? Samozrejme, nepáčilo by sa jej to, a mohla by mi to celé "osladiť". Ale bol by o tom záznam použiteľný pri jej nadriadených.
    Janiela neviem, či je povolené nahrávanie, ja by som si rovno pred ňou zapisovala každú jej poznámku, nie veľmi použiteľné,ale možno by zabralo :-)
      zbaliť

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    no zatial nie, ale tiež nám bol schválený príspevok de minimis. Prvé doklady na preplatenie predkladáme v januári. Mám zoznam dokumentov a čo všetko musíme na 4 A4. Vybavovanie bolo tiež na dlhé lakte. Dokumentov asi 30, vyplnené tlačivá ( bez vysvetlívok a keď som chcela radu, tak nevedeli, zisťovali na krajskom úrade ).
    Pracovníčka, ktorú sme mali predelenú mala za posledné 4 mesiace 3 týždne dovolenku, takmer 2 mesiace bola PN a takmer sústavne na nejakej porade. Neexistoval nikto, kto by ju zastúpil. Nakoniec sa nám to podarilo vybaviť, ale uvidíme, či pracnosť a byrokracia za tento príspevok de minimis neprevýši osoh.
    A nezabudni s blbosťou sa nedá bojovať .

    De minimis - kontrola

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.