Zavrieť

Porady

Daňová kontrola

Otvárom diskusiu na tému daňovej kontroly. Začo všetko vám resp. vašim klientom udelili daňováci pokutu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skovco je offline (nepripojený) skovco

    skovco
    Ahojte Toto je velmi zaujimava tema a rad by som ju takto ozivil. Mna velmi zaujima ake pokuty a ci vobec Vam dali za vedenie uctovnictva (preukaznost, spravnost a pod)

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Rosemary, vedeli by ste bližšie uviesť za aké nedodržanie metodiky účtovnej triedy 3 bola uvedená pokuta.

    Ja môžem uviesť, že v r.1995 som mala vo firme daňovú kontrolu za r.2003 a jediné, čo nám neuznali bola faktúra vystavená v r.2003 za nejaké služby letiska z r.2002. Ja poctivá som si tam tuškou poznačila, že sa to týka prípadu z r.2002. Ak by tam nebola moja poznámka, tak nemali šancu zistiť, že to nie je za služby poskytnuté v r.2003. S pozdravom Edita

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Eva, je to naozaj o ľuďoch, ale niekde je taký názor, že keď daňovák nič nenajde nebola spravená kontrola dôsledne. V kontrole bola porušená metodika v 381 a 379. Konkrétne v leasingu. Celá zmluva voči leasingovej spoločnosti bola na 379, platby ju znižovali, takisto 381 rozpúšťaním do nákladov. Výhrady mali, že tieto účty skresľujú súvahu, aj keď z vlastných skúsenností viem, že niektorí auditori doporučovali takto účtovať záväzky voči leasingovým spoločnostiam.

    boitana je offline (nepripojený) boitana

    boitana
    aj ja sa pripojim ,mne dali za oznamovaciu povinost danova kontrola bola za rok 2002 nic nenasli a tak snorili,nedala som oznamovaciu povinost na auditora,lebo do 30.5.2002 tusim platil zakon ze sa oznamovacia povinost musi dat aj za auditrov,hoci si fakturoval .no co uz len chceli my dat 10000,- a to som sa ohradila ze sa mi to nepaci -tak mi dali len ubohych 5000,- trosku ma to stvalo lebo nikoho som neposkodila a u neho si mohli skontrolovat jeho prijem-no porusila som zakon ,myslim ze malicko iní ho porusuju viace a castejsie a nic sa im nestane-krasny vikend Vam prajem

    Aňa je offline (nepripojený) Aňa

    unavená zmenami zákonov Aňa
    Manžel má práve 19.7. daňovú kontrolu, tak potom dám vedieť. Ináč to všetko závisí od konkrétneho daňováka. Poslednú kontrolu mal manžel pred 2 rokmi, tá dopadla OK, takže uvidím čo bude teraz.

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Z kontrol, ktoré boli vykonané mojim klientom zatiaľ daňovaci pokuty nedali. Dúfam, že to nezakríknem. Mali k určitým nákladom (kuchyňa, veľké náklady na PHM) pripomienky, ale to si šefovia zdôvodnili. Inač, keď je problém, rieši sa s nimi.Prajem všetkým, nech majú také dobré skúsenosti ako ja.

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Mne osobne pokutu daňováci ešte nedali, mala som viacej daňových kontrol, ale mám známu účtovníčku v inom okrese, ktorá dostala pokutu za porušenie metodiky účtovníctva v účtovnej triede 3 .Pokuta bola 10 000 Sk

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    neviem si predstavit, za ake porušenie v 3 triede by nam mohli dat pokutu. Lebo v nespravnom čase uctovana dosla fa - patriaca do minul.alebo buduceho obdobia - tam dochádza k dan. nezrovnalostiam a teda sa týka iného, nie 3 triedy.
    Snad ucty na 379 ci 384 su zalezitosti, kde dochádza k prehreškom. Ale asi by som hladala moznosti, ako obhajit spôsob uctovania a tiez by som hladala, ci to niekde nie je doslovne uvedené, ze je to zakazane. Zvycajne tým nedochádza ku kráteniu daní, iba k nesprávnym postupom z pohladu uctovnictva, cize k porušeniu zakona o uctovnictve.
    Neviem viac, takze iba takto povrchne odpovedam.
    Osobne som mala viacero dan.kontrôl - vsetko je o ľudoch, o vysvetleniach, obhajobe. Občas je treba radsej zaplatit pokutu za niečo inšie, ako keby sa mali vrtat dalej a objavili by......... to, o čom viem iba ja

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    ja uctujem leasing presne takto - teda ten stary, nie novy
    a na ake ucty odporucali, ze sa ma uctovat, ked nie na 379 a 381?

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Účty sú správne, ale o konkrétnych platbách, nie o celom záväzku voči leasing.spoločnosti pri uzatvorení zmluvy. Ja mám záväzky z leasingových zmlúv,teda celú cenu leasingu na podsúvahových účtoch. Mesačne účtujem: záväzok 381,343/379, do nákladov 518/381, úhradu 379,750/221
    Naposledy upravil rosemary : 27.07.04 at 11:43

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    ja mam cely zavazok z leasingu na podsuvahovom ucte, a upravujem ho k 31.12. na poziadanie auditorov som to takto urobila

    uctujem vsak takto: na 381 mam nauctovanu celu platbu vopred zaplatenu, mesacne ju rozpustam na 518, a leasingovu splatku uctujem 518,343/379 (mesacne) a platba splatky 379/221

    toto by teda malo byt v poriadku?

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Jedna firma vraj dostala pokutu 2000 Sk za to, že neurobila pokladničné skontro.
    Je to info, ktorá preletela cez asi 3 osoby, takže viac neviem.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Tuším sme spojili daňovú kontrolu s leasingom. Kontrolu som mala viackrát za posledných 10 rokov a účtovanie leasingu mi nebolo spochybňované. Pri uzatvorení LZ účtujem u osobných automobilov záväzok 479/381 vrátane DPH, ktorú nie je možné odpočítať. Mesačne dávam do nákladov 1/36-tinu z tejto sumy 518/381. Akontáciu mám na základe faktúry 314/321 uhradenú 321/221.

    V jednom prípade pri platbe z BÚ účtujem:
    479/221 (vrátane DPH, ktoré nesmiem uplatniť)
    479/221 (finančné služby)
    343/221 (DPH z finančných služieb)
    - 314/221
    Poistenie je riešené mimo LZ.

    V druhom prípade dostávame faktúry, ktoré účtujem:
    479/321 (vrátane DPH, ktoré nesmiem uplatniť)
    568/321 (poistenie v rámci LZ)
    343/321 (DPH z poistenia)
    479/321 (nájomné)
    343/321 (DPH z nájomného)
    -314/321

    úhrada: 321/221

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Je niekde na porade nejaký auditor? Údajne to preberali v komore auditorov, že celý záväzok sa vedie iba na podsúvahových účtoch. Teraz už naozaj neviem, či to teda robím dobre.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Leasingy vedieme po dobu leasingovej zmluvy na podsuvahovych uctoch, hovori o tom aj parag. 12 zakona o uctovnictve v poslednom odseku. Taktiez to uvadzame v poznamkach k uct. zavierke.

    Milka je offline (nepripojený) Milka

    Milka
    Nedá mi nepridať sa k diskúsii o účtovaní leasingu, hoci je téma daňová kontrola:

    Taktiež si myslím, že majetok, obstaraný "na leasing" až do poslednej splátky musí byť evidovaný na posúvahových účtoch, čo to znamená? Vystavenie investičnej karty so všetkými náležitosťami a OC podľa leasingovej zmluvy! Žiaden účet 479 - veď § 12 v Zákone o účtovníctve sa hovorí, že účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva v dvoch povinných knihách, v denníku a v hlavnej knihe, účtovný zápis musí býť vykonaný súčastne v oboch účtovných knihách na účtoch podľa ňou zriadeného účtovného rozvrhu.

    Účtovný záznam, ktorý sa nevykonáva v účtovných knihách, sa vykonáva na podsúvahových účtoch. Keď si vezmete rozbor účtu 479 podľa účtovných súvsťažnosti - je to účet pasívny, začiatočný stav a konečný zostatok na strane D, čiže riadny syntetický účet a taktiež v rozbore účtovania tam nenájdete účtovanie leasingu. Preto si myslím, že je správne podľa niektorých horeuvedených návodov účtovanie lízingových splátok cez účet 381 aj rozpúštanie akontácie do r. 2003 ako nákladu budúcich období...

    Taktiež som mala daňovú kontrolu a bolo to správne.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Ja by som to rád zhrnul, čiže začne mi leasing tak celú sumu leasingu si dám na podsúvahový účet. Akontáciu zúčtujem 381/221 a postupne to rozpúčťam na konci roka a jednotlivé leasingové splátky účtujem ako 381,343/379 zúčtovanie nákladu 518/381 a úhradu 379/221 a spátku zároveň odpíšem na podsúvahovom účte. Pochopil som to správne alebo nie.

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    ano pan Ozimy, ja vsak leasing. splatku uctujem rovno 518, 343/379, nie cez 381
    ale POZOR tento postup platil do 31.12.2003 a plati len pre leasingove zmluvy uzatvorene do 31.12.2003
    zmluvy uzatvorene od 01.01.2004 sa uctuju po novom

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    Vladimír Ozimý
    Ja by som to rád zhrnul, čiže začne mi leasing tak celú sumu leasingu si dám na podsúvahový účet. Akontáciu zúčtujem 381/221 a postupne to rozpúčťam na konci roka a jednotlivé leasingové splátky účtujem ako 381,343/379 zúčtovanie nákladu 518/381 a úhradu 379/221 a spátku zároveň odpíšem na podsúvahovom účte. Pochopil som to správne alebo nie.
    Nové učtovanie , treba kuknút tému na porade LEASING

    selena je offline (nepripojený) selena

    selena
    Dnes mi z DU dosiel papier ze mi budu kontrolovat DPH obdobie od sept.2003 do jun 2004 a zaroven aj Dan z prijmu za 2003. Trosku mi lepi. Trosku viac. Moja kariera uctovnika totiz zacala prave v sept.2003.
    Naposledy upravil selena : 10.08.04 at 12:14
    Načítať ďalšie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.