Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  máš na to nárok - ako všetci ostatní - len netreba zabúdať, že je to na nevyhnutne potrebný čas.
  no a ak zamestnávateľ neuznáva (však nie si jediný, je to skoro všade) - tak máš v podstate tri možnosti.
  - vykašleš sa na to - a budeš "držať hubu a krok"
  - budeš si presadzovať svoje práva podľa ZP - ten musí dodržiavať aj tvoj zamestnávateľ ( napr tým podnetom na IP)
  - "rozlúčiš sa" s takým zamestnávateľom a nájdeš si niečo iné
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  japil Dobre lenže u nas neplatí toto vobec a za dvadsat rokov nikdy nikomu neuznaly žiadne p-cka .tak potom naco sú v zákoníku prace .Už ma to bohove sere.
  japil Lenže škoda že väčšina Slovákov drží hubu ,keby tak vedely si otvoriť hubu aj v robote nielen v krčme, kde žerú každý den.
  Katy a R - veď aj ty len píšeš, že ťa to sere ... a nič iné zamestnávateľ sa takisto musí brániť voči zneužívaniu - cvaká to z vlastného vrecka (tak sa mu nediv). ... však si normálne vybav, ak naozaj potrebuješ ošetrenie - na nevyhnutne potrebný čas! máš na to nárok zo zákona. (alebo tie ostatné možnosti potom....)
    zbaliť

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Neviem čo je íčko ale tzv. péčko, čo je § 141 ZP platí pre všetkých rovnako- Vyšetrenie ošetrenie, ktoré nebolo možné absolvovať mimo pracovného času.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Mila123 viem čo je Pečko ale Ičko , teda netuším.....
  japil tak prepáčte ide o tie P-cka
  japil unas to zamestnavatel vôbec neuzna a povie bud dovolenka alebo odpracovat,ako to teda mam riešiť
    zbaliť

  kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

  kopretinka
  áno,máš nárok,ale asi si nepostrehol toto:
  pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo prac.času.
  Ak pracuješ na smeny,tak návštevu lekára si máš riešiť vtedy,keď nie si v práci.Máš predsa nejaký harmonogram smien,tak si vyšetrenie naplánuj podľa neho.Takže u teba je možné mimo prac.času.
  Samozrejme,to neplatí,ak sa jedná o niečo akútne-bolesť zubov,horúčka a pod.....
  Naposledy upravil kopretinka : 03.11.14 at 21:08
  12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  japil chcem to vedieť preto lebo u nas zamestnávatel nikdy neuznal dáky pragraf 141ZP chcem sa proti tomu postavit pretože ked ja dakde zabijem skoro 7 hodin u odborneho doktora v okresnom meste BB a mam utekat 60km do roboty tak to asi nie,a je mi jedno či robíme na smeny .chcem presne vediet ci máme na paragraf narok alebo načo je potom ten zakonik prace? Mame len ranú a poobednu smenu.Nemienim patit 7 eur za prednostne vysetrenie.Prepacte trochu som nastvaní .poviem To na rovinu ze sme sprosta slovac ktorá nevie bojovat za svoje prava vseobecne.A čo dalších 7 dní na deti.
  kopretinka prečítaj si ešte raz to,čo je červeným písmom.V ZP sa nepíše nič o tom,že tebe sa nechce ísť do práce po zabití celého doobedia u lekára.
  Ale kľudne môžeš ísť štrajkovať a vybojovať lepšie podmienky.....
  japil Prepáčte ale nikdy som nebol nezamestnaný, mám odpracované 22 rokov ,nie je to veľa ,ale ak ma považujete za lenivca tak potom sorry potom patríte k dalším kapitalistickým vykoristovateľom.poznám firmy kde majú trojsmenú prevádzku a neriešia či nebolo možné vykonať vyšetrenie mimo pracovnom čase.a prajem vám dobre zdravie .A dovolenka je na oddych nie na navstevy u lekarov.takze mam smolu ze robím dvojsmenej prevadzke.
  kopretinka ja nie som kapitalista,ja tiež robím v dvojsmennej prevádzke,aj cez víkendy a sviatky.ja nemôžem za to,čo je napísané v zákonníku práce.Ak iný zamestnávateľ uzná aj celý deń aj keď vyšetrenie trvalo iba hodinu,je to jeho vec,on to platí.
  japil Sorry,dobre ale potom je to diskriminacia voci tým ktorý robia len ranné. Uvediem priklad,alebo jeden skutoční príklad bývam v ZH a išiel som na vyšetrenie do Bratislavy ,nemal som šancu sa normalne vratiť na poobednú kedže som prišiel okolo piatej aj tak to neuznaly vlastne v tejto firme nikdy v živote nikomu neuznaly P-čka.Tak potom je to ako.Ustal by som stým na súde.Ide oto bud mame na to narok všetci .alebo zakoník prace môzme rovno zahodiť.
  veronikasad Máš nárok na náhradu mzdy na nevyhnutne potrebný čas strávený vyšetrením alebo ošetrením v zdr.zariadení. Teda, ak si na vyšetrení v čase svojho volna, nemáš nárok na náhradu mzdy (platí v prípade, ak absolvuješ vyšetrenie doobeda a máš popoludňajšiu, alebo nočnú smenu)
  kopretinka jemu ide o to,že zamestnávateľ mu nepovolí ísť vtedy,keď má rannú smenu....u nás je to tiež tak.....
  veronikasad To sa mi nezdá. Ak by som bola objednaná na nejaké vyšetrenie niekolko týždňov, či mesiacov vopred a zrovna mi na ten čas "padne" smena - ak by ma zamestnávatel nepustil (včas mu to oznámim), tak na vyšetrenie pôjdem a dám podnet na Inšpekciu práce.
  Iná vec je zneužívanie priepustiek, kedy si mnohí zamestnanci chcú volno vyčerpať, lebo na 7 dní majú nárok ...
  kopretinka veronika,my sme povinní nahlásiť takéto termíny vopred a podľa toho nám urobia harmonogram smien.....je to nespravodlivé,lebo tí,čo chodia iba na ranné,tak nemajú problém....
  veronikasad Skús napísať anonymný podnet na Inšpekciu práce - ak sú to naozaj vyšetrenia, ktoré potrebuješ. Harmonogram smien by sa mal robiť pred začiatkom mesiaca a termín vyšetrenia by som oznámila deň-dva vopred. Nech mi dokážu, že som o ňom vedela skôr.
  kopretinka no oni nie sú takí blbí,veď na odborné vyšetrenie sa čaká 1-3 mesiace.....okrem toho robia aj tak,že ja poviem termín vyšetrenia dva dni vopred,a keď mám vtedy rannú smenu,tak mi ju zmenia na poobednú alebo dajú voľno a tú smenu mi presunú na voľný deň....je to nariadenie z vyšších miest,to nevymysleli u nás na prevádzke.....normálne to je v nejakých vnútorných predpisoch,či ako sa tomu hovorí...
  japil Ja by som im to mohol aj polroka do predu nahlasiť aj tak to neuznaju.Vlastne za dvadsať rokov firmy to nikomu nikdy neuznaly .Ani len dake hodiny.Tak nahovno je ten zakoník prace.Takže ja cez týždeň nemávam žiadne volne dni .Mame 7,5-hodinový pracovní čas.Jeden týžden ranná ,druhý týždeň poobedna.a takto dookola celí rok. .Robime od pondelka do piatku.Sobota nedela nerobievame.Tak potom tí čo majú ramú majú vlastne výhody.Ja to nechcem zneužívať len ked mame na to narok ked sa dačo vyskytne zdavotný problem tak by to malo platit.U nás to neplatý aj keby vam vytrhly zuby maly bolesty. tak jednoducho si to musíte odracovať alebo dovolenka.Sú tyo obyčajný hajzly kapitalistický.
    zbaliť
  avalik 06.11.14 09:58 priradil do Porady
  kopretinka 06.11.14 09:14 priradil do Porady
  kopretinka 06.11.14 09:13 odstránil(a) z Porady
  kopretinka 03.11.14 20:54 priradil do Porady
  kopretinka 03.11.14 20:51 priradil do Porady

  Ako je to s i-ckam ,alebo s p-eckami od lekara mam na to narok aj ked pracujeme na smeny ,podla zakonika prace mame narok na 7 dni v roku ?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.