Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať faktúru a uplatniť DPH pri faktúre za telefón?

Dobrý deň, začíname účtovať o DPH. Platiteľmi sme sa stali od 14.11.2014.
1. Faktúra za telefón je za obdobie od 8.10.2014 do 7.11.2014. Dátum vystavenia je 17.11.2014 a dátum dodania je tiež 17.11.2014.
2. Faktúra za telefón za obdobie od 8.11.do 7.12.2014 logicky príde s dátumom vystavenia 17.12.2014 a s dátumom dodania 17.12.2014.
Ako vypočítať, zaúčtovať a uplatniť DPH? J
e potrebné vyčísliť nejakú alikvotnú časť DPH iba za dni, odkedy sme sta stali platiteľmi? Alebo pri podávaní daňového priznania k DPH za november aj za december si uplatníme celú DPH , t.j. vychádzame z dátumu dodania, ktorý je uvedený na fakturach? Keď dostaneme v decembri faktúru za novembrové hovory aj decembrové hovory, je treba ju rozdeliť na 3 časti? (napr. do 14.11., po 14.11. a december?)
Prosím poraďte neviem to nikde nájsť. Trochu podobné príspevky som našla, ale sú z pred niekoľkých rokov...
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Ak nemáte na faktúre uvedený IČ DPH, nemáte nárok na odpočet

    1. nárok na odpočet nevznikol, nakoľko je to za obdobie pred 14.11.
    2. ak ste oznámili dodávateľovi svoje IČ DPH a faktúra ho bude obsahovať, môžete si odpočítať DPH alikvotnu časť, ktorá spadá od toho 14.11.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janavrbovska Tak teraz neviem...jedna z Vás píše, že z tej druhej fa si môžem uplatniť celú DPH a druhá, že len alikvotnu časť...??? A ako to urobiť pri faktúre za internet, ktorá má dátum dodania 1.11.14, ale sú na nej fakturované služby poskytnuté za obdobie od 1.11. do 30.11.14. Mám z nej tiež vypočítať alikvotnu časť od 14.11. do 30.11.? (IČ DPH je na nej uvedené).
    kn-alka Sarlotka ti pricapila odpoveď - alikvotnu časť
    Mishok pozerám že zadávateľka to riešila 2x http://www.porada.sk/t255213-ako-zau...-internet.html
      zbaliť
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    Si platiteľ od 14.11.2014, t. z. že nárok na odpočítanie Ti vzniká najskôr s dátumom dodania 14.11.2014. Podľa môjho názoru 1. je dátum dodania 7.11.2014; 2. dátum dodania 7.12.2014 odpočítaš celú DPH v 12.2014.
    kn-alka nie - nie je dôležitý len dátum dodania na faktúre, ale aj obdobie, ktorého sa odpočet týka

    uplatňuje sa len alikvotna časť

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    Druhá otázka:
    Otázka č. 2:
    Spolocnost sa stala platitelom DPH 20.7.
    Môže si spoločnosť odpočítať daň na vstupe z celej z faktúry za spoje s dátumom dodania na faktúre 30.7. alebo si môže odpočítať len alikvotnú čiastku DPH za dni po registrácii k DPH.

    Odpoveď:
    Podmienky odpočítania dane upravuje § 49 až 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok, ktorú musí platiteľ splniť pri odpočítaní dane je, že právo na odpočítanie dane je viazané na prijaté služby, ktoré použije na účely svojho podnikania AKO PLATITEĽ, s výnimkou odsekov 3 a 7. Čiže ak platiteľ prijal služby, z ktorých časť spotreboval na dodanie tovaru alebo služieb v období, keďnebol v postavení platiteľa, môže si odpočítať daň z týchto prijatých služieb len v alikvótnej výške zodpovedajúcej použitiu v období, keď bol platiteľom DPH.
    janavrbovska No fajn, tak už viem, že faktúrovanú čiastku musím rozdeliť na obdobie, pred registráciou a po registrácii? Mám, alebo môžem takto rozdeliť aj faktúru za internetové služby, ktoré sa platia mesiac dopredu? Fa za november má dátum dodania 1.11.2014.
    Nejde mi o tých cca 2 € dpháčky, ale o to, aby mi daňová kontrola nevytkla, že som si to neoprávnene dala do nákladov, alebo naopak neoprávnene nárokovala.
    kn-alka Dátum dodania je 01.11. - nezávisle na tom, akého obdobia sa to týka.

    Na splnenie nároku na odpočet musíš splniť obe podmienky: dátum dodania aj obdobie, ktorého sa odpočet týka.

    01.11.2014 ste ešte neboli platcami DPH, faktúru ti ani nemohli vystaviť s tvojou IČ DPH

    Ako zaúčtovať faktúru a uplatniť DPH pri faktúre za telefón?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.