Zavrieť

Porady

U starej Blažkovej

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Táto téma, je pre všetkých ktorí radi diskutujú, vadia, debatujú, prekárajú sa, či inakším spôsobom sa venujú politickým témam a zároveň nechcú przniť iné témy
Naposledy upravil taiko : 10.12.14 at 21:32
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

misoft
Nandrolon
pavol54
jar88
Nandrolon
jar88
Nandrolon
Projekty Elona Muska sú v prvom rade na pravidelné získavanie dotácií.
Dotácií?
A od koho že?
Od Austrálskej vlády?
Od NASA?
Toto budem s dovolením citovať, nakoľko si zase ukázal "čo si zač".
Akosi sa k tomu opakovanému citovaniu nemáš.
Tak skúsim ja s dovolením.
------------------------------
Na začiatku si tvrdil, že projekty Elona Muska sú v prvom rade zamerané na získavanie dotácií. Zjavne si tým chcel poukázať na podobnosť s našimi "veľkopodnikateľmi", ako napríklad Široký.
Ak by Váhostav mal výsledky, ako SpaceX, tak by za 300 miliónov vybudoval diaľnicu do Košíc celú a ešte k tomu štvorprúdovú v oboch smeroch. Naviac tí, čo by pre Váhostav robili nejakú zákazku, by už boli za vodou a nie v dlhoch, pre jej nezaplatenie.
Musím priznať, že aj mne pripadalo riešenie pohonu TESLA na hlavu. Veď v škole nás predsa učili, že máme elektromotor na striedavý a na jednosmerný prúd. Že v zásuvke je striedavý a v batérii jednosmerný.
No a v TESLE to ide aj naopak.
Preto si myslím, že vždy je lepšie myšlienku najskôr posúdiť, ako s fleku odmietnuť.
"čo si zač"
" No v TESLE to ide naopak", teda podľa teba batéria je tam na striedavý prúd? Ako to dosiahol nehodíš vysvetlenie?
Nie, on považuje za nadľudský vesmírny zázrak, že batérie, z ktorých ide iba plus a mínus sú schopné napájať striedavý motor, do ktorého idú 3 káble. Zabudol, že existujú regulátory, ktoré riadia chod motora, vrátane jeho akcelerácie a aj motorovej brzdy. Asi mu to brat modelár zabudol vysvetliť čo znamená časovanie motora, motorová brzda, ktorú riadi regulátor.
Okrem regulátorta je tam menič, ktorý mení JS prúd na SS prúd - preto môže Tesla mať striedavé elektromotory.
Tesla má asynchrónny štvorpólový motor.
(https://www.teslamagazin.sk/tesla-mo...a%20prevodovka)
Pavol54,
misoft nás napomenul, aby sme nepísali hlúposti. Neviem čo konkrétne považoval za hlúposti, keď nikto z nás nenapísal takú hlúposť, ako misoft.
Vraj Tesla používa nejaký menič, ktorý mení jednosmerný prúd na striedavý a preto môže mať striedavé motory.
Takže, byť na mieste misofta, držím hubu a niekde v kúte šúcham nožičkami.
A o tom spomenutom "regulátore", radšej ani nepíšem.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

pavol54
jar88
pavol54
misoft
pavol54
jar88

Pravdou je, že má asynchrónny motor, ale napájaný JS prúdom. Jednosmerným a nie striedavým, ako si vo svojej sladkej nevedomosti tvrdil.
v čom vidíš problém a lebo unikum? Nevedomý je autor článku tesla magazín lebo ten tvrdil že je poháňaný trojfázovým motorom Inak asynchrónnemu motoru je jedno či ho napájaš striedavým alebo jednosmerným napätím Dôkaz : asynchrónny motor roztočíš pomocou fázového oneskorenia prichádzajúceho na cievky idúce za sebou teda jednou fázou striedavou ho neroztočíš na to musíš mať oneskorovací kondenzátor. Ak by som pripojil jednosmerné napätie cez oneskorovací kondenzátor tak ho teoreticky roztočím. Len ty si tvrdil ak je v batérii jednosmerný prúd, tak v TESLE je to naopak takže výstup z BATÉRIE je podľa teba striedavý prúd?
JAR88 - ty radšej sa ani nevyjadruj o niečom, o čom nemáš ani paru...
Pali - aj TY píšeš hlúposti o JS napätí.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Asynchr%C3%B3nny_motor
Vieš čo znamená TEORETICKY? Ale nedokážeš vylúčiť že by sa nedal uviesť do pohybu motor pomocou jednosmerného (Ak privedieš postupne za sebou na každú cievku a tento postupne prerušíš tak ho uvedieš do pohybu (v princípe cievke je to jedno ) chce to trocha predstavivosti a poštudovať princíp funkcie jednosmerných motorov a striedavých motorov ujo gugl napovie keď treba.
Presne tak pavol54 a nie len teoreticky.
Tesla tak funguje, ale pomocou výkonných polovodičových komponentov.
Trojfázový elektromotor napája jednosmerným prúdom, ale v presne stanovenej frekvencii s presným nastavením prúdu a to v presne stanovenom čase a podľa momentálnej potreby elektromotora.
No vidíš toto si mohol takto opraviť hneď, lebo jeden nevie či išlo o popletenie slovosledu čo dá iný význam alebo medzery v znalostiach.
Veľa krát ste ma tu svorne napádali, že vševedko, truhlík, náš génius a podobne a nie raz som vám na to odpovedal, že sú aj veci, ktoré neovládam. Napríklad, angličtinu, elektriku a podobne.
O elektriku a elektroniku som sa nikdy veľmi nezaujímal, ale zapojiť istič, vypínač, elektromotor, alebo prefázovať trojfázový elektromotor, som vedel už ako malý chalan. Ale aj napriek tomu, som sa sám považoval za neznalého.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Neviem sa k tomu vyjadriť, nepoznám konštrukčné prevedenie tohoto vozidla doteraz som sa v tejto problematike vyjadroval z hľadiska princípu funkcie, niekedy ani novinári nevedia čo rešeršli.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

duves
jar88
No jasné už tomu rozumiem.
Veď aj zem sa otáča len preto, aby bolo ráno a potom aj večer.
Zabudol si na poludnie.
Nie nezabudol, to bola moja čistá neznalosť. Nevedel som, že ti treba spomenúť aj poludnie.
Ale vyzerá to tak, že ty si zabudol na polnoc.
------------------------------------------------------
Ale aj tak dúfam, že si to ako tak pochopil.
PS:
Nenechávaj sa zavádzať takými bludmi, aké prezentuje to video.

Skús radšej pogugliť niečo o globalizácii a antiglobalistoch.
OSN, MMF, GATT, WTO a podobné hlúposti, ti už zrejme ani netreba spomínať.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

pavol54
Neviem sa k tomu vyjadriť, nepoznám konštrukčné prevedenie tohoto vozidla doteraz som sa v tejto problematike vyjadroval z hľadiska princípu funkcie, niekedy ani novinári nevedia čo rešeršli.
Myslím že nikdy nevedia. Oni píšu iba z propagačného hľadiska. Píšu len v tom rozsahu, ktorý je potrebný na vyvolanie záujmu o vec.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

misoft
pavol54
Vieš čo znamená TEORETICKY? Ale nedokážeš vylúčiť že by sa nedal uviesť do pohybu motor pomocou jednosmerného (Ak privedieš postupne za sebou na každú cievku a tento postupne prerušíš tak ho uvedieš do pohybu (v princípe cievke je to jedno ) chce to trocha predstavivosti a poštudovať princíp funkcie jednosmerných motorov a striedavých motorov ujo gugl napovie keď treba.
Palinko - zabudol si na jeden fakt. JS motor má (vraj TEORETICKY) severný a južný pól na dvoch cievkach proti sebe a tieto sa musia striedať - takže? Keď sa striedajú póly v statore - čo je to? Striedavý prúd. A už chcem vidieť elektroniku, ktorá by to robila.
Rozober si nejaký JS motor. Stator je často magnet prípadne elektromagnet. Rotor potom je tvorený cievkou a komutátorom https://sk.wikipedia.org/wiki/Komut%C3%A1tor, ktorý JS napätie v tej cievke privádza raz z jednej strany raz z druhej strany, aby sa vytvorilo magnetické pole.
Treba si uvedomiť aj to, že 50 (resp. 60 Hz v USA) v takýchto motoroch sú neefektívne. V takýchto motoroch sa často používa frekvencia 400Hz. Pri JS napätí by tá elektronika musela toto vykonávať 800x za sekundu - a u je to striedač/menič
https://sk.wikipedia.org/wiki/Strieda%C4%8D
Tiež pomohol Google (na ktorý sa tak vehementne odvolávaš).

Elektrikára neo*erieš.....
a ten striedač ako funguje ?
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

misoft
pavol54
Vieš čo znamená TEORETICKY? Ale nedokážeš vylúčiť že by sa nedal uviesť do pohybu motor pomocou jednosmerného (Ak privedieš postupne za sebou na každú cievku a tento postupne prerušíš tak ho uvedieš do pohybu (v princípe cievke je to jedno ) chce to trocha predstavivosti a poštudovať princíp funkcie jednosmerných motorov a striedavých motorov ujo gugl napovie keď treba.
Palinko - zabudol si na jeden fakt. JS motor má (vraj TEORETICKY) severný a južný pól na dvoch cievkach proti sebe a tieto sa musia striedať - takže? Keď sa striedajú póly v statore - čo je to? Striedavý prúd. A už chcem vidieť elektroniku, ktorá by to robila.
Rozober si nejaký JS motor. Stator je často magnet prípadne elektromagnet. Rotor potom je tvorený cievkou a komutátorom https://sk.wikipedia.org/wiki/Komut%C3%A1tor, ktorý JS napätie v tej cievke privádza raz z jednej strany raz z druhej strany, aby sa vytvorilo magnetické pole.
Treba si uvedomiť aj to, že 50 (resp. 60 Hz v USA) v takýchto motoroch sú neefektívne. V takýchto motoroch sa často používa frekvencia 400Hz. Pri JS napätí by tá elektronika musela toto vykonávať 800x za sekundu - a u je to striedač/menič
https://sk.wikipedia.org/wiki/Strieda%C4%8D
Tiež pomohol Google (na ktorý sa tak vehementne odvolávaš).

Elektrikára neo*erieš.....
Tu máš videjko a dobre sa pozeraj. Kuchajú v ňom ten tvoj akože striedač. Nazývajú ho inventorom.
Asi tak v polovici ti ukáže Bipolárny tranzistor s izolovaným hradlom IGBT a aj MOSFET.
A to je práve tá elektronika, ktorú by si rád vidieť.

Keď sa striedajú póly v statore - čo je to?
Pletieš sem čosi z minulého storočia. Tesla žiadne póly nestrieda, tam prúd buď ide, alebo nejde. A vždy je to iba plus.
Tesla motor má skutočne 4 vývody, ale označuje ich Vcc1, Vcc2, Vcc3 plus jeden GND.
Vcc je plus, akože napájanie a GND mínus, akože zem - kostra.
A ešte jedna maličkosť: prerušovaný jednosmerný prúd, nieje striedavý prúd.

A dobre sa kukaj, možno aj tu niečo odkukáš.
Veď si elektrikár.
Naposledy upravil jar88 : 23.02.18 at 21:26
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

misoft
pavol54
a ten striedač ako funguje ?
Sú buď rotačné, alebo statické - v Teslách bud statické - a tie s založené na GTO tyristoroch.
Statické meniče napätia a frekvencie sa skladajú s tyristorov, riadiacich a komutačných obvodov. Riadiace obvody umožňujú automatické riadenie celého pohonu. Komutačné obvody umožňujú zapínanie a vypínanie tyristorov.
takže v princípe som mal TEORETICKÚ pravdu, nepopisoval som technické riešenia, ani popis patentov a priemyslových vzorov, ale som vychádzal z aplikácie fyzikálnych zákonov, na to nemusím byť elektrotechnik, ale logik a analytik.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Včera ma napadlo že v Amerike musí byť obľúbený film "Obecná škola" Trampkovi asi zaimponoval Igor Hnízdo vždy vyzbrojený a ten jeho odborný prístup pri náleze pancerfaust, keď navrhol že niektorí učitelia majú chodiť do školy vyzbrojení. Zrovna by mohli zamestnať psychopatov čo sa vrátili z Afganistanu. Kedy to aj k nám príde?
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Trump chcel zrusit dotacie na elektromobily, neviem, v akom stadiu to je, ale tesla by zazila kardinalny prepad.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Nandrolon
Trump chcel zrusit dotacie na elektromobily, neviem, v akom stadiu to je, ale tesla by zazila kardinalny prepad.
Minule som videl nejaký EU porovnávací graf (asi nejaký auto časopis) cena PHM voči cene elektriny (mix výroba) podľa jednotlivých štátov. Tie čo majú najväčší podiel z jadra boli najlepšie a pri najväčšom z uhlia boli najhoršie dokonca neviem či nebola klasika phm lacnejšia
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Možno časom sa v USA zavedie toto:

0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

pavol54
Nandrolon
Trump chcel zrusit dotacie na elektromobily, neviem, v akom stadiu to je, ale tesla by zazila kardinalny prepad.
Minule som videl nejaký EU porovnávací graf (asi nejaký auto časopis) cena PHM voči cene elektriny (mix výroba) podľa jednotlivých štátov. Tie čo majú najväčší podiel z jadra boli najlepšie a pri najväčšom z uhlia boli najhoršie dokonca neviem či nebola klasika phm lacnejšia
Ja osobne som zastancom jadra. Ak by bola vola a peniaze, a namiesto elektronezmyslov by sa dali do jadra, v buducnosti by sme tankovali raz za rok a v aute by bol miniaturny reaktor. Lenze to by zopar vsemocnych ludi pekne prerobilo. A kedze to oni riadia, tak to nikdy nedovolia.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

:-))) ale to jadro by sme museli lupat, a to sa nam nechce!
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Nandrolon
:-))) ale to jadro by sme museli lupat, a to sa nam nechce!
Miesto lúpania stačí poriadne zlisovať a naliať do nádrže miesto nafty
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

misoft
A je to vyriešené.... za studena rafinované prírodné jadrové palivo
olej zo semiačok(jadier) sa získava: lisovaním za studena (robil som to pred rokmi na dvore a lieval v letnom období do traktora a starej klasickej avie v pomere 1:1), alebo za tepla (v palme), rafinuje výhradne za tepla zase len v palme. Ale bola to zaujímavá vôňa niečo medzi koláčikom a langošom.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

buchač
Keď sa dostaneme do toho EU jadra, to len bude bordelu...nie nejaké šupky zo slnečníc.
Neboj aktívna propaganda nasadí poriadne "kone ty oné = klapky", celý národ sa pohrnie v päť stupe
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

pavol54
misoft
A je to vyriešené.... za studena rafinované prírodné jadrové palivo
olej zo semiačok(jadier) sa získava: lisovaním za studena (robil som to pred rokmi na dvore a lieval v letnom období do traktora a starej klasickej avie v pomere 1:1), alebo za tepla (v palme), rafinuje výhradne za tepla zase len v palme. Ale bola to zaujímavá vôňa niečo medzi koláčikom a langošom.
Na novom, slnecnicovom oleji som v lete pred niekolkymi rokmi jazdil v starsom dieseli. Z vyfuku vona hranoliek a vykon mierne vyssi ako nafta. Ale potom som toho nechal, lebo udajne to viac karbonuje ako s naftou.
V BA taxikari v starych diesloch takto fungovali nonstop aj v zime bez predhrevnej upravy.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Nandrolon
pavol54
misoft
A je to vyriešené.... za studena rafinované prírodné jadrové palivo
olej zo semiačok(jadier) sa získava: lisovaním za studena (robil som to pred rokmi na dvore a lieval v letnom období do traktora a starej klasickej avie v pomere 1:1), alebo za tepla (v palme), rafinuje výhradne za tepla zase len v palme. Ale bola to zaujímavá vôňa niečo medzi koláčikom a langošom.
Na novom, slnecnicovom oleji som v lete pred niekolkymi rokmi jazdil v starsom dieseli. Z vyfuku vona hranoliek a vykon mierne vyssi ako nafta. Ale potom som toho nechal, lebo udajne to viac karbonuje ako s naftou.
V BA taxikari v starych diesloch takto fungovali nonstop aj v zime bez predhrevnej upravy.
Však daj dnes von fľašku oleja a ráno ho skús vyliať, tá kaša odrovná čerpadlo, bolo treba špirálu na ohrev, ak si nemal dosť tesný tak sa v olejovej nádrži spravila taká brečka a to už bol v riziku filter, inak sa dá upraviť pomocou hydroxidu a po vyčistení doliať. Ale videl som nákladný mercedes priamo výrobcom upravený.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

pavol54
Nandrolon
pavol54
misoft
A je to vyriešené.... za studena rafinované prírodné jadrové palivo
olej zo semiačok(jadier) sa získava: lisovaním za studena (robil som to pred rokmi na dvore a lieval v letnom období do traktora a starej klasickej avie v pomere 1:1), alebo za tepla (v palme), rafinuje výhradne za tepla zase len v palme. Ale bola to zaujímavá vôňa niečo medzi koláčikom a langošom.
Na novom, slnecnicovom oleji som v lete pred niekolkymi rokmi jazdil v starsom dieseli. Z vyfuku vona hranoliek a vykon mierne vyssi ako nafta. Ale potom som toho nechal, lebo udajne to viac karbonuje ako s naftou.
V BA taxikari v starych diesloch takto fungovali nonstop aj v zime bez predhrevnej upravy.
Však daj dnes von fľašku oleja a ráno ho skús vyliať, tá kaša odrovná čerpadlo, bolo treba špirálu na ohrev, ak si nemal dosť tesný tak sa v olejovej nádrži spravila taká brečka a to už bol v riziku filter, inak sa dá upraviť pomocou hydroxidu a po vyčistení doliať. Ale videl som nákladný mercedes priamo výrobcom upravený.
Ja som mal stary "hladky diesel" 1,4, lial som to tam cez jedno leto. Ak by som chcel cez zimu, upravovali to predhrevom, a aj riedili s naftou. Prekvapil ma ale citelne vyssi vykon, a ta vona z vyfuku stala za to.
Rozmyslam, ze tie taxiky aj ked su nonstop nastartovane, tak nadrz sa pri mrazoch moc od vyfuku asi neohrieva, tak to kvoli zgelovateniu paliva museli riedit.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať