Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - najčastejšie otázky k RZ, študenti a dôchodcovia

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Otázka:
Som študent (dôchodca). Celý rok 2005 som mal príjmy na dohodu o brigádnickej práci študentov (dohodu o vykonaní práce). Spolu som za rok 2005 takto zarobil 100000 Sk. Musím podať ročné zúčtovanie?

Odpoveď:
Nie je dôležité, koľko ste zarobili po celý rok 2005. Podstatné je, koľko ste zarobili za mesiace september až december 2005. Ak ste za tieto štyri mesiace mali príjem vyšší, ako 13000 Sk, musíte podať ročné zúčtovanie.

Otázka:
Prečo sa neberú do úvahy príjmy na dohody do augusta 2005?

Odpoveď:
Pozrite § 31 ods. 9 zákona o zdravotnom poistení. Podľa toho, ak by si niekto platil poistné za rok 2005 ako poistenec podľa § 11 ods.2 zákona, jeho vymeriavací základ sa určuje len za mesiace od účinnosti novelu č.352/2005 Z.z., tj. od septembra 2005.

Otázka:
Čo sa započítava do príjmu študenta (dôchodcu). Sú to len dohody?

Odpoveď:
Pozrite § 13 ods.7 zákona. Do vymeriavacieho základu (tj. "príjmu") sa započítavajú príjmy, posudzované ako príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, ďalej príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, s výnimkou príjmov z prenájmov (§ 6 ods.3 zákona o dani z príjmov) a s výnimkou príjmov zdanených zrážkovou daňou (§ 43 zákona o dani z príjmov).

Sú to napríklad:

- príjmy z dohôd o vykonaní práce,
- príjmy z dohôd o brigádnickej práci študentov,
- zdaniteľné príjmy dôchodcov v prípadoch, kedy im bývalý zamestnávateľ poskytuje napr. príspevky zo sociálneho fondu a rôzne nepeňažné zvýhodnenia,
- doplatky miezd a odmien od bývalého zamestnávateľa,
- príjmy na zmluvy podľa Občianskeho zákonníka (napr. na príkazné zmluvy), ak ide o závislú činnosť - ak sa príjem zdaňuje preddavkovou daňou,
- honoráre umelcov a autorov, priznané v daňovom priznaní a zdanené podľa § 6 zákona o dani z príjmov,
- príjmy rôznych sprostredkovateľov, priznané v daňovom priznaní a zdanené podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ak by tieto osoby neboli prihlásené v zdravotnej poisťovni ako SZČO.

Na druhej strane sa nezapočítavajú príjmy:

- z prenájmov,
- honoráre za príspevky do médií, zdanené zrážkovou daňou,
- príjmy zdanené podľa § 7 a § 8 zákona o dani z príjmov.

Otázka:
Ako sa stanovuje limit 13000 Sk? Pre každého študenta (dôchodcu) je tento limit rovnaký?

Odpoveď:
Podľa § 11 ods.9 zákona môže študent (dôchodca) mať príjem maximálne vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd. Na tieto účely sa vždy berie suma minimálnej mzdy 6500 Sk, aj keby šlo o mladistvého alebo o invalida.

Limit sa potom vypočíta ako polovica úhrnu súm 6500 Sk za každý celý kalendárny mesiac, od 1.9.2005 do 31.12.2005, počas ktorého je dotyčná osoba študentom (dôchodcom).
Ak je XY študentom po celý čas od 1.9.2005 do 31.12.2005, limit je daný ako 1 zo (6500 x 4), čo je tých známych 13000 Sk.

Ak napr. XY sa stane dôchodcom od 14.10.2005 (dovtedy bol povedzme dobrovoľne nezamestnaný), tak limit pre neho vypočítame takto:

Október - pomerná časť zo 6500 je (6500/31) x 18 = 3775
November a december - 6500 x 2 = 13000
Spolu úhrn minimálnych miezd je 16775, z toho polovica je 8388 Sk.

Otázka:
Aký typ tlačiva má použiť študent (dôchodca) ?

Odpoveď:
Obvykle použije typ C. A to vtedy, ak za rok 2005 platil poistné len ako poistenec štátu s príjmom vyšším ako limit, tj. ak si musí za mesiace september až december zaplatiť poistné sám - a stáva sa tak spätne poistencom podľa § 11 ods.2 zákona ("samoplatiteľom").

Pozor, ak v roku 2005 bol časť roka i zamestnancom (napr. mal pracovnú zmluvu) alebo bol prihlásený ako SZČO, tak sa použije "súbehové" tlačivo - typ S. A to ak úhrn jeho vymeriavacích základov (príjmov) za celý rok je aspoň 78000 Sk. Ak by úhrn jeho vymeriavacích základov (príjmov) za celý rok bol nižší, ako 78000 Sk, použije sa typ X.

Typ X sa použije vždy i vtedy, ak sa občanovi zmenila počas roka sadzba (stal sa osobou so zdravotným postihnutím) a preto si časť poistného počíta "normálnou" sadzbou a časť poistného "polovičnou" sadzbou.

Otázka:
Vraj ak si študent (dôchodca) robí ročné zúčtovanie, tak sa poistné musí platiť zo sumy najmenej 16420 Sk?

Odpoveď:
Vo väčšine prípadov to skutočne bude tak. Napr. ak plnoletý študent zarobí na dohody 14000 Sk (sept.-dec.2005), tak poistné si bude počítať z minimálneho základu 16420 Sk. Aká je v tom logika? Poistné samoplatiteľa musí byť najmenej vo výške, v akej platí štát, tj. v prepočte 575 Sk mesačne. Aká je potom logika, že limit príjmu je 13000 Sk a nie tých 16420 Sk? Kto vie, nech si odpovie.

Otázka:
Čo treba doložiť k ročnému zúčtovaniu, sú potrebné potvrdenia o príjme od firmy, ktorá dohody vyplatila?

Odpoveď:
K ročnému zúčtovaniu sa neprikladajú potvrdenia od firmy, ktorá vyplácala odmeny. Zákon o zdravotnom poistení ani nestanovuje takejto firme povinnosť nejaké potvrdenia vydávať. Podľa Zákonníka práce (§ 130 ods.5) má firma povinnosť vydať dohodárovi doklad o výške jeho odmeny atď. To je pre neho doklad, na základe ktorého si spočíta sumu svojich príjmov a tú zapíše do ročného zúčtovania. Pozor, v prípade kontroly musí občan takéto doklady ("výplatné pásky") schopný predložiť zdravotnej poisťovni.

Otázka:
Som študent (dôchodca). V zdravotnej poisťovni mi na jar 2005 povedali, že ak mám príjmy na dohodu mesačne vyššie, ako 6500 Sk, mám si platiť preddavky na zdravotné poistenie (pozn. predstavte si i iné variácie tejto otázky, napr. "dobrovoľne som si platil preddavky, aby som nemal vysoký nedoplatok"). Teraz vidím, že ročné zúčtovanie vôbec nemusím robiť (variácia: "a teraz som zistil, že zúčtovávajú sa len príjmy od septembra"). Čo mám robiť, ak chcem naspäť tie preddavky?

Odpoveď:
Ak ročné zúčtovanie nemusíte robiť, čím skôr požiadajte zdravotnú poisťovňu, aby Vám preddavky zaplatené nad rámec zákona vrátila.

Ak ročné zúčtovanie budete robiť, do príslušného riadku zapíšete sumu všetkých preddavkov, ktoré ste za rok 2005 zaplatili. Celkovo vám tak zrejme vyjde preplatok, ktorý vám musí zdravotná poisťovňa vrátiť do 30.9.2006.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.05.06 at 12:54
Usporiadat
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Zamestnanec-dôchodca na skrat.prac.úväzok požiadal o vykonanie roč.zúčtovanie. Má hodinovú mzdu 39,4 a je platený podľa toho, koľko odrobí. Ročné zúčtovanie sme urobili na tlačive typ A, ale neviem si poradiť s riadkom 42. Aký minimálny základ tam mám uviesť? Mesačne zarobí tak 2000-3000 Sk/podľa počtu odprac.hodin/ Bude sa mi r.42 rovnať r.43?
Prosím už som z toho zúfalá. Pomôžte mi prosím.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

prosim Vas pri dochodcoch, ktory maju len prijmy z dohod - ako to je s tym ktore sa im tam zaratavaju?
cize za august, ktora bola vyplatena v septembry = ta sa nezapocitava
za december, ktora bola vyplatena v january 06 = sa zapocitava
Myslim si spravne??? Nerada by som niekomu uskodila....
Dakujem!
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Jankaaa
Zamestnanec-dôchodca na skrat.prac.úväzok požiadal o vykonanie roč.zúčtovanie. Má hodinovú mzdu 39,4 a je platený podľa toho, koľko odrobí. Ročné zúčtovanie sme urobili na tlačive typ A, ale neviem si poradiť s riadkom 42. Aký minimálny základ tam mám uviesť? Mesačne zarobí tak 2000-3000 Sk/podľa počtu odprac.hodin/ Bude sa mi r.42 rovnať r.43?
Prosím už som z toho zúfalá. Pomôžte mi prosím.
nevie mi nikto poradiť? Prosím.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Podľa mňa sa do r. 42 doplní - minimálna hod. mzda * fond pracovnej doby v danom mesiaci. Riadok 42 a 43 sa môžu rovnať len vtedy ak úhrn príjmov = minimálnej mzde.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Prosim Vas pri dochodcoch, ktory maju len prijmy z dohod - ako to je s tym ktore sa im tam zaratavaju?
cize za august, ktora bola vyplatena v septembry = ta sa nezapocitava
za december, ktora bola vyplatena v january 06 = sa zapocitava
Myslim si spravne???
Dakujem!
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Prosim mohol by mi na to niekto odpovedat...
Myslela som si ze v tom mam jasno, ale jedna mila pani pracovnicka mi povedala, ze tam maju ist aj tie augustove, co sa mi ale podla zakona nezda. Mozete mi potvrdit alebo vyvratit moje myslenie???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
tinka111 - máte v tom naozaj jasno, do VZ dôchodcu, ktorí nie sú zamestnaní a nie sú SZČO, sa započítavajú o.i. dohody vyplatené a zúčtované za mesiace september až december, ak boli zdanené za rok 2005.

Tj.:
Dohoda za august vyplatená v septembri sa nezapočítava.
Dohoda za september ak bola vyplatená do 31.1.2006 sa započítava.
Dohoda za október ak bola vyplatená do 31.1.2006 sa započítava.
Dohoda za november ak bola vyplatená do 31.1.2006 sa započítava.
Dohoda za december ak bola vyplatená do 31.1.2006 sa započítava.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

dôchodca - od 1.1. do 30.6. zamestnanec príjmy cca 39000
od 1.9.-31.12. dohody 32.000

Vychádza mi RZZP nedoplatok 4480,-.
Mám to v poriadku?
Platí vlastne 14% z dohôd 32.000? Alebo niečo robím zle?
Vypĺňam X,XA,XC.
ĎAKUJEM.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

v roku 2005 dôchodca celý rok
od 01.01.05 - 31.8.05 zamestnanec PZ (nemal kolísavé príjmy)
12/05 dohoda 17000,-

Aký typ tlačiva mám použiť?
Ďakujem
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

alex1
v roku 2005 dôchodca celý rok
od 01.01.05 - 31.8.05 zamestnanec PZ (nemal kolísavé príjmy)
12/05 dohoda 17000,-

Aký typ tlačiva mám použiť?
Ďakujem

PEKNE PROSIM.....
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Tak ako je to s tými dôchodcami - konateľmi bez príjmu? Otázky sú dve, ale odpoveď ani jedna.
Zrejme B-čko, myslela som, že s nulovým výsledkom, ale programík na vypĺňanie tlačív mi stále ponúka nedoplatok 10 920,-
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lenuška
dôchodca - od 1.1. do 30.6. zamestnanec príjmy cca 39000
od 1.9.-31.12. dohody 32.000

Vychádza mi RZZP nedoplatok 4480,-.
Mám to v poriadku?
Platí vlastne 14% z dohôd 32.000? Alebo niečo robím zle?
Vypĺňam X,XA,XC.
ĎAKUJEM.
Je to OK, lebo platí 14% zo sumy 32000 zárobkov na DoVP.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
alex1
v roku 2005 dôchodca celý rok
od 01.01.05 - 31.8.05 zamestnanec PZ (nemal kolísavé príjmy)
12/05 dohoda 17000,-

Aký typ tlačiva mám použiť?
Ďakujem
Ak príjem zo zamestnania + 17000 na dohodu je spolu aspoň 78000, tak typ S, listy SA, SC.

Ak je to menej, tak typ X, listy XA, XC.
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

blcha
Tak ako je to s tými dôchodcami - konateľmi bez príjmu? Otázky sú dve, ale odpoveď ani jedna.
Zrejme B-čko, myslela som, že s nulovým výsledkom, ale programík na vypĺňanie tlačív mi stále ponúka nedoplatok 10 920,-
Ja sa trápim s tým istým problémom. Vychádza mi to tak, že tlačivo by malo byť typu X a nedoplatok by mal byť 910x8 mesiacov. Len mám problém sa napasovať sa do tlačiva.
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

GABAZ
Ja sa trápim s tým istým problémom. Vychádza mi to tak, že tlačivo by malo byť typu X a nedoplatok by mal byť 910x8 mesiacov. Len mám problém sa napasovať sa do tlačiva.
Na stranke Dovery som teraz nasla, ze to ma byt B. Uz vobec neviem
0 0
janajka janajka

janajka je offline (nepripojený) janajka

Chcem len vedieť, že ja ako študentka, ktorá odpracovala v mesiacoch september až december viac ako 13 000 na zaklade dohody o brigádnickej činnosti, som teraz (pri vyplnani RZ typu C) niečo ako dobrovoľne nezamestnaná a platím si poistné vo výške 14% ???? Ak je to tak,ďakujem pekne
0 0
janajka janajka

janajka je offline (nepripojený) janajka

Chcem sa spytať, že ja ako študentka, ktorá odpracovala v mesiaci sept-dec viac ako 13 000 na základe dohody o brigadnckej činnosti, som teraz (pri vyplnani RZ typu C) niečo ako dobrovoľne nezamestnaná a platím si poistné 14%? ak je to tak, ďakujem pekne
0 0
RERE RERE

RERE je offline (nepripojený) RERE

Starobný dôchodca od 01/2005 do 03/2005 dohoda, od 04/2005 do 12/2005 pracovná zmluva na kratší pracovný čas s príjmom mesačne okolo 4000 Sk. Musí podávať ročné zúčtovanie? Už som si nie je 100%-ne istá, že nemusí, lebo príjem z dohôd za tri mesiace, keď nebol zamestnancom je 15000 Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
GABAZ
Ja sa trápim s tým istým problémom. Vychádza mi to tak, že tlačivo by malo byť typu X a nedoplatok by mal byť 910x8 mesiacov. Len mám problém sa napasovať sa do tlačiva.
Dôchodca - konateľ bez príjmu:
Ak v roku 2005 nemal zamestnanie a ako konateľ bol SZČO od 1.1.2005 do 31.8.2005, tak:
- mal byť prihlásený ako SZČO od 1.1. do 31.8.,
- mal ako SZČO platiť preddavky 910 Sk
- musí podať RZZP, typ B, minimálny základ za 8 mesiacov je 52000 Sk, poistné z toho je 7280 Sk, ak preddavky platil, má nulový nedoplatok, ak preddavky (proti zákonu) neplatil, má nedoplatok 7280 Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
RERE: nemusí, príjmy z dohôd za mesiace 1-8/2005 sa neberú do úvahy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať