Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - najčastejšie otázky k RZ, študenti a dôchodcovia

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Otázka:
Som študent (dôchodca). Celý rok 2005 som mal príjmy na dohodu o brigádnickej práci študentov (dohodu o vykonaní práce). Spolu som za rok 2005 takto zarobil 100000 Sk. Musím podať ročné zúčtovanie?

Odpoveď:
Nie je dôležité, koľko ste zarobili po celý rok 2005. Podstatné je, koľko ste zarobili za mesiace september až december 2005. Ak ste za tieto štyri mesiace mali príjem vyšší, ako 13000 Sk, musíte podať ročné zúčtovanie.

Otázka:
Prečo sa neberú do úvahy príjmy na dohody do augusta 2005?

Odpoveď:
Pozrite § 31 ods. 9 zákona o zdravotnom poistení. Podľa toho, ak by si niekto platil poistné za rok 2005 ako poistenec podľa § 11 ods.2 zákona, jeho vymeriavací základ sa určuje len za mesiace od účinnosti novelu č.352/2005 Z.z., tj. od septembra 2005.

Otázka:
Čo sa započítava do príjmu študenta (dôchodcu). Sú to len dohody?

Odpoveď:
Pozrite § 13 ods.7 zákona. Do vymeriavacieho základu (tj. "príjmu") sa započítavajú príjmy, posudzované ako príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, ďalej príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, s výnimkou príjmov z prenájmov (§ 6 ods.3 zákona o dani z príjmov) a s výnimkou príjmov zdanených zrážkovou daňou (§ 43 zákona o dani z príjmov).

Sú to napríklad:

- príjmy z dohôd o vykonaní práce,
- príjmy z dohôd o brigádnickej práci študentov,
- zdaniteľné príjmy dôchodcov v prípadoch, kedy im bývalý zamestnávateľ poskytuje napr. príspevky zo sociálneho fondu a rôzne nepeňažné zvýhodnenia,
- doplatky miezd a odmien od bývalého zamestnávateľa,
- príjmy na zmluvy podľa Občianskeho zákonníka (napr. na príkazné zmluvy), ak ide o závislú činnosť - ak sa príjem zdaňuje preddavkovou daňou,
- honoráre umelcov a autorov, priznané v daňovom priznaní a zdanené podľa § 6 zákona o dani z príjmov,
- príjmy rôznych sprostredkovateľov, priznané v daňovom priznaní a zdanené podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ak by tieto osoby neboli prihlásené v zdravotnej poisťovni ako SZČO.

Na druhej strane sa nezapočítavajú príjmy:

- z prenájmov,
- honoráre za príspevky do médií, zdanené zrážkovou daňou,
- príjmy zdanené podľa § 7 a § 8 zákona o dani z príjmov.

Otázka:
Ako sa stanovuje limit 13000 Sk? Pre každého študenta (dôchodcu) je tento limit rovnaký?

Odpoveď:
Podľa § 11 ods.9 zákona môže študent (dôchodca) mať príjem maximálne vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd. Na tieto účely sa vždy berie suma minimálnej mzdy 6500 Sk, aj keby šlo o mladistvého alebo o invalida.

Limit sa potom vypočíta ako polovica úhrnu súm 6500 Sk za každý celý kalendárny mesiac, od 1.9.2005 do 31.12.2005, počas ktorého je dotyčná osoba študentom (dôchodcom).
Ak je XY študentom po celý čas od 1.9.2005 do 31.12.2005, limit je daný ako 1 zo (6500 x 4), čo je tých známych 13000 Sk.

Ak napr. XY sa stane dôchodcom od 14.10.2005 (dovtedy bol povedzme dobrovoľne nezamestnaný), tak limit pre neho vypočítame takto:

Október - pomerná časť zo 6500 je (6500/31) x 18 = 3775
November a december - 6500 x 2 = 13000
Spolu úhrn minimálnych miezd je 16775, z toho polovica je 8388 Sk.

Otázka:
Aký typ tlačiva má použiť študent (dôchodca) ?

Odpoveď:
Obvykle použije typ C. A to vtedy, ak za rok 2005 platil poistné len ako poistenec štátu s príjmom vyšším ako limit, tj. ak si musí za mesiace september až december zaplatiť poistné sám - a stáva sa tak spätne poistencom podľa § 11 ods.2 zákona ("samoplatiteľom").

Pozor, ak v roku 2005 bol časť roka i zamestnancom (napr. mal pracovnú zmluvu) alebo bol prihlásený ako SZČO, tak sa použije "súbehové" tlačivo - typ S. A to ak úhrn jeho vymeriavacích základov (príjmov) za celý rok je aspoň 78000 Sk. Ak by úhrn jeho vymeriavacích základov (príjmov) za celý rok bol nižší, ako 78000 Sk, použije sa typ X.

Typ X sa použije vždy i vtedy, ak sa občanovi zmenila počas roka sadzba (stal sa osobou so zdravotným postihnutím) a preto si časť poistného počíta "normálnou" sadzbou a časť poistného "polovičnou" sadzbou.

Otázka:
Vraj ak si študent (dôchodca) robí ročné zúčtovanie, tak sa poistné musí platiť zo sumy najmenej 16420 Sk?

Odpoveď:
Vo väčšine prípadov to skutočne bude tak. Napr. ak plnoletý študent zarobí na dohody 14000 Sk (sept.-dec.2005), tak poistné si bude počítať z minimálneho základu 16420 Sk. Aká je v tom logika? Poistné samoplatiteľa musí byť najmenej vo výške, v akej platí štát, tj. v prepočte 575 Sk mesačne. Aká je potom logika, že limit príjmu je 13000 Sk a nie tých 16420 Sk? Kto vie, nech si odpovie.

Otázka:
Čo treba doložiť k ročnému zúčtovaniu, sú potrebné potvrdenia o príjme od firmy, ktorá dohody vyplatila?

Odpoveď:
K ročnému zúčtovaniu sa neprikladajú potvrdenia od firmy, ktorá vyplácala odmeny. Zákon o zdravotnom poistení ani nestanovuje takejto firme povinnosť nejaké potvrdenia vydávať. Podľa Zákonníka práce (§ 130 ods.5) má firma povinnosť vydať dohodárovi doklad o výške jeho odmeny atď. To je pre neho doklad, na základe ktorého si spočíta sumu svojich príjmov a tú zapíše do ročného zúčtovania. Pozor, v prípade kontroly musí občan takéto doklady ("výplatné pásky") schopný predložiť zdravotnej poisťovni.

Otázka:
Som študent (dôchodca). V zdravotnej poisťovni mi na jar 2005 povedali, že ak mám príjmy na dohodu mesačne vyššie, ako 6500 Sk, mám si platiť preddavky na zdravotné poistenie (pozn. predstavte si i iné variácie tejto otázky, napr. "dobrovoľne som si platil preddavky, aby som nemal vysoký nedoplatok"). Teraz vidím, že ročné zúčtovanie vôbec nemusím robiť (variácia: "a teraz som zistil, že zúčtovávajú sa len príjmy od septembra"). Čo mám robiť, ak chcem naspäť tie preddavky?

Odpoveď:
Ak ročné zúčtovanie nemusíte robiť, čím skôr požiadajte zdravotnú poisťovňu, aby Vám preddavky zaplatené nad rámec zákona vrátila.

Ak ročné zúčtovanie budete robiť, do príslušného riadku zapíšete sumu všetkých preddavkov, ktoré ste za rok 2005 zaplatili. Celkovo vám tak zrejme vyjde preplatok, ktorý vám musí zdravotná poisťovňa vrátiť do 30.9.2006.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.05.06 at 12:54
Usporiadat
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
Ahojte, moja mama ide na predčasný dôchodok od 1.4.09, je nejaká finta ako si ešte zvýšiť dôchodok?? Robila v školstve a tam mala malý príjem, teraz kde robí má väčší, ale predsa to nieje ono, ďakujem
0 0
dadka9 dadka9

dadka9 je offline (nepripojený) dadka9

No...aj ja mam podobnu dilemu. Od juna 2007 som odisla do zahranicia v ramci povinnej praxe z VS, kde som bola az do ukoncenia studia v septembri 2008. Neodhlasovala som sa zo ZP, pretoze som ako student a ZP za mna plati podla vsetkeho stat. V zahranici som bola na plny pracovny uvazok, dostavala som mzdu, odvadzala dane a tam aj ZP. Lenze podla vsetkeho nemozem mat 2x ZP. Ja som sa zo zdravotnej na SR odhlasovala az po ukonceni studia na VS a vratila sa naspat do zahranicia, kde nadalej pracujem u toho isteho zamestnavatela. Nastava tu problem s poistovnou, budem musiet nieco niekomu vracat za to obdobie kedy som bola 2x zdravotne poistena? Viem ze poistovna ziada po ukonceni prace v zahranici formular E301, kde bude uvedena cela doba poistenia v zahranici. Prinesie mi to nejake problemy? Pripadne i sankcie? Dakujem za odpoved.
0 0
Sica Sica

Sica je offline (nepripojený) Sica

Prosím Vás, aký je max. možný príjem na dohodu v r. 2009, aby pri RZZP nevznikol nedoplatok? Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať