Zavrieť

Porady

Dedičstvo

Dobrý deň, poprosím Vás o pomoc v posúdení mojej situácie ohľadne dedičstva, zomrel mi otec ktorí vlastnil orné pôdy a lesné pozemky ktoré sú zapísané v katastri len na jeho meno potom mal aj dom ktorý je zapísaný v katastri na otca a matku spoluvlastnícky podiel 1/1.Sme traja súrodenci sestra, matka aj otec bývali v dome matka sa 20 rokov vôbec nestarala o otca ešte aj pred smrťou keď ho pustili z nemocnice tak mu nepodala pomoc ktorú potreboval len čakala kedy už zomrie Keď zomrel tak mi zavolala aby som vybavila pohreb, lebo ona nevie čo má robiť .Keď som to všetko urobila tak už v deň po pohrebe sa ma pýtala že kedy jej dám úmrtny list potom som vlastne zistila prečo to všetko tak muselo byt jej išlo len o to aby mala vdovsky dôchodok a polovicu z domu ,ktorú som sa dozvedela že chce prepísať na sestru tak aby v prípade matkinej smrti zostala polovica domu sestre. Preto by som vás chcela poprosiť o radu keď nás zavolajú na dedičské konanie chcela by som povedať notárovi ako sa zachovala matka a že by som chcela aby dom bol rozdelený súrodencom rovnakým dielom, matke dať vecné bremeno na dožitie žiadny podiel , ornú pôdu a lesné pozemky ktoré sú zapísané len na otca tie by som chcela keby sa dali na brata .Ďakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  arizona je offline (nepripojený) arizona

  arizona
  To,ako sa zachovala matka notara vobec nebude zaujimat. Dedit sa bude podla zakona a iba otcov majetok a otcove podiely. Takze aj vy,deti mate narok na dedicstvo a matka vas nemoze on obrat,ak nebudete suhlasit.
  Na ded.konani sa mozete vsetci vzajomne dohodnut,ako si podelite majetok po otcovi.
  Ak sa ti nebudu pozdavat navrhy od matky,tak nesuhlas a ziadaj svoj podiel podla zakona.

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Ak sa bude dediť zo zákona, tak výsledok dedičského konania bude nasledovný:

  a) pozemky zdedíte všetci rovnakým dielom, každý bude mať teda 1/4

  b) dom - predmetom dedičstva bude len otcov podiel. Po prededení budete vlastníit:
  matka - 5/8
  ty - 1/8
  súrodenci - každý po 1/8

  Ak matka daruje sestre svoj podiel na dome, tak ty s tým nič nenarobíš. Je to jej majetok a jej vôľa. Takže sa môže stať, že o pol roka pozrieš na list vlastníctva a tam bude:
  ty - 1/8
  brat - 1/8
  sestra - 6/8

  Jediné, čo by si mohla potom žiadať je, aby ste sa majetkovo vyrovnali. Teda aby ťa sestra vyplatila. Toto môže matka spraviť a ty tomu nemáš ako zabrániť.
  Naposledy upravil Chobot : 19.03.15 at 10:12

  Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

  mám svoj svet Peggynka
  Matka dostane aj vdovský dôchodok...nič s tým neurobíš.Viem,že to cítiš ako nespravodlivosť,ale také sú zákony.A s prihliadnutím na to,že matka bude vlastniť 1/2+1/8,čiže 5/8 domu,nepotrebujete riešiť vecné bremeno,je väčšinovým vlastníkom a ako bude ona nakladať so svojim podielom,nuž je jej právo.Musíš sa s tým zmieriť...a nenechaj sa nahovoriť na nejaké sľuby,aby si sa pri dedičskom konaní vzdala svojho podielu v prospech niekoho (zvyčajne chytráci argumentujú,že sa nebude 2x platiť štátu za prejednanie dedičstva).A na dedičské si vezmi aj účty za pohreb,ktoré si zaplatila (obrad,truhla,kvety,kar...)
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  mirokiro Je to nespravodlive ja sa s tým nikdy nezmierim otec tažko robil celý život a takto dopadol.Najhoršie je to že sa nedá s tým nič urobiť.

  Ešte by som sa spýtala,otec zomrel v deň vyplatného termínu dôchodku ktorí pripadal na nedelu môže si matka požiadať v SP o vyplatenie dôchodku, ak áno môžem požiadať notára aby to dal do dedičského konania a mohlo by to byť použité na pomník.Ďakujem Vám za každý príspevok.
  Peggynka Čítaj tu:http://www.porada.sk/archive/index.php/t-175990.html
  mirokiro Ja som bola na obecnom úrade tam mi dali potvrdené tlačivo o oznámení úmrtia kde je uvedené že pohreb som vybavovala ja a aby som išla na socialnu poisťovňu tam vypísala žiadosť o vyplatenie dôchodkovej dávke dala overit u notára a poslala to do Bratislavy, ale neviem či treba ešte splnomocnenie od matky...
    zbaliť

  Arava je offline (nepripojený) Arava

  Arava
  Dobrý deň, prosím poraďákov o radu.
  Syn daroval darovacou zmluvou matke dom, matka počas života napísala závet, v ktorom uviedla, že jediným a výlučným dedičom domu je syn.
  Môže časť domu zdediť aj druhý manžel matky, ktorý nie je otcom syna?
  Môže časť domu zdediť synova manželka a jeho deti? alebo dedičom domu bude len syn podľa závetu matky?
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  dmc Darovacou zmluvou sa matka stala vylucnym vlastnikom domu.(ak islo o cely dom) Pokial v zavete urcila vyhradnym dedicom svojho syna (a nema inych potomkov...neopomenutelnych dedicov)) tak v pripade platnosti zavetu bude dedicom zo zavetu iba syn. Druhy manzel nezdedi nic. Pokial je v zavete uvedeny syn ako dedic celeho domu- stane sa jeho vylucnym vlastnikom. Dar a dedicstvo nespada do BSM. Manzelka a jeho dieta na nom nebude mat ziaden podiel.(co samozrejme nevylucuje nasledne darovanie casti domu manzelke a potomkovi)
  Mária27 dmc, máš moju pochvalu, nemusela si to dať ako komentár.
  dmc som ten ...dmc ale to neva..
  Mária27 to akože ty si on?
  misoft
  http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
  Zakladanie otázky do existujúcej otázky je neprípustné!
  "Zadávanie otázok

  Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát................"

  Dávam záporné hodnotenie (i keď komentár @dmc je priam excelentný a jasný).
  Arava Ďakujem dmc za odpoveď a zároveň sa ospravedľňujem všetkým poraďákom za nesprávne vloženej otázky
    zbaliť

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.