Zavrieť

Porady

Mam povinnost vraciat zamestnavatelovi peniaze ktore mi posiela omylom?

Dobry den,

som 19-rocny student vysokej skoly. Pred maturitou som brigadoval v jednej bratislavskej firme, kde som za rok (cez ktory som robil TRI dni) zarobil cca 2500Sk. Zamestnavatel mi napriek tomu poslal rocne zuctovanie 18000Sk. Mam s nim aj dalsi problem. Nakolko som u neho uz vyse roka nebrigadoval, posiela mi asi raz za tri mesiace na ucet sumu 3000-5000Sk. Vzapati mi telefonuje ze sa stala chyba a ze ich mam poslat spat na ucet. Trikrat som mu tie peniaze poslal, no mam pracu a skusky, dnes uz nemam cas ani chut bezat do banky a posielat mu ich spat. Do tejto oblasti sa vyznam len minimalne, no co sa tyka oboch tychto praktik, nazory znamych su dost podozrievave. Vraj na nas zaraba a vykazuje velke mzdy ktore mu mam vratit. Je to pravda? Ako mam tuto situaciu riesit? Som povinny mu peniaze neustale posielat spat?
Priatelka je u tohto zamestnanca presne v rovnakej situacii ako ja.
Ak som napisal nejaku hlupost, tak sa ospravedlnujem, naozaj sa do tejto oblasti nerozumiem a preto Vas ziadam o radu.

Dakujem pekne, s pozdravom Miro
Usporiadat
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

mirotnt
poslem to niekomu vyssiemu v tej firme, aby sa to nedostalo do jeho ruk. nechcem sa do toho prilis pliest, ale uz by na to konecne mohol doplatit. je to trosku aj ponizovanie / podcenovanie ked chce aby som to poslal na iny ucet. bude teda lepsie poslat to vyssiemu oddeleniu tej firmy? register mi nepomohol, neviem ci vam mam poslat meno firmy, ze by ste sa na to pozreli. aby to nejako nahodou nevyslo von, nerad by som sa s nimi tahal, ci uz nejak verejne alebo sukromne a mal problemy na 5 rokov.

naozaj to nerobi majitel (aspon o tom neviem) ale jeden z vyssich zamestnancov, takze krivdit firme by nebolo korektne..
este vydrz tu na porade, ved dnes nejdes na postu... a neprestan si tu citat prispevky, verim, ze este pribudnu - aby si sa vedel rozhodnut naj-naj ... ok? najlepsie by bolo, keby sa ti tu ohlasil niekto, kto ma podstatne lepsie pravnicke vedomosti ako ja
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
mirotnt
poslem to niekomu vyssiemu v tej firme, aby sa to nedostalo do jeho ruk. nechcem sa do toho prilis pliest, ale uz by na to konecne mohol doplatit. je to trosku aj ponizovanie / podcenovanie ked chce aby som to poslal na iny ucet. bude teda lepsie poslat to vyssiemu oddeleniu tej firmy? register mi nepomohol, neviem ci vam mam poslat meno firmy, ze by ste sa na to pozreli. aby to nejako nahodou nevyslo von, nerad by som sa s nimi tahal, ci uz nejak verejne alebo sukromne a mal problemy na 5 rokov.

naozaj to nerobi majitel (aspon o tom neviem) ale jeden z vyssich zamestnancov, takze krivdit firme by nebolo korektne..

Musíš sa už rozhodnúť , ja som sa už o tom zmieňovala , ak si presvedčený o tom , že to nerobí majiteľ, tak treba napísať vyššie .Ale snaž sa o to , aby si dotyčného nevyplašil.
0 0
mirotnt mirotnt

mirotnt je offline (nepripojený) mirotnt

dobre, dakujem teda zatial.. dufam ze sa to vyriesi rychlo (a najlepsie niekto za mna ) pretoze mne sa blizia skusky a mam v zivote ine priority nez sa sudit od 19tich no nie? Keby sa dal poslat nejakej organizacii len nejaky tip nech ich preveria, resp. niekoho preveria.. bola by to uloha len jednej strany a nie aj mna ex-brigadnika
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

mirotnt
no a je to. cislo uctu sa nezhoduje ani len v kode banky. poslem mu do tyzdna list ze chcem reklamovat rocne zuctovanie (mimo ineho) a taktiez objasnenie omylu s poslanymi peniazmi na moj ucet. mam sa domahat vysvetlenia, preco mam peniaze poslat na iny ucet? je to takto dobre? dakujem
Zaujímavý prípad. Ja odporúčam peniaze vrátiť, ale v žiadnom prípade nie na účet podľa sms, ale na ten istý odkiaľ boli odoslané - predpokladám že z firemného účtu. V liste by som napísala: "...vraciam späť sumu ... na váš účet číslo.... ako mne nepatriacu. Vzhľadom nato, že to nie je po prvýkrát a mám vyššie bankové poplatky s prijatím aj vrátením sumy a tiež strácam čas, prosím aby sa vo firme prijali také opatrenia, ktoré by zabránili mylným platbám."
Adresovala by som to riaditeľovi firmy, možno je v tom naozaj nevinne.
0 0
mirotnt mirotnt

mirotnt je offline (nepripojený) mirotnt

tak si to nejak predstavujem. uz to mozem povedat, vela ste mi poradili. nebyt tejto porady tak by to skoncilo spravou:

Dobry pan xxxxxx, dakujeme za peniazky. Priatelke som kupil nahrdelnik a za jej peniazky ideme k moru

Lebo neviem ako inak by som to sam riesil, aby mi ich uz neposielal..
0 0
mirotnt mirotnt

mirotnt je offline (nepripojený) mirotnt

a mimochodom opat mi prisla sprava ci som ich uz poslal. asi potrebuje dokopy 10000sk na vikend.. neodpisujem mu samozrejme. poslem tu reklamaciu buduci tyzden
Naposledy upravil mirotnt : 13.05.06 at 14:13
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

mirotnt
tak si to nejak predstavujem. uz to mozem povedat, vela ste mi poradili. nebyt tejto porady tak by to skoncilo spravou:
Dobry pan xxxxxx, dakujeme za peniazky. Priatelke som kupil nahrdelnik a za jej peniazky ideme k moru
Lebo neviem ako inak by som to sam riesil, aby mi ich uz neposielal..
Co by si riesil? ku ktoremu moru by ste isli na buduci rok?

Teraz vazne: peniaze samozrejme budes musiet vratit, jednoducho ti nepatria
ale - fakt este vydrz... Libuska tu pise, ze treba poslat jeden list... osobne si myslim, ze jeden nebude stacit... vravel si, ze "vsetci drzia spolu"... Nebude asi ani to celkom pravda, lebo asi by potom nevznikla situacia, ze si rocne zuctovanie dostal take, ake si dostal... keby drzali vsetci spolu, tak by sa im to pravdepodobne nestalo ...imho

Mohlo by sa stat, ze keby si napisal iba jeden, tak ho odchyti "ten pravy" a iba by ta "vyradil zo svojej databazy"... a ziadna naprava by sa neudiala...

Asi ten list bude treba poslat vo viacerych exemplaroch na viac adries ... s upozornenim, ze kopiu posielas aj na tie dalsie adresy... aby sa to nedalo supnut "pod koberec" ... uz len taka poznamocka: a kde sa kurnik "flaka" konatel tej firmy?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
liba2
Zaujímavý prípad. Ja odporúčam peniaze vrátiť, ale v žiadnom prípade nie na účet podľa sms, ale na ten istý odkiaľ boli odoslané - predpokladám že z firemného účtu. V liste by som napísala: "...vraciam späť sumu ... na váš účet číslo.... ako mne nepatriacu. Vzhľadom nato, že to nie je po prvýkrát a mám vyššie bankové poplatky s prijatím aj vrátením sumy a tiež strácam čas, prosím aby sa vo firme prijali také opatrenia, ktoré by zabránili mylným platbám."
Adresovala by som to riaditeľovi firmy, možno je v tom naozaj nevinne.

Ja by som povedala že nejde len o vrátenie peňazí, ale v problémoch sa bude nachádzať zadávateľ otázky ...už len možno z dôvodu obdržaného Ročného zúčtovania dane na vyššiu sumu skú v skutočnosti zarobil.

http://www.porada.sk/showthread.php?t=25840

Na zadávateľa sa totiž vzťahuje aj ročné zúčtovanie zdravotnej poisťovne ,nie je to jednoznačné .Veci treba dať nejakou formou do poriadku už od roku 2005 počínajúc zaslaným RZ.
Naposledy upravil Zita5 : 13.05.06 at 14:29
0 0
mirotnt mirotnt

mirotnt je offline (nepripojený) mirotnt

No neviem, asi by som isiel do Spanielska, tam som este nebol, tak pockam este tri mesiace, snad posle opat..

Ale nie. Samozrejme ze peniazky vratim, nenechal by som si ich. Este by som bol aj ja vinny popri nom. O viacerych exemplaroch som uz uvazoval, a takisto aj o tej poznamke, ze list bol adresovany viacerym osobam, aby si nikto nemyslel ze je jediny kto o tom vie. Len dufam ze sa nestane nieco naozaj nekale a posta ostane na vratnici v kosi, tam je taka jeho kamaratka ktora si ho ochranovala, ked sme si boli po vyplatu..

Napadlo ma, ze tie peniaze mozem poslat SPAT na ucet FIRMY cim skor a napisat im list buduci tyzden.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Joj, tak toto podľa mňa smrdí a poriadne. Na www.orsr.sk si podľa mena zadáš vyhľadať tú firmu - ale to si už asi spravil - a tam nájdeš aj oficiálnu adresu trvalého bydliska konateľa. Ak sa bojíš, že pošta na firmu skončí v koši na vrátnici, pošli jednu kópiu aj na túto súkromnú adresu konateľa. (Ak to teda nie je konateľ, kto po Tebe žiada tie peniažky vrátiť, ale iný zamestnanec.) A v tom výpise z obchodného registra nájdeš aj súkromné adresy trvalého bydliska majiteľov či majiteľa, môžeš poslať kópie aj tam. Len sa obávam, že v tomto prípade by tým pravým adresátom takéhoto listu mala byť nie len firma, ale aj príslušný Daňový úrad a Polícia. Ale to už nechám na Teba, ako sa Ty rozhodneš.
Držím Ti palce, aby si sa rýchlo tohto problému zbavil. Obávam sa však, že ak sa to nedostane na den daňový úrad a políciu, Ty síce budeš mať po probléme, ale ten dotyčný môže vo svojej nekalej činnosti pokračovať ďalej.
Tak ako Ti už kolegyne poradili, sleduj si túto tému, ešte tu môžeš dostať veľa dobrých rád.
Eva
0 0
mirotnt mirotnt

mirotnt je offline (nepripojený) mirotnt

Mozno keby som nestudoval a nemal co robit, obul by som sa do toho poriadne, no nemam prilis chut sa s niekym dlhu dobu tahat To s odoslanim posty na adresu konatela je vyborny napad. Poslem to aj tam. DAKUJEM
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak sa mi už napísaný príspevok zmazal...smola. Zopakujem už stručnejšie:
1. Pre vylúčenie vlastných problémov so zdravotnou poisťovňou je NUTNÉ napísať list ako jasnú reklamáciu ročného zúčtovania. Neviem kedy to zúčtovanie prišlo, ale robí sa v marci, tak sa mi vidí májový dátum dosť neskorý, ale v poriadku. Príklad listu tu v skratke vyššie nájdeš.

2. Jedná sa o jasný podvod, ked niekto vo firme okráda firmu, ktorú z poverenia majiteľa riadi, ergo okráda majiteľa firmy. Takže ako druhý bod odporúčam uviesť, že na tvoj účet opakovane prichádzajú sumy z účtu ...... (uved čslo), ktoré si na telefonickú výzvu vrátil na číslo účtu .............. (to si určite urobil ako neznalý veci, mal si si hned číslo overiť, na výpise vidno, odkiaľ peniaze išli). Vzhľadom na rozdielnosť účtov žiadaš PÍSOMNÉ potvrdenie, že nedlhuješ žiadne peniaze.
Ak si ešte nevrátil...nie som si istá, či sa iba chystáš vrátiť, alebo si aj vrátil.......... tak to preformuluješ inak...že si dostal výzvu vrátiť to na číslo ....., a nerozumieš , prečo je iné a žiadaš vysvetlenie, či to bude v poriadku, resp. že žiadaš o písomné potvrdenie správnosti účtu.

3. Je mi jasné, že v tom nejde jeden človek...zrejme sa delia, vydedukovala som z viacerých príspevkov. Takže ten list adresuješ a formuluješ na firmu, v ktorej si pracoval, lebo s nimi si mal vzťah (dôležité, aby ťa nikto nemohol obviniť z ohovárania)
--------------
a napokon, poslať to na viacere adresy...zasa výborný príspevok od iného poraďáka:

Sociálna poisťovňa - dostala sfalšované výkazy, ale nech si to vydedukuje sama, určite tam nebudú pružní, ale list zaevidovaný bude
Zdravotná poisťovňa - jasné, že tvoja ZP...kvôli ročnému zúčtovaniu, Pravdepodobne nie si povinný robiť RZZP, ale zasa to budú oni (ZP) vedieť od Teba, že si reklamoval chybné údaje.
Každá adresa - firemná aj súkromná v priamom "nadriadenom" rade, ktorá sa líši od adresy firmy, v ktorej si robil. Tí sa zobudia najskôr, a pôjdu si preveriť účtovníctvo, tomu verím. Ak je tá hierarchia viacstupňová, tak aj na nejakú súkromnú adresu toho najvrchnejšieho majiteľa.
--------------
Zvykne sa dole na liste uviesť
"Na vedomie............a vypísať, komu to ešte šlo.
Ak to urobíš, pravdepodobne začne zakrývať stopy
......................
ja by som tam neuvádzala nič, aby som ho nevyplašila...ved ide o to, nech si s nimi urobia poriadky druhí.
.......................................
Samozrejme, až okolo toho bude rozruch, a zamieša sa do toho prípadne aj polícia (aj ked nemyslím), tak je možné, že ťa budú ťahať aj pred súd. Je to riziko, ale ak nič neurobíš, jeden podvodník si bude naďalej svoje podvody robiť ďalej.
A napokon, je to tvoj čas, náklady na poštovné ...do zahraničia a ešte doporučene, určite nie zanedbateľná suma....tak si to zrátaj a prípadne úplne poslednú sumu si zadrž, alebo vrát len rozdiel. Ale určite čo si nevrátil,
Naposledy upravil KEJKA : 14.05.06 at 06:51 Dôvod: neukončený príspevok
0 0
mirotnt mirotnt

mirotnt je offline (nepripojený) mirotnt

Mohli by ste mi prosim Vas vysvetlit preco mozem mat problemy so zdravotnou a socialnou poistovnou ked som mal chybne rocne zuctovanie? celkom tomu nerozumiem, staci len v skratke..
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

mirotnt
Mohli by ste mi prosim Vas vysvetlit preco mozem mat problemy so zdravotnou a socialnou poistovnou ked som mal chybne rocne zuctovanie? celkom tomu nerozumiem, staci len v skratke..
Pretože každý zamestnávateľ je povinný prihlásiť zamestnancov do týchto poisťovní a odvádzať za nich odvody. Časť odvodov ide z platu zamestnanca a väčšia časť z nákladov firmy-teda zamestnávateľa. Keď zamestnanec vo firme skončí, zase je zamestnávateľ povinný ho z týchto poistovní odhlásiť. A ak niekto zneužíval brigádnikov na to, aby si odčerpal časť prostriedkov do vlastného vrecka, je otázne, či z tej mzdy, ktorú si dostal na účet a ktorú si vrátil, bolo toto poistné odvedené. A je otázne, ako Ťa zamestnávateľ prihlásil a odhlásil v poisťovniach.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mirotnt
Mohli by ste mi prosim Vas vysvetlit preco mozem mat problemy so zdravotnou a socialnou poistovnou ked som mal chybne rocne zuctovanie? celkom tomu nerozumiem, staci len v skratke..
Tak ako je v predchádzajúcom príspevk.
Možno nie si povinný urobiť ročné zúčtovanie na zdravotné poistenie (RZZP). A možno podľa toho ako Ťa zamestnávateľ zneužil, aj áno, to teraz nevie nikto. Ak tam dáš na vedomie, že si REKLAMOVAL chybné ročné zúčtovanie, si z toho vonku...lebo to tam budú mať podchytené. Ale ak to neurobíš, môžu ťa na základe iných údajov naháňať, že si si nesplnil povinnosť dať to RZZP...
lebo záznamy budú také, aké sú...
Možno na tvoje meno napísai koncoročnú odmenu 70-80 tis. Sk, čo vieme? a už si povinný robiť RZZP.
Dúfam, že máš doklad, že si prevzal len tých 2500 Sk.
0 0
mirotnt mirotnt

mirotnt je offline (nepripojený) mirotnt

Bohuzial doklad nemam, to nie je firma ale holubnik. Vcera som sa dozvedel, ako predlzuje mladsim brigadnikom dohody -> len sa ich opyta ci chcu robit a on ich podpise. Kto vie co este popodpisoval. Doklad o tom ze som zarobil 2500Sk, take nieco som nikdy nevidel a tam asi ani neexistuje.. Snad budu ochotni mi poslat potvrdenie o tych 2500Sk, najma ked spomeniem ze by som mohol mat problemy zo zdravotnou ci socialnou poistovnou..
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Neviem či som dobre pochopila, ale zamestnávateľ ti poslal ročné zúčtovanie 18 000 Sk. Poslal ti aj potvrdenie o vykonanom ročnom zúčtovaní? Ak nie, mylím si, že by bolo dobre pýtať si od firmy potvrdenie o ročnom zúčtovaní dane a tiež aj potvrdenie o zdaniteľnej mzde k daňovému priznaniu za rok 2005. Veď to je povinná každá organizácia vystaviť a odovzdať každému pracovníkovi. Tam sa uvidí akú sumu na teba zúčtovali.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
[quote=Melnick]
mirotnt

Že váhaš. Jasné že poslať. Veď sám hovoríš,
že Ti nepatria.
Toto bola moja prvá reakcia,ale teraz je jasné,že to
v spomínanej firme nie je všetko v poriadku.
Ak to nemá na svedomí "šéf" uvíta Tvoje upozornenie
a urobí si vo firme poriadok/aspoň dúfam/ a ak má práve
on v tom prsty, tak sa neboj a urob na neho riadne bububu.
Neboj, keď bude vidieť, že problematika odvod. povinnosti
Ti je známa,ako bude dávať veci do poriadku.
A v neposlednom rade - čo tak postrašiť ho DÚ a inými
kontrólnymi inštitúciami.
Ber to tak,že pomôžeš sebe a zabrániš vykorisťovateľským
praktikám,ktoré naďalej uplatňuje na Tvojich priateľoch a iných
študentoch.
Jeho syn takéto problémy určite nerieši,on chodí študovať
do Rakúska na najnovšom modele "angličáka." /Nechcem
robiť reklamu konkrétnej značke./

Nedaj sa zneužívať. pozri ,koľko ľudí tu stojí
na Tvojej strane.
0 0
mirotnt mirotnt

mirotnt je offline (nepripojený) mirotnt

Neviem ci to bolo potvrdenie, predtym som sa s tym nikdy nestretol. Prisiel mi domov akysi doklad a v nom vypocitana suma 18000Sk rocne zuctovanie. Takisto aj priatelke (15000Sk)..
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Tak si pozri aká bola hrubá mzda na tom doklade a bude to jasné. Tam musí byť uvedená celá hrubá mzda, ktorú si zarobil za celý rok 2005 alebo ktorú vykázali na tvoje meno v uvedenej firme. Ten doklad je dôležitý.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať