Zavrieť

Porady

Mam povinnost vraciat zamestnavatelovi peniaze ktore mi posiela omylom?

Dobry den,

som 19-rocny student vysokej skoly. Pred maturitou som brigadoval v jednej bratislavskej firme, kde som za rok (cez ktory som robil TRI dni) zarobil cca 2500Sk. Zamestnavatel mi napriek tomu poslal rocne zuctovanie 18000Sk. Mam s nim aj dalsi problem. Nakolko som u neho uz vyse roka nebrigadoval, posiela mi asi raz za tri mesiace na ucet sumu 3000-5000Sk. Vzapati mi telefonuje ze sa stala chyba a ze ich mam poslat spat na ucet. Trikrat som mu tie peniaze poslal, no mam pracu a skusky, dnes uz nemam cas ani chut bezat do banky a posielat mu ich spat. Do tejto oblasti sa vyznam len minimalne, no co sa tyka oboch tychto praktik, nazory znamych su dost podozrievave. Vraj na nas zaraba a vykazuje velke mzdy ktore mu mam vratit. Je to pravda? Ako mam tuto situaciu riesit? Som povinny mu peniaze neustale posielat spat?
Priatelka je u tohto zamestnanca presne v rovnakej situacii ako ja.
Ak som napisal nejaku hlupost, tak sa ospravedlnujem, naozaj sa do tejto oblasti nerozumiem a preto Vas ziadam o radu.

Dakujem pekne, s pozdravom Miro
Usporiadat
mirotnt mirotnt

mirotnt je offline (nepripojený) mirotnt

.. a stale su na dovolenke ..

Urcite bude potrebne postrasit ho DU. Mam take tusenie ze konatel spolocnosti nemusi mat s tymito praktikami nic. Firma poskytuje siroku skalu sluzieb, avsak sluzba ktorej sme boli zamestnancami/brigadnikmi je na mieste 1. A tam je na cele dotycna cierna ovca o ktorej sa tu vedie diskusia. Konatel bude zrejme nemilo prekvapeny. Mohol by si s nim narobit poriadky sam. Ak vyhoveju mojej ziadosti konatel i dotycny zamestnavatel, mozno bude celkom zaujimave vysledky porovnat. Tym myslim uznanie/neuznanie reklamacie rocneho zuctovania a hlavne: z akeho dovodu mam peniaze posielat na uvedeny ucet ktory mi posiela smskou (mimochodom osobny ucet pana xxxxxxxx ale to by som tam uz pisat nemal)..

Nebude lepsie pockat na pisomne potvrdenie reklamacie a az potom kopiu odoslat do zdravotnej poistovne?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pozri rpzhodni sa ako chceš...už tu bolo rád neúrekom. Ak to rozošleš naraz, máš na dlhšiu dobu pokoj. To ptvrdenie ti podľa ma nepošlú...vedia čo robia a nebudú ti dávať dôkaz do rúk...
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
ja by som možno zmenila číslo mobilu aby ťa nemohol bombardovať sms aby si vrátil peniaze...
máš právo požiadať zamestnávateľa o nahliadnutie do mzdových dokladov, nech ti ukáže mzdový list, prihlášku a odhlášku do sociálnej poisťovne a hlavne nech ti dá výplatnú pásku na tých 2500,- čo si dostal...a takisto si vypýtaj potvrdenie o príjme za rok 2005 a papier o ročném zúčtovaní za rok 2005...niekto sa smiechu nezdrží...ale ak frčia tak, ako som čítala vyššie, majú podľa mňa dva krát robené mzdy...raz to čo dajú ľuďom oficiálne a raz to čo je fekete...
0 0
kendy kendy

kendy je offline (nepripojený) kendy

Podľa mňa je to okrádanie firmy a nie daňového úradu. Dotyčný si evidentne prilepšuje výplatu tým, že pošle peniaze tebe, na úradoch odvody poplatí firma a ty mu len prepošleš jeho čierne peniaze na jeho súkromný účet.
Ja by som tipla, že na DÚ aj na poisťovniach bude všetko OK. Ty dostávaš peniaze na falošnú zmluvu a vraciaš ich späť tomu podvodníkovi.

Toť môj názor na vec... ja by som určite vrátila peniaze vždy na účet, z ktorého mi prišli - to jednoznačne. A listy by som poslala zatiaľ len nadriadeným.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Zuzka, môžeš mať pravdu. Ale skúsenosti mi hovoria, že ak niekto začne okrádať - a ešte stále hovoríme len v hypotetickej rovine, pretože nevieme, čo sa v tej firme skutočne deje - naberá s jedlom chuť. A ťažko je povedať, kam až je ochotný alebo schopný zájsť. Tak či tak, ak okráda len firmu, je to už trestný čin, pretože tie sumy, ktoré tu padali, nie sú už priestupkom. A ako by sme potom nazvali zrazené daňové preddavky a zaplatené odvody do poisťovní, ak išli z ukradnutých peňazí? Potom predsa ani DÚ a poisťovne na tie peniaze nemajú nárok. Napriek môjmu právnickému vzdelaniu na toto neviem odpoveď. Tie poisťovne a DÚ nevedeli, že sú to neoprávnene odvedené sumy, preto nemôže ísť o neoprávnený majetkový prospech. Ak okráda len firmu, mali by to celé riešiť majitelia.
Ale rada by som vedela, ako sa to celé vyvíja.(Preboha, neviem pravopis - má to byť vyvýja alebo vyvíja?) Prosím preto zadávateľa otázky - mirotnt - aby nám povedal, čo nové. Jednoducho som zvedavá. Dík.
0 0
kendy kendy

kendy je offline (nepripojený) kendy

Evi, práve preto by som ja na jeho mieste išla len za zamestnávateľom a on nech sa rozhodne, či ho iba vyhodí alebo to postúpi ďalej. Tak či tak je to svinstvo.
A tiež ma zaujíma, ako to dopadne...!
0 0
mirotnt mirotnt

mirotnt je offline (nepripojený) mirotnt

Samozrejme. Budem Vas informovat Zatial som nikam nepostupil, pretoze cakam na jednu pani, dobru znamu mojej mamy, ktora ma zhodou okolnosti vyssie postavenie "v kontrole platenia dani" - zatial to takto nazvem, spytam sa co presne robi, teraz je noc . Je odcestovana ale ked pride, s jej pomocu napiseme listy (este som sa nerozhodol komu presne). Tykajuc sa pana o ktorom tu vedieme diskusiu: vola mi 15 x denne a pise stale tie iste spravy dookola (ci som uz kontroloval ucet, posielal peniaze a ze sa mam ozvat ked budem dostupny ). Samozrejme ani raz som mu to nezdvihol ani neodpisal. Z tych kratkych intervalov mam taky pocit ze nema co robit alebo nieco tusi, ale nemoze nic. Urcite sa s nim nebudem rozpravat cez telefon, uz len kvoli mojej vybusnej povahe. Takze situacia sa ma zatial tak.. v pripade ze sa nieco zmeni/pohne dam urcite vediet..
0 0
mirotnt mirotnt

mirotnt je offline (nepripojený) mirotnt

co sa tyka zmeny cisla, uz zacinam nad tym realne uvazovat. otravuje doslova ako male decko. kazu polhodinu crrrrrn, sms, crrrn. dost to ide na nervy ked spim/ucim/som vonku. je to cele na hlavu. za to, ze on si stavia niekde vilu a potrebuje kvapku do jeho mora penazi (ja neviem na co chce 10000? na klucku?), ja toto musim riesit.. no velmi dufam ze dostane co si zasluzi
0 0
mirotnt mirotnt

mirotnt je offline (nepripojený) mirotnt

a este jedna poznamka, peniaze si zatial nechavame, pretoze s priatelkou mame dokopy 10000sk a to je presne 2x5000sk pokuta za to ze sme neodviedli peniaze do zdravotnej poistovne.. takze pre kazdy pripad
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Držím Ti palce a určite sa ozvi. Zmena čísla by nemala byť problém, to je záležitosť pár minút.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

ech... som sorry

mirotnt
otravuje doslova ako male decko. kazu polhodinu crrrrrn, sms, crrrn. dost to ide na nervy ked spim/ucim/som vonku ...
nemusis vlastne menit telefon - teda: zalezi na tom, aky mas aparat... ale raz som potrebovala riesit podobnu situaciu a urobila som to tak, ze som si "nahrala" chvilku ticha... staci dve-tri sekundy, to som si zaradila medzi tony, potom som si vytvorila samostatnu "skupinu" do ktorej som si toho cloveka zaradila - ako jedineho a pridelila som tej skupine vyzvanaci ton - to ticho... takze ked volal, mobil mi iba svietil a v podstate nerusil a na sms-ky sa da tiez pridelit tichsi, alebo ziaden ton...ak to mozes takto podobne zrealizovat - mas po probleme
Naposledy upravil ayya : 22.05.06 at 16:26 Dôvod: ospravedlnenie - mimotemovy prispevok
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať