Zavrieť

Porady

Prac. odevy - ukončenie prac. pomeru a úhrada zostatkovej hodnoty OOPP zo mzdy

Ahojte,

Z-ci dostali v januári pracovné odevy, ktoré sú podľa smernice vydávané na 2 roky. Zamestnanci sa pri ich preberaní podpisovali, že súhlasia so zrážkou zostatkovej hodnoty OOPP zo mzdy.

Môžem im to teraz preúčtovať takto:

335/527
331/335
?

Rieši sa aj DPH? Ak áno, ako?

********************
doplnené: dostali ich 1/2015 a p. pomer skončil 31. 3. 2015

Ďakujem
Naposledy upravil Letko : 31.03.15 at 10:30
7 komentárov     zbaliť
veronikasad Pracovníci ukončili pracovný pomer ? (výpoveďou zo strany zamestnanca?) O aké pracovné odevy ide ?
Letko Pracovali na dobu určitú.
Dostali gumáky, zateplené nohavice a vetrovku.
veronikasad Tak ako píše Ivka, zamestnávatel nemá právo urobiť zamestancom zrážku zo mzdy.
ivka70 Zamestnavatel moze ziadat OOPP pri ukonceni PP vratit, ale nemoze ziadat uhradu.
Dalsia vec je, ze im moze ponuknut tie OOPP na odkupenie za zostatkovu hodnotu - ak su to veci vseobecne vyuzitelne, odkupit ich ale musia chciet.
Letko A čo v prípade gumákov, z hyg. dôvodov ich asi nezoberie z-teľ späť a nedá ich inému z-covi?
veronikasad To čo píše Ivka v poslednej vete.
ivka70 Zobrat ich spat zoberie, co s nimi urobi, je jeho problem.
V najhorsom pripade sa moze stat, ze zamestnanec pouziva OOPP len 2 dni a potom ide na PN a odide ...aj tak nema zamestnavatel narok na to, aby mu zamestnanec za OOPP platil.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Podla mna nemozes zamestnancom takuto zrazku zo mzdy urobit, aj ked ti to pri preberani odevov podpisali.
    Zamestnanec ma na OOPP narok a nema co znasat ich naklady.
    A ani svojim podpisom sa nemoze vzdat svojho prava na to, ze mu OOPP zabezpeci na vlastne naklady zamestnavatel.

    Sposob ukoncenia PP na to nema absolutne ziadny vplyv.
    Zamestnaci pri ukonceni PP odevy vratia, co s nimi urobi zamestnavatel, je jeho problem, jeho riziko a jeho naklady.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Letko Ak nevrátia?
    ivka70 Tak mas mat internu smernicu, s ktorou su oboznamni pracovnici (dokazatelne), ze v takom pripade zodpovedaju za skodu a zostatkova hodnota im bude zuctovana v poslednej mzde.
    Llívia Zostatková hodnota im nemôže byť zúčtovaná v poslednej mzde len na základe internej smernice. Interná smernica nenahrádza dohodu o zrážkach zo mzdy.
    ivka70 Iba v pripade, ze ich neodovzdaju pri ukonceni PP, to sa osetrit da smernicou.
    Llívia Nedá sa to ošetriť smernicou, viď

    § 182 Zákonníka práce
    Zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať
    Na začiatok

    (1) Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť).

    (2) DOHODA O HMOTNEJ ZODPOVEDNOSTI SA MUSÍ UZATVORIŤ PÍSOMNE, inak je neplatná.

    Dohoda znamená, že sa dve strany dohodnú (zamestnanec a zamestnávateľ) a nie, že zamestnávateľ nariadi v internej smernici (to by bolo zneužívania zo strany zamestnávateľov, keby to šlo takto ľahko).
    ivka70 Co do toho pleties hmotnu zodpovednost? Co maju OOPP s hmotnou zodpovednostou?
    V internej smernici sa da krasne osetrit, ze OOPP musi zamestnanec pri ukonceni PP vratit aj postihy v pripade, ze nevrati ....
    Peggynka Letko...prax je taká,že pri odchode ti zamestnávateľ nedá doklady,kým nemáš vysporiadané všetky veci,ktoré si dostal od zamestnávateľa.
    Llívia Ivka70, dohodu o hmotnej zodpovednosti do toho pletiem, lebo len na základe internej smernice nemôže zamestnávateľ vykonať zamestnancovi zrážku zo mzdy, (viď citovaný § zo ZP), čo ty tvrdíš, že sa dá. Nedá sa to, musí byť DOHODA. Interná smernica dohodu nenahrádza.

    Dohoda o hmotnej zodpovednosti je reakcia na toto tvoje mylné tvrdenie:
    ivka70 (Včera 10:58) Tak mas mat INTERNU SMERNICU, s ktorou su oboznamni pracovnici (dokazatelne), ze v takom pripade zodpovedaju za skodu a zostatkova hodnota im bude zuctovana v poslednej mzde.

    ZP má ešte jeden § 20 Zabezpečenie práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov
    (1) Práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov možno zabezpečiť DOHODOU o zrážkach zo mzdy, ručením alebo zriadením záložného práva.

    (2) Uspokojenie nároku zamestnávateľa možno zabezpečiť DOHODOU medzi ním a zamestnancom o zrážkach zo mzdy. DOHODA sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.
    Llívia Peggynka, prax to môže byť, ak sa však zamestnanec obráti na inšpektorát práce pre porušenie ZP zo strany zamestnávateľa, k "papierom" sa dostane aj bez vrátenia OOPP a zamestnávateľ môže ešte vyfasovať aj pokutu.
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    niekde v BOZP sa píše:
    Zamestnávateľ je povinný bezplatne... poskytovať zamestnancom pracovný odev a pracovnú obuv, ak pracujú v prostredí, v ktorom odev alebo obuv podlieha mimoriadnemu opotrebovaniu alebo mimoriadnemu znečisteniu,

    Náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný znášať zamestnávateľ; tieto náklady nesmie presunúť na zamestnanca.

    .....
    Zamestnávateľ môže na základe vlastného rozhodnutia poskytova sobitné pracovné oblečenie (pracovná uniforma), avšak ani toto nemôže podmieňovať ich úhradou, iba ich vrátením ...

    viď napr. http://www.mzdovecentrum.sk/clanok-z...ny-odev-mc.htm

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    prečo by podpisom nemohli odsúhlasiť už vopred, že v prípade skončenia PP odkúpia OOPP za ZC? Plus súhlas so zrážkou zo mzdy? A aby bola aj cena jednoznačne stanovená, tak sa táto suma môže tiež uviesť pri podpisovaní - napr. percentuálne z OC.
    De facto ZC je nulová, kedže OOPP sa účtujú priamo do nákladov - neodpisujú sa.
    Ale % znehodnotenia sa môže uviesť, napr. za každý ukončený Q 20%
    V priebehu druhého roku to už bude 100% znehodnotenie, takže ak zam-ec "vydrží" pracovať viac ako rok, 1,5 roka, tak už to bude nulová cena.
    Letko Je účtovanie správne?
    ivka70 Myslim si, ze to nejde preto, ze taky suhlas by bol v podstate pod natlakom - chces OOPP, musis podpisat, ze si ich v pripade ukoncenia PP odkupis.
    Zamestnanec sa nemoze takymto podpisom dopredu vzdat svojho prava na OOPP ani na to, ze ziadne OOPP odkupit nechce pri ukonceni zmluvy.
    Dohodnut sa s nim moze zamestnavatel pri ukonceni PP.

    A myslim si, ze an ito zhodnotenie po kvartaloch by nebolo v sulade so zakonom.

    Libi je offline (nepripojený) Libi

    Libi
    Naša spoločnosť účtuje tak (máme to ošetrené Metodikou), že ak zamestnanec skončí pracovný pomer a jemu pridelené OOPP bude mať ešte platnú dobu životnosti, vypočítame zostatkovú hodnotu, ak nevráti pridelené OOPP, zaplatí buď do pokladne alebo podpíšeme dohodu o zrážke zo mzdy s presnou sumou. Ale tu mi vzniká otázka ako o tom účtovať a za akú cenu. Nákup OOPP na faktúru: 111,343/321, prijatie na sklad 112/111, výdaj zamestnancovi (máme i karty) 501/112. a teraz trebárs po roku čo s tým? vrátiť to ako do účtovníctva, či stačí len evidovať v dajakej operatívnej evidencii. Ako prosím toto riešite? oceňujete to reprodukčnou OC? a potom treba rátať s tým, že napr. monterky prijmeme na sklad za 10, nové stoja 50, ak používame FIFO, tak tie staré môžu byť vyskladnené za 50 eur...

    Prac. odevy - ukončenie prac. pomeru a úhrada zostatkovej hodnoty OOPP zo mzdy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.