Zavrieť

Porady

Exekúcia na bankovom účte

Nedávno som mal exekúciu na mKonto kvôli starému dlhu na nájomnom, ako fyzická osoba, exekučný príkaz znel na rodné číslo.
Zároveň mám v mBank podnikateľský účet vedený na IČO, ako SZČO.

Banka mi zablokovala obidva účty. Keďže som na osobnom mKonto účte nemal dostatok peňazí, tak banka svojvoľne presunula sumu z podnikateľského účtu na osobný. Ohrozila mi tým platenie odvodov (ich neodvedenie je dokonca trestné) a tiež moju podnikateľskú činnosť. Peniaze na podnikateľskom účte boli určené na nákup zariadenia pre zákazníka, zaplatil zálohu.
Telefonoval som na mLinku, kde som sa skoro pohádal s operátorkou, ktorá to nechcela pochopiť. Dokonca tvrdila, že aj na ponechanie minimálneho zostatku podľa zákona, ktorý exekútor nemôže zobrať, si vraj musím dať žiadosť. Vôbec nechcela pochopiť, že z podnikateľských peňazí nemôžem riešiť svoje súkromné exekúcie. Nedá sa to ani vyúčtovať. Ani neviem, ako tie presuny zaúčtujem, keďže po mojom rozčúlenom telefonáte peniaze presunuli naspäť. (priznali tým svoju chybu)
Peniaze na podnikateľskom účte používam len na podnikanie, účet mám evidovaný aj v účtovníctve. Prípadný zisk si prevádzam na osobný účet ako mzdu.

Aj 10€ poplatok za realizáciu mi stiahli 2x. Raz ako "čiastočnú realizáciu exekúcie", druhýkrát ako "úplnú realizáciu". Pričom cenník poplatkov mBank takéto delenie nepozná, len ako "realizáciu". Prečo posielali peniaze exekútorovi na dvakrát? Nemohli pár dní počkať, kým tam bude dostatok prostriedkov? Keby strhávali peniaze na 10x, tak zaplatím 10 poplatkov?

Rozprával som sa o tom aj s exekútorom a ten sa tiež čudoval, že prečo to banka urobila. Oni dali exekúciu na rodné číslo, keďže sa týkala len dlhu z nepodnikateľskej činnosti. Nežiadali blokovať podnikateľský účet.

- môže takto banka blokovať aj podnikateľský účet a svojvoľne presúvať peniaze?
- môže stiahnuť poplatok viackrát, keď je to stále tá istá exekúcia?
- mám/môžem sa nejak brániť?

Vopred ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Príspevok zbalený
    spam
    EditorPO Áno, z pohľadu odborného názvoslovia je SZČO fyzickou osobou, tak ako s.r.o. je právnickou osobou. Dlh má ale bežný občan.
    Zákon hovorí, že za dlhy z podnikania ručí SZČO celým svojim majetkom, teda exekútor môže siahnuť aj na jeho majetok, bankový účet.... Ale opačne by to nemalo platiť, podnikateľské peniaze nemusia patriť všetky podnikateľovi (prípad konkrétnej zálohy od zákazníka).
    Chobot Exekútora nezaujíma, účtovne komu patria tie peniaze. Sú na účte podnikateľa, tak vtedy patria jemu.

    To by si mohol mať exekúcie a povieš, že žiadne peniaze na účte nie sú tvoje, ale cudzie. Raz ich máš na účte, tak sú tvoje. Je to tvoj záväzok voči klientovi, ale peniaze sú tvoje. Trochu to máš popletené.

    Ako keby banka povedala, že ona nemá žiadne peniaze, že všetky patria klientom. Banka má peniaze, voči klientom má záväzky ak sú to peniaze na účtoch a pohľadávky, ak sú to úvery.

    Potom podľa tvojej teórie, keby ten tvoj klient mal exekúciu, tak by mu mohli zobrať peniaze z tvojho účtu, leto to sú jeho peniaze?
    bodliak Platí to aj opačne.
    EditorPO Ak by teda podla tvojho vykladu mala exekuciu banka, tak exekutor siahne aj na vklady klientov? Asi nie, teda zly priklad, banka funguje v inom rezime. Peniaze klientov su vklady, vlastnymi peniazmi banky su prijmy z poplatkov, uroky z uverov, obchodovania a pod.

    Ak by mal moj klient exekuciu, tak mu peniaze z mojho uctu nezoberu, nemaju ako o tom vediet, ze su u mna.
    A zas ak ja nedodam klientovi tovar, tak mu zalohu muśim vratit.

    Stale je tato diskusia o slovickareni, pripadne o presvedceni, ze by to tak malo byt.
    Na potvrdenie tychto teorii by bolo dobre doplnit aj nejake znenie zakona, ak to teda plati ako tvrdite. Nie ze je to len zavedena prax.

    Najde sa tu nejaky pravnik, pripadne exekutor, kto do toho vnesie viac pravneho svetla?

    Exekúcia na bankovom účte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.