Zavrieť

Porady

notár - ocenenie nehnuteľností

V r. 2002 sme mali ded. konanie po otcovi, dedičmi boli mama a ja a notárka pri vyčíslení hodnoty dedeného domu so záhradou použila znalecký odhad z banky, ktorý naši použili, keď si brali úver.

Začiatkom t.r. zomrela mama, dedím ja. Pri prvom kontakte som sa notára spytovala, či mám zohnať znal. posudok na dom + záhradu - odpovedal, že netreba.
Včera už bolo riadne dedičské konanie a bola som prekvapená, že notár celkovú hodnotu domu so záhradou vyčíslil cca o tretinu vyššiu, než bol znal. odhad pred 13 rokmi - ikeď sa do domu počas tých rokov vôbec neinvestovalo /mama bývala u mňa/. Predmetom dedičstva bola samozrejme len mamina polovica.

Najzaujímavejšie na tom je, že v dome ani v záhrade nik odhad robiť nebol - musela by som o tom vedieť. Včera som bola na ded. konaní s malou dcérou, tá plakala a ja som bola taká konsternovaná, že som sa zabudla spýtať, ako k tej hodnote dospel.

Otázky: sú niekde na webe dostupné tabuľky, ktoré pri oceňovaní nehnuteľností používajú notári? Môže notár stanoviť hodnotu nehnuteľnosti /pravdepodobne/ len na základe fotografie + výpisu z katastra?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Notár stanoví hodnotu majetku odhadom. To, že určil hodnotu vyššiu o 1/3 ako bol znalecký spred 13 rokov sa mi zdá celkom v poriadku. My sme byt kupovali pred 15 rokmi a vtedy mal hodnotu 1,4 mil. SKK, dnes má taký byt hodnotu cca 120.000 EUR.

    Ty, ako dedič ale nemusíš súhlasiť s hodnotou majetku, ktorú určil notár. Môžeš požadovať urobiť nový znalecký posudok. Ale zaplatíš si ho sama.

    Skús pozrieť inzeráty podobných nehnuteľností v okolí a ak tá hodnota určená notárom bude veľmi uletená, tak si daj nehnuteľnosť ohodnotiť a požaduj, aby notár bral znelecký za smerodajný.

    A nedopustím si poznámku k tvojej vete:"Včera som bola na ded. konaní s malou dcérou, tá plakala a ja som bola taká konsternovaná, že som sa zabudla spýtať, ako k tej hodnote dospel."

    NA takéto konania sa nechodí s malými deťmi. Nie len kvôli tebe, ale aj kvôli notárovi. Tam sa prejednávajú dôležité veci a na to sa treba sústrediť a rokovať ako v detskom kútiku. Mi nevrav, že si nemala komu zveriť dcéru na tie 2 hodinky. Potom by si mala čas sa na tú hodnotu spýtať notára.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bazalka1 Asi tak urobím, dám si urobiť iný odhad. Akceptovala by som vyššie ohodnotenie, ak by bol dom v rovnakom stave ako kedysi. Avšak bol 13 rokov neobývaný a myslím, že cena, ktorú stanovil notár, je nadhodnotená.

    Mne však ide hlavne o tie tabuľky - či sú niekde na webe, a či je možné pokladať za relevantný takýto odhad "od stola."
    Chobot Nie, žiadne "tabuľky" neexistujú. Aspoň nie v takej podobe, ako si ty predstavuješ - že pozrieš obec a vidíš cenu nehnuteľnosti.
    buchač bazalka1 (Dnes 10:41)
    Mne však ide hlavne o tie tabuľky - či sú niekde na webe, a či je možné pokladať za relevantný takýto odhad "od stola."
    =============================
    Tabuľky existujú, no nie je k nim prístup pre hocikoho. Na webe nenájdeš len tak ľahko...a keby aj, tak Ti budú na nič. Je to trochu zložitejšie, ako si jeden myslí.

    Pozri si metodiku, čo a ako ohľadom znaleckého posudku a uvidíš, že to nie je len tak.

    http://www.usi.sk/uploaded/dokumenty...odikaobsah.pdf
      zbaliť

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    manžel mal tiež teraz dedičské konanie a notárke dodal foto nehnuteľnosti a ona sa ho pýtala, akú asi má cenu tá nehnuteľnosť.... manžel stanovil cenu sám a ona ju dala do dedičského konania...... bez akýchkoľvek posudkov....
    na vašom mieste by som si zistila ako sa predávajú nehnuteľnosti v uvedenej obci a porovnala s cenou, ktorú stanovil notár...... ak by tam nebol veľký rozdiel, tak by som to neriešila, nie som si istá, či cena znaleckého posudku nebude vyššia ako cena, ktorú si určil notár za svoje služby čo sa týka nehnuteľnosti....
    možno by stačilo pozrieť na nejakých stránkach s nehnuteľnosťami a porovnať ceny....
    bazalka1 Ďakujem

    notár - ocenenie nehnuteľností

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.