Zavrieť

Porady

Mam narok na ciastocny invalidny dochodok, ked sa vzhladom na zdravotny stav nedokazem zamestnat?

Od detstva mam skoliozu chrbtice krcnej aj bedrovej od poslednej prace, ktora bola fyzicky narocna som si velmi pohorsila na zdravy. Zacala som chodit po doktoroch a bolo mi zistene ze k skolioze mam aj schmorchlove uzly a lavu nohu o 1cm kratsiu. V dosledku velkych bolesti chodim na rehabilitacie a som zamestnana na dohodu a evidovana na UP, musim pracovat aj ked uz nevladzem koli hypoteke . hladala som si pracu ale koli mojmu stavu mi pri vstupnej kontrole nechcu lekari podpisat papiere takze sa nemozem zamestnat, pretoze nedokazem vykonavat pracu v stoji ani v sede a uz vibec z bremenami. Chcela by som radu ci si mozem poziadat o ciastocny alebo musim pockat, kym mi to daky doktor nenavrhne a ci je dake obdobie od prveho zapisu v karte aby som sa mohla zaujimat o ciastocny in. dochodok(myslim po poslednych zapisoch) tie prve mam este z detstva cast zostala u detskej doktorky ( ktora umrela) a cast v ČR kde som dlhe roky pracovala. Takze v terajsej karte nemam ziadne zaznami sored roku 2012. Vopred Dakujem za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    O invalidný dôchodok môžeš požiadať kedykoľvek. Horšie je to s tým, že nemáš v karte žiadne záznamy o tvojej chorobe, resp. postihnutí chrbtice. Sprav si u viacerých odborníkov /neurológ, ortopéd, príp. reumatológ / nové vyšetrenia, podaj si žiadosť o invalidný dôchodok a budeš čakať na výsledok.....výsledky vyšetrení sa prikladajú k žiadosti.
    Mia44 Ďakujem...už na tom pracujem

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    V prvom rade musíš mať potrebný počet rokov dôchodkového poistenia. Uvádzaš ale, že si dlhé roky pracovala v ČR - čiže prispievala si do ČR dôchodkového systému. Ak by ti aj na SK uznali ID po posúdení tvojho zdravotného stavu, tak minimálne prevod dôchodkových práv z ČR bude nejakú dobu trvať.

    Ak máš dostatok rokov dôch. poistenia môžeš si orientačne pozrieť prílohu č. 4 v zákone o SP - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461

    k ID máš info aj na stránke SP - http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
    Mia44 Ďakujem, áno dostatok rokov mám, kedze mam 30 a nikdy som nabola evidovana az teraz týždeň

    Mam narok na ciastocny invalidny dochodok, ked sa vzhladom na zdravotny stav nedokazem zamestnat?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.