Zavrieť

Porady

DPH nad 200 000 Sk - kontrola

Ahojte. Mam danovu kontrolu za rok 2002 a vyhodili mi doslu FA s tym, ze tam mam DPH nad 200 000 Sk a uhrada FA bola v hotovosti, t.j. nedal sa uplatnit odpocet podla vtedy platnej legislativy. Teraz danovy urad chce, aby som DPH z uvedenej faktury doplatil v plnej vyske. Nemal by som to povazovat za dvojite zdanenie, kedze moj dodavatel uz z tejto FA DPH raz odviedol? Stretol sa s tym uz niekto? Ako ste to riesili? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    dankak
    Ahojte. Mam danovu kontrolu za rok 2002 a vyhodili mi doslu FA s tym, ze tam mam DPH nad 200 000 Sk a uhrada FA bola v hotovosti, t.j. nedal sa uplatnit odpocet podla vtedy platnej legislativy. Teraz danovy urad chce, aby som DPH z uvedenej faktury doplatil v plnej vyske. Nemal by som to povazovat za dvojite zdanenie, kedze moj dodavatel uz z tejto FA DPH raz odviedol? Stretol sa s tym uz niekto? Ako ste to riesili? Dakujem.
    Už som Ti sem dnes raz odpovedala, uvedomila som si, že nie správne tak znova


    Podľa vtedy platnej legislatívy ste naozaj nemali nárok na odpočet DPH z faktúry zaplatenej v hotovosti, kde daň bola viac ako 200 tis. To znamená, že ste si neoprávnene znížili daňovú povinnosť a DúUVám teraz dodaňuje tento rozdiel /bez ohľadu na daň zaplatenú na výstupe u dodávateľa - oni mali povinnosť, ale Vy ste nemali právo na odpočet/. DÚ bude postupovať v zmysle zákona o správe daní a poplatkov §30:
    6/ Rozhodnutie, ktorým správca dane určuje výšku dane alebo rozdiel dane okrem úroku, sankčného úroku, pokuty ustanovených zákonom, oznámi správca dane daňovému subjektu formou platobného výmeru alebo dodatočného platobného výmeru. Daň podľa § 1a písm. a) je splatná do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.
    7/ Rozhodnutie, ktorým sa daň vyrubuje odchylne od priznania, hlásenia, dohody alebo iného oznámenia, musí obsahovať odôvodnenie.

    Následne Vám pravdepodobne vyrubí aj pokutu z rozdielu dane vykázanej vo Vašom DP a zistenou DÚ.,
    Nepríjemné je to, že v r. 2002 bolo možné podať DDP do 12. mesiacov od vzniku nároku a navyše teraz, ak už Vám prebehla kontrola nemôžete podať následne rok DDP
    takže takéto transakcie je škoda rozvíjať

    ivti je offline (nepripojený) ivti

    ivti
    A prosím Vás existuje ešte stále nejaké takéto obmedzenie odpočtu DPH pri platení fa v hotovosti?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ivti
    A prosím Vás existuje ešte stále nejaké takéto obmedzenie odpočtu DPH pri platení fa v hotovosti?
    Pri platení v hovosti existuje len jedno obmedzenie, a to že pri platbe nad 50 000 nemôžeš za doklad považovať bloček z ERP , ale musí byť vystavená faktúra. Platiť v hotovosti však možeš bez obmedzenia

    DPH nad 200 000 Sk - kontrola

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.