Zavrieť

Porady

Ako zistiť, či je na byte vedné bremeno, záložné právo, exekúcia atď.???

Dobrý deň, ako zistím, či je na byte, ktorý chceme s priateľom kúpiť nejaká ťarcha? Z čiastočného výpisu z katastra nehnuteľností to vyzerá, že žiadna ťarcha ani záložné práva na byte nie sú, no ja by som sa rada presvedčila aj nejakým iným spôsobom, len neviem ako a kde. Kam mám ísť pozisťovať tieto dôležité fakty pri kúpe bytu? Taktiež je v pôvodnej kúpnej zmluve klauzulka o vecnom bremene o bezplatnom doživotnom bývaní matky predávajúcej. Kde sa takého vecné bremená zapisujú? Kde zistím, či to vecné bremeno ešte platí a nie je zrušené? Kam mám isť sa na to spýtať, po prípade vybaviť s matkou predávajúcej zrušenie vecného bremena, ak teda bude súhlasiť. Za radu veľmi pekne ďakujem a budem vďačná každej odpovedi. Pekný deň
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Katastralny zakon

    § 1
    Kataster nehnuteľností
    (1) Kataster nehnuteľností (ďalej len „kataster“) je geometrické určenie, súpis a popis nehnuteľností. Súčasťou katastra sú údaje o právach k týmto nehnuteľnostiam, a to o vlastníckom práve, záložnom práve, vecnom bremene, o predkupnom práve, ak má mať účinky vecného práva, ako aj o právach vyplývajúcich zo správy majetku štátu, zo správy majetku obcí, zo správy majetku vyšších územných celkov, o nájomných právach k pozemkom, ak nájomné práva trvajú alebo majú trvať najmenej päť rokov (ďalej len „právo k nehnuteľnosti“).

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Pokiaľ nebude zrušené vecné bremeno,byt nekupuj (je to vec predávajúcej,nespoliehaj na sľuby).Dôležitá je KP zmluva: http://www.nehnutelnosti.sk/dokument...prava-bytu.pdf
    Aj tak je to vždy riziko,lebo predaj môže byť účelový (hrozba exekúcie) a veritelia môžu napadnúť tento právny úkon.Ak máš pochybnosti realizuj úhradu kúpnej ceny formou vinkulačného účtu, kedy finančné prostriedky budú uvolnené predávajúcej až po prevode vlastníckeho práva na vás.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Nandrolon Presne tak a treba dať pozor aj na to, aby byt nebol predaný viackrát.
    Teda ty pôjdeš so zmluvou na kataster, ale na katastri ti povedia že pred hodinou tam bol iný pán so zmluvou a teda s nehnuteľnosťou sa už nedá hýbať..... proste podvodný viacnásobný predaj....
    dmc sranda je - ze oni ti to na katastri nepovedia - dozvies sa do po 30 dnoch ked ti pride rozhodnutie
    Nandrolon Tak potom ak predávajúci nechce akceptovať vinkulačný prevod, ruky od toho preč, lebo údaje na katasterportali tiež nie sú čerstvé. Na taký podvod ti stačí 60 minút v pohode...
      zbaliť

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    informatívne www.katasterportal.sk tam si vyhľadať konkrétny byt, dať vytlačiť list vlastníctva - zostavu .pdf
    Keď to pozrieš, tak tam je uvedené políčko ťarcha. Ak sa už s bytom niečo robí, tak tam bude plomba.
    Najistejšie to bude ale overiť priamo na katastri osobne.

    Ako zistiť, či je na byte vedné bremeno, záložné právo, exekúcia atď.???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.