Zavrieť

Porady

Preddavok a zabudnutá vyúčtovacia faktúra.

Dobrý večer,chcela by som sa spýtať firma zaplatila preddavok za odborné knihy, ktoré si objednal majiteľ. Následne po úhrade mu bola zaslaná na email vyúčtovacia faktúra,ktorú mi nepriniesol a ja som si ju zabudla pýtať. Záloha sa platila pred tromi mesiacmi ide o malú čiastku. Sme platci DPH, musím podať opravné DP k Dph? ide o malú čiastku.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Ci sa jedna o malu, alebo velku ciastku, je v tomto pripade nerozhodujuce.
    Narok na odpocet DPH vznika ked mas od dodavatela fakturu. Tak sa treba rozhodnut, ci uctivna jednotka mala fakturu v case, ked bola dorucena mailom (a potom o nej musela uctovat este vtedy), alebo az teraz, ked bola konatelom dorucena Tebe.
    § 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).
    Ak sa teda riadime tym, ze fakturu mal platitel k dispozicii az toto zdanovacie obdobie, tak DDP podavat nemusis.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Nárok na odpočet vzniká najskôr v mesiaci, kedy k dodaniu došlo, najneskôr v poslednom mesiaci zdaň.obdobia (december)

    Kedy si uplatníš nárok na odpočet je len a len na vlastnom uvážení podnikateľa.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Consultix Ako si mozes uplatnit napriklad DPH od tuzemskeho dodavatela, ak nemas fakturu v ZO ked doslo k dodaniu? Narok na odpocet Ti vznika obdrzanim faktury podla par 51 ods. 1. Vid v mojom prispevku...
    kn-alka Zadávateľka píše, že MAL faktúru, len ju neodovzdal účtovníčke.

    Hovoríme o tom istom, len každý inými slovami.

    A k tvojej poslednej vete, že ak mal faktúru k dispozícii až toto obdobie, nemusí podávať DDP - nemusí ho podávať, aj keby mal faktúru už pred 3 mesiacmi.

    Nárok na odpočet pri tuzemských faktúrách je kedykoľvek do konca kal.roka. Kvôli došlej tuzemskej faktúre NEMUSÍ podávať dodatočné DPH nikdy (ale môže, nikto jej v tom nebráni )
    Consultix OK, v tomto pohlade ano Prepac, ak sme na nepochopili
    Moj mozog na pozadi riesil to, ze ak mal uctvony doklad, tak mal vyhotovit uctovny zapis. Kedze to zauctuje az teraz, teda uctovny zapis vznikne v aktuanom ZO, tak sa tvarime, ze uctovny doklad nebol, prisiel az teraz
    Klasicke "casove rozlisene" medzi kastlikom v aute / suflikom doma / krabickou od topanok konatela a sanonom uctovnika
    karakul "Kedze to zauctuje az teraz, teda uctovny zapis vznikne v aktuanom ZO, tak sa tvarime, ze uctovny doklad nebol, prisiel az teraz "

    vôbec sa nemusíme tváriť, že doklad došiel teraz - prečo by mal byť problém zaúčtovať doklad do správneho mesiaca a DPH uplatniť až teraz??? teda pokiaľ to účtovný softvér podporuje - ja mám 3 dátum - dátum dokladu, dátum účtovného prípadu, dátum uplatnenia DPH (a samozrejme ešte mám i 4. dátum pre KV)
    Consultix Ak sa zadavatelka drzi toho, ze mala fakturu vtedy, ked sa vystavila, tak porusila zakon o uctvonictve:
    § 10 Účtovný doklad
    (2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
    § 11 Účtovný zápis
    (2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.
    Pre toto som uviedol, ze sa drzime toho, ze doklad sme obdrzali teraz, takze vytvorim uctovny doklad a na zaklade toho uctovny zapis. Preto odpocet az v tomto ZO DPH.
      zbaliť

    kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

    Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac kuravesele
    len sa treba zamyslieť nad tým či ide o tuzemského dodávateľa alebo zahraničného.
    vikiz Ďakujem Vám, ide o tuzemského dodávateľa.

    Preddavok a zabudnutá vyúčtovacia faktúra.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.