Zavrieť

Porady

Vypoved po rodicovskej - odstupne, vypov.doba, paragraf vypovede

Je mozne dat vypoved mamicke po RD (zamestnana od 2001roku), po RD nastupi, bude si hned cerpat dovolenku co jej zostala a dostala by vypoved podla paragr.63,1pism.b....moze takto dostat vypoved??? V pripade, ze by sa jej ta dovolenka mala preplatit z ktoreho obdobia sa to bude ratat ked naposledy pracovala pred 7 rokmi?? A ake je odstupne a vypovedna doba?? Dakujem vopred.
veronikasad Snažím sa ti odpovedať, ale predsa mi nedá poznámočka - Mzdárka nemusí čítať Zákonník práce? (reakcia k odstupnému a výpovednej dobe)
Babulica musi to je samozrejme....to je bez komentu...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Počas RD sa na zamestnankyňu vzťahuje zákaz výpovede. Ak oznámi nástup do práce a začne čerpať dovolenku, zamestnávatel jej môže doručiť výpoveď z dôvodu nadbytočnosti.
    Náhradu mzdy za dovolenku preplácaš pravdepodobným priemerným zárobkom, ktorý nesmie byť nižší ako aktuálna minimálna mzda pre daný stupeň náročnosti vykonávanej práce.
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Babulica OK, tak nastupi, dostane nadbytocnost (vypoved) a ake bude jej odstupne a vypov.doba?? je to teraz tak, ze ma narok aj na odstupne aj na vypovednu dobu??
    Tweety Tak, pri výpovedi je to tak.
    veronikasad Zákonník práce si čítala ?
    http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...2015-a.html#76
    Babulica a na kolkomesacnu vypov.dobu a kolkomesacne odstupne ma narok?? dakujem
    Tweety Ved pozri uvedené paragrafy ZP.
    Babulica pozeram, pozeram, ....mne to vychadza, ze pani po RD dostane 4-nasobok mes.zarobku a vypovednu dobu kde najdem???...dakujem
    Tweety v 62 , to som tiež uviedla, ale to odstupné nemáš dobre ,podľa ZP je trojmesačné
    Babulica ked pracovala u nas od roku 2001? to je 14rokov....ZP pismen d....štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov...co je na tom zle?
    Tweety Si si ho dobre prečítala? Pri výpovedi má len trojmesačné pri Dohode áno, 4-mes.
    veronikasad Nič, ak končí pracovný pomer dohodou ...
    Tweety § 76
    Odstupné
    Na začiatok

    (1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

    (2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
    b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
    Babulica prepac, moja chyba, citala som o odsek nizsie..dakujem za upozornenie....
    Babulica a vypov.doba je tiez 3 mesiace, prosim potvrdte mi to niekto.....lebo ma uz picne....
    veronikasad Babulica, viem že vonku je poriadne horúco, ale pozorne prečítať dva paragrafy Zákonníka práce ešte zvládneš ...
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    A doplním , nárok na odstupné vznikne, rovnako aj na VD. O VD nájdeš v paragrafe 62 a o Odstupnom v 76.VD aj odstupné sú trojmesačné.
    Naposledy upravil Tweety : 07.08.15 at 10:23
    Babulica takze ak trval 14 rokov prac.pomer tak vypoved.doba polda paragrafu 62 je 3 mesiace spravne??
    Tweety doplnila som do príspevku

    Vypoved po rodicovskej - odstupne, vypov.doba, paragraf vypovede

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.