Zavrieť

Porady

Ako mám postupovať a účtovať pri likvidácii zásob?

Dobrý deň.
Som SZČO, plátca DPH, účtujem v jednoduchom účtovníctve. V rokoch 1994-6 som podnikala v oblasti textilnej výroby . V tomto období som mala aj príjem z predaja. Odvtedy je výroba trvale zastavená. Z tohto obdobia mi ostali stroje, zásoby náhradných dielov (ND) na stroje, aj materiálu na výrobu tovaru. Tieto zásoby sú už morálne zastarané a tiež časom a skladovaním znehodnotené.
Ako mám postupovať pri likvidácii strojov, ND, materiálu a nedokončenej výroby? Jedná sa o výdavok alebo škodu? Ako tieto výdavky/škodu, prípadne príjmy zaúčtovať? Bude to daňový výdavok? Pri likvidácii strojov (do zberu) treba súhlas od správcu dane?
Ak mi tieto zásoby vznikli v rokoch 1994-6, vzťahuje sa pri ich likvidácii v tomto období Novela zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, platná od 1.1.2015?
Za nedaňový výdavok sa bude považovať aj výdavok vo výške obstarávacej ceny zásob vyradeného tovaru:
• podľa osobitného predpisu,
• likvidáciou z dôvodu uplynutia doby použiteľnosti alebo trvanlivosti, ak daňovník nepreukáže, že pred uplynutím tejto doby vykonal opatrenia na podporu ich predaja do uplynutia tejto doby
• bez stanovenej doby použiteľnosti alebo trvanlivosti, ak daňovník nepreukáže príjem z ich predaja

Ďakujem za radu
Lackie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podnikala? alebo ešte podnikáš, len v inej oblasti?
    Podľa mňa by si tie stroje už mala mať dávno odpísané, existujú len fyzicky s nulovou zostatkovou cenou, či ako?
    ND aj materiál si mala vo výdavkoch, takže aj ich hodnota pre účtovníctvo=náklady je nula.
    Jedine môžeš mať zisk - príjem z predaja, zo šrotu apod.
    Ako ich zlikviduješ, je na tebe.
    určite súhlas správcu dane nepotrebuješ.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lackie Ahoj, ešte podnikám, len v inej oblasti. Čo sa týka strojov, sú ako vravíš už odpísané, ale fyzicky stále v budove. Takže ak tomu správne rozumiem - po zošrotovaní si len vykážem zisk. A čo s nedokončenou výrobou a zvyšnou bavlno? (jednalo sa o výrobu ponožiek) A keď mi vzniknú pri likvidácii/ alebo dokončení výroby ďalšie náklady (napr. doprava) - ako to zaúčtujem?
    KEJKA účtuješ reálne príjmy a reálne výdavky.
    lackie Ďakujem ti, pomohla si mi
      zbaliť

    Ako mám postupovať a účtovať pri likvidácii zásob?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.