Zavrieť

Porady

Oprava chýb minulého účtovného obdobia

Dobrý deň, s. r. o. dostala v roku 2014 úver na telefón. V r. 2014 zaúčtovala cez interný doklad obstaranie drobného hmotného majetku na 501/479. Zároveň však obdržala faktúru od spoločnosti na telefón, a tú zaúčtovala ako 501/321.

Máme teda zdvojené náklady na obstaranie telefónu.

1. Ako opravím túto chybu v roku 2015?
2. Mali sme zaúčtovať úhradu faktúry poskytnutým úverom ako 321/479, nakoľko som to zaúčtovala ako náklad, faktúra mi zostáva visieť ako neuhradená. Dá sa to nejako opraviť v roku 2015?

Účtovná závierka za rok 2014 už bola schválená.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    1. Je to pravdepodobne nepodstatná chyba. V roku 2015 zúčtovať ako storno nákladov (účtovať tak, aby bolo možné takéto storno odpočítať od výsledku pri stanovení základu dane 2015). V roku 2015 podať dodatočné DPPO 2014 a v roku 2015 zúčtovať 595/341 = rozdiel na dani).
    Ak je rozdiel v základe dane zanedbateľný, riskol by som to, účtoval by som storno 501 bez dopadu na základ dane 2015 (ako bežný prípad 2015) a nepodával dodatočné. V prípade, že príde kontrola a tento rozdiel zistia, bude pokuta.
    2.a Telefón bol dodaný a fakturovaný: 501/321
    2.b. Súčasne bola podpísaná zmluva o spláacaní: 321/479
    2.c. Mesačné splátky telefónu (ak sú mesačne fakturované na doklade za služby):
    518/321 - služby
    479/321 - splátka
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Maryvas Ďakujem za odpoveď. ide o 550 eur. Rozumiem správne, že keď by som to riskla a nepodávala DDP za rok 2014, zaúčtovala by som v roku 2015 -501/-479 a následne cez interný doklad by som zaúčtovala úhradu faktúry poskytnutým úverom 321/479?
    KloferHladny hej, a vlastne to bude cez účet 501 zdanené v roku 2015. Ak by prišla kontrola na rok 2014 a prišla na to, potom podať dodatočné za rok 2015. Daň sa zrovná a pokuta (ak vyjde) bude nedaňová
    Maryvas Ďakujem.
      zbaliť

    Oprava chýb minulého účtovného obdobia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.