Zavrieť

Porady

chcem ukončiť pracovný pomer "okamžite" bez výpovednej lehoty. Čo všetko mi hrozí ?

Viem, že zamestnávateľ mi nemusí vyplatiť výplatu, čo je v pohode, čo rešpektujem. Čo ďalej sa mi môže stať ? Počul som, resp. hovorí sa veta "dáme mu paragraf" čo by malo znamenať, že ma nahlásia na nejaký úrad, kde si môžu potenciálny zamestnávatelia pozrieť, či som nespravil niečo zlé.

Viete mi to prosím potvrdiť, popr. ďalšie info dať, popr. poradiť ?

Chcem zmeniť prácu a zmena sa mi oplatí aj, ak by mi terajší zamestnávateľ nevyplatil ani cent, "napolovicu" som už dohodnutý s novým zamestnávateľom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Okamžité skončenie pracovného pomeru pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny, ktoré budeš mať uvedené v zápočtovom liste, nebude tvojou dobrou vizitkou pre budúceho zamestnávatela.

    Požiadaj zamestnávatela o ukončenie prac.pomeru dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce. Ak mu sám ponukneš náhradu za nedodržanie výpovednej doby (musíš ju mať ale v pracovnej zmluve), možno bude s ukončením prac.pomeru súhlasiť a prebehne bez problémov.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Pre začiatok - okamžite sa ani pes nevy**rie.
    Ale k problému.
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311 §60
    A k tomu:
    Počul som, resp. hovorí sa veta "dáme mu paragraf" čo by malo znamenať, že ma nahlásia na nejaký úrad, kde si môžu potenciálny zamestnávatelia pozrieť, či som nespravil niečo zlé.
    - kecy!
    Zamestnávateľ i zamestnanec má právo rozviazať pracovný pomer - viď Zákonník práce. Pri ukončení je zamestnávateľ povinný dať odchádzajúcemu všetky doklady, súvisiace s doterajším pracovným pomerom (zápočtový list).
    Žiadne hlásenia na "nejaký úrad, kde sa potenciálni zamestnávatelia môžu pozrieť" sa nedávajú. Zamestnávateľ len podá odhlášky do SP a ZP (čo je jeho povinnosťou).
    Okrem toho - zamestnávateľ si nemôže dovoliť nevyplatiť mzdu (ako nejakú pokutu) - môže ti ju však krátiť (napr. aj pre absenciu a pod,.)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Ale môže, pokial to má dohodnuté v pracovnej zmluve. Pozri § 62 odst. 8 ZP

    (8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
    misoft No veď - to je to krátenie. Ale nemôže zamestnávateľ povedať, že mu nevyplatí, lebo je to pokuta (ak to nemá v lajstre).
    veronikasad To nie je krátenie, to je peňažná náhrada za nedodržanie výpovednej doby.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Skús sa na skončení PP dohodnúť .

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Okamžitú výpoveď môžeš dať ak si nedostal výplatu alebo jej časť do 15 dní od riadneho výplatného termínu, alebo vážne ohrozenie zo strany zamestnávateľa.
    zamestnávateľ môže dať pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny a pod, (budem ironický podpáliš halu alebo ho fyzicky napadneš (lenže tam to končí s medzizastávkou) Ale dá sa povedať slušne, že chceš končiť dohodou, ale upozorni ho že ťa pichá a že asi budeš nemocný a to mu je potom taký pracovník zbytočný a spravidla na tvoj návrh pristúpi
    Tweety ZP nepozná termín okamžitá výpoved.
    pavol54 no dóbre, teda okamžité skončenie pracovného pomeru
    kopretinka 22.10.15 17:20 priradil do Porady
    kopretinka 22.10.15 17:16 odstránil(a) z Porady

    chcem ukončiť pracovný pomer "okamžite" bez výpovednej lehoty. Čo všetko mi hrozí ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.