Zavrieť

Porady

Dátum uskutočnenia účtovného prípadu - cudzia mena

Na prepočet faktúry za tovar v cudzej mene sa má použiť referenčný výmenný kurz v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu.

Aký dátum uskutočnenia účtovného prípadu sa má použiť, ak bola platba realizovaná vopred na účet, tovar aj s faktúrou (dátum vystavenia faktúry 20.11.) prišli spolu o mesiac neskôr -
1) dátum dodania tovaru 15.12. (kurz k 14.12.) alebo
2) dátum odoslanej platby 11.11. (kurz k 10.11.)?

Podľa §2 postupov účtovania
Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Ďakujem za názory
kn-alka JÚ, PÚ ?
dee_d_lady PÚ, ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pisty01 je offline (nepripojený) pisty01

    pisty01
    V uctovnictve ak bol poskytnuty preddavok ide sa kurzom preddavku, ak vznikol nedoplatok (teda preddavok bol nizsi ako ostra faktura) prepocita sa novym kurzom len vzniknuty rozdiel (zakon o uctovnictve §24 ods 6). DPH sa riadi vlastnym zakonom §26 zakona o DPH
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dee_d_lady Bude to platiť aj keď ide o faktúru z tretej krajiny a táto faktúra neobsahuje žiadnu zmienku o poskytnutom preddavku? (Preddavok bol platený na základe proforma faktúry a nevznikol žiaden preplatok alebo nedoplatok.) Podľa toho, čo som sa dočítala na porade, mal by vzniknúť kurzový rozdiel. Radili došlú faktúru účtovať buď k dátumu dodaniu tovaru alebo k dátumu poskytnutia preddavku. Preddavok účtujem podľa bankového vypisu len v eurách, lebo odišiel z eurového účtu.
    pisty01 http://uctuj.sk/uctovnictvo/uctovne-...-rozdiel/6733/
    dee_d_lady Ako účtovný začiatočník ďakujem za upresnenie Ešte by ma zaujímalo v prípade účtovania preddavku na DHM na 052 - s akým kurzom spraviť zúčtovanie preddavku a prijatú faktúru?
    pisty01 takym istym ako pre 314
    dee_d_lady Vraciam sa po čase k tejto téme, lebo by ma zajímalo, ako to je v prípade, že sme zálohovú platbu posielali v dvoch častiach?
    1. časť zálohy na DHM v cudzej mene sme posielali v decembri
    2. časť zálohy na DHM v cudzej mene sme posielali vo februári.
    Faktúra bola vystavená s aprílovým dátumom.
    Zúčtovanie preddavku a faktúry 321/052 mám spraviť zvlášť pre každú zálohu a práve s kurzom danej zálohy, takže mi nevznikne kurzový rozdiel alebo idem iba kurzom prvej zálohy (a vznikne kurz. rozdiel pri zúčtovaní 2. časti zálohy)?
    pisty01 Ak bol preddavok v 100% výške a teda nie je treba nič doplácať, finálnu (vyúčtovaciu) faktúru by som zaúčtoval tak, aby nevznikal žiaden kurzový rozdiel.
    dee_d_lady Ďakujem. Áno, preddavok bol v 100% výške ale zaplatený bol v dvoch platbách (pred vystavením faktúry).
      zbaliť

    Dátum uskutočnenia účtovného prípadu - cudzia mena

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.