Zavrieť

Porady

Prajem učiteľom, aby ich štrajk mal zmysel

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nemám moc ako inak pomoctť učiteľom, či vyjadriť im podporu, nuž aspoň takto. Nech im vyjde to o čo sa snažia, nech vydržia, nech sa nenechajú využiť a zmanipulovať.
Ak sa učiteľom nepodarí to o čo sa snažia, tak tu o pár rokov bude pobehovať ešte väčšie množstvo ľudí bez dobrého vzdelania, vlastného úsudku, rozhľadu, uzavretých do seba a slepo poslúchajúcich pastierov. Nuž a potom tú 4-tú technickú revolúciu naozaj neprečkáme bez ujmy.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Thomas1111 Thomas1111

Thomas1111 je offline (nepripojený) Thomas1111

Preco nebojuju za väcsiu disciplinu deti na skolach? Ved len disciplina je zakladom ci uz dobrych vysledkov v praci alebo dosiahnutia vzdelania. Preco nebojuju za to aby rodicia nemuseli v skole nic platit? Preco sa neozyvaju v ramci svojich odborov?? Beriem ze deti su dnes drze a nevychovane / niektore/ robil som v skole a viem ako to funguje, väcsinou sa decka memoruju, preco nebojuju za praktickost vo vyucovani?? Kazda praca je dôlezita, aj praca pekara, smetiara... Vlada tvrdi ze plat ucitelov za posledne roky vyrazne rastol, ak dam prst oni chcu celu ruku?? Ked som zacinal po skole mal som plat 230eu a robil som... ale mam pocit ze dnesni mladi su nenazrati, ved vsetko trva cas a chce to sa uskromnit. Alebo nech sa zamestnaju v sukromnej sfere a uvidia co to je robit na peniaze.
17 4
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
nell11 nell11

nell11 je offline (nepripojený) nell11

Každý jeden nespokojný učiteľ má možnosť dať výpoveď a ísť pracovať do súkromnej firmy. Urobila som to aj ja, pred 8 rokmi som bola učiteľka na ZŠ, odišla som
a trpko som to oľutovala. Teraz keď si porovnávam výplatu z býavalými kolegyňami učiteľkami, som na tom horšie ako oni. Ja s vysokou školou a perfektnou angličtinou zarábam v čistom 750 EUR, pracujem denne 9-10 hodín, mám 25 dní dovolenky za celý rok. Bývalé kolegyne učiteľky zarábajú 800-900 EUR v čistom, pracujú 5-6 hodín denne a sú 3 mesiace v roku doma. Veľmi rada by som sa do školstva vrátila, ale bohužiaľ nemám kde, pretože žiadny učiteľ nechce dať výpoveď a starí učitelia nechcú ísť do dôchodku. Čiže zamestnať sa v školstve je pre mňa dosť problém a tak veeeľmi by som chcela...Týmto som chcela povedať, že tým našim učiteľom je v škole ozaj dobre. Alebo sa tu nájde nejaký učiteľ ktorý by som mnou menil?
10 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
BXLmiami
Držím im prsty.Sú to väčšinou mladí ľudia,ak to nevyjde,buchnú dverami a zostanú len staršie generácie čo by bola nesmierna škoda.
To bude buchotu, to aby som si zohnal štuple do uší.

Nič v zlom, robím s požičkami, mam prehlad o platoch. Učitelia 800 netto, k vianociam další plat. Riaditelka školy, teda zakladnej školy, v decembri netto plat s odmenami 3000 evry. Ved to nemaju ludia v biznise. Tu niekto niečo nedomyslel.
9 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Všade sa bazíruje na formalitách, byrokracia bujnie.
Zbierajte kredity, učte, vykazujte činnosť, publikujte, keď neboli učebnice - prečo sa nepodielate na tvorbe ? Povinné členstvo v zdrav. komore - lobistické teplé miestečko pre zopár neschopákov.

Panstvo objednáva sprostosti, platí spriazneným firmám a záchody sú v zúfalom stave, zateká, kúri sa len s problémami (Antolská).

Od úrovne kraja je všetko odtrhnuté od reality. Poslanci, ministri, št. tajomníci atď by potrebovali minimálne prefackať.

Podporujem aj učiteľov, aj zdravotné sestry.
6 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Na Váhostav sa našlo zo dňa na deň a nebolo to 5 euro.
6 0
Thomas1111 Thomas1111

Thomas1111 je offline (nepripojený) Thomas1111

Čo sa týka dôležitosti povolaní nechcem robiť súdy pretože každé jedno je potrebné, ten kto tvrdí že smetiari, poľnohospodári... sa starajú o brucho tak bez plného brucha neviem ako by učiteľ uči, lekár operoval... a rovnako bez smetiarov by sme rýchlo videli čo by sa dialo. Protéýovať jednu profesiu na úkor druhej sa mi nezdá ako správne. Tragédiou Slovenska je že sme nechali zlikvidovať učňovské školstvo, každý chce byť manager, sekretárka..po škole ktorá je zbytočná sa stáva nezamestnaný.... a kvalitných remeselníkov, poľnohospodárov a služieb temer niet. Z pohľadu prínosu pre spoločnosť nie je učiteľ ako učiteľ.
7 1
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

bjuty smis
" Pivo stoji v spinavej restauracii na okraji Pariza 8 EUR a pod 25 EUR sa nenaje na obed ani vegetarian. Porovnajte to s nasimi cenami a platmi a budete hned doma.

ale to sú ceny za služby, nie za potraviny...
v potravinách máš ceny rovnaké ( až na mäso )...
Ale ved ano, ale aj sluzby potrebujes vyuzivat. Skratka take to mechanicke porovnanie, ze u nas ludia beru 500 a vo Francuzsku 1400, tak sa maju tri razy tak dobre tak to na celej ciare klame. Nema to nic spolocne s realitou. Jazdim do Francuzska dva razy do roka a som tam v styku s dost znamymi ludmi, aj priatelmi, u niektorych aj spavam, vozia ma ich autami. verte, ze dokazem posudit ich realnu zivotnu uroven, ktora sa v podsate nijeko neodlisuje od nasej.

Mne ide o to, akym pavom sa my stale snazime porovnavat a absolutnou svetovou spickou, aky to ma zmysel. Aj clovek, ktory berie 500 hrubeho stale u nas zije lepsie ako 90% ludi na celej planete a vsetci prejedame prirodne zdroje nasim detom trestuhodne neudrzatelnym sposobom. A stale cheme viac?

Byt nespokojny sa stalo nasim narodnym sportom. Nas veduci vyroby, ktory si v zivote apropos doprial vsetky materialne veci vo vacsej kvaltite, vyssej kvalite a skor ako ja sa mi akoze mimochodom postazuje, ze by sa mu na Slovensku zilo fajn, keby tu pracujuci clovek mal zebezlecene aspon zakladen materialen potreby.

Vsetky veci, ktore tu vymenujem mal skor, ako ja, majitel firmy a jeho zamestnavatel (mnohe z toho kupoval na dlh): LCD monitor, LCD televizor, smartfon, kameru, smartfon pre deti, tablet pre deti, NB pre deti.
Veci, ktore ma vo vysej kvalite (cene): Pracku, umyvacku roadu, vysavac, sedaciu supravu, elektricke naradie, mobil, klavir pre dieta.
Co ja dodnes nemam: Domace kino.

Deti mu studuju, kedno uz je na VS a nie hociakej. A tento clovek mi povie, ze tu na Slovensku trpi, lebo tu nie je lahke zabezpecit si zakladne zivotne potreby. Je nestastny a stale z necoho (co este nema) frustrovany. Inak je to skvely clovek, ale toto ho stale v zivote nahana a dobieha. Bohuzial, je to pr mna o to bolestnejsie, ze je to moj svagor. Nie je mi jedno pozerat sa na to, ako nestastne zije zivot, ale aj keby som mu strojnasobil plat, nijako mu nepomozem.
Naposledy upravil misomiso : 26.01.16 at 17:14
6 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

duves
Moj nazor: Uroveň našho školstva bude takto upadať a ako vidime, pomaly nas technologicky predbiehaju a predbehli krajiny, kde v čase, ked som sa ja narodil nepoznali splachovací záchod a jedli chrústy. Tak nam treba, lebo sa karta obracia. Len kôli našej pohodlnosti, korupcii a byrokracii a čo je najhoršie, koli našej lahostajnosti.
Duves, velmi dobre si si vsimol, ze nas predbehli krajiny, ktore pred par dekadami nepoznali splachovaci zachod. Singapur je uz tak daleko pred nami, ze im nevidime ani rit a keby sme sa pozreli napr. do Vietnamu, myslim, ze by sme sa nestacili cudovat tej urovni pokroku. O Cine ani nevraviac.

Lenze kluc k ich uspechu tkvie prave na opacnej strane rovnice. Ak by sa ten uspech snazili dosiahnut somranim a strajkami, tak by dnes nemali ani len tu drevenu latrinu.

To su vsetko narody, ktore predovsetkym velmi tvdro makaju a nepozaduju za svoju tvrdu pracu ziadnu extra odmenu. Potom sa logicky taketo nasadenie a skromnost musi prejavit aj v celonarodnom meradle.

Americanom dlho neslo do hlavy, preco su Aziati, najma Cinania, teda ich decka uplne na spici, co sa tyka matematickej urovne Ziadne decka z rozvinutch krajin im nestihaju ani nahodou. Snazili sa tomu prist na klb, pripravili roznym skupinam ziakov rozne druhy testov. Ako klucovy k pochopeniu problemu sa ukazal test, v ktorom dali nejakym cca 10 rocnym deckam z roznych krajin rovnaku matematicku ulohu, ktorej obtiaznost zamerne vyrazne prekracovala ich (aj teoreticku) schopnost ju vyrieit (nieco povedzme pre doktoranda na VS). A odpoved prisla velmi rychlo. Zatial co americke deti vydrzali "riesit" tuto ulohu v priemere 8 minut, cinske deti mali priemer 14 pokym to vzdali.

Teda miera trpezlivosti a pracovitosti, zmyslu pre povinnost je u tychto narodov uplne inde. Kto chce vidiet ako vyzera pracovne nasadenie, nech vycestuje to Azie. To sa niekedy ani neda opisat, to treba vidiet. U narodov, ktore zacali preberat "europsky" zivotny styl ale uz vidno zretelny pokles vykonnosti, napr. u dnesnych Japoncov.

Ja by som rad varoval pred prilisnym precenovanim vyznamu skolstva. Pozrite si Finsko. Uzasne skolstvo, ucitelia bozske platy. Lenze uspech celeho Finska bol naviazany, ako sa ukazalo na uspech jednej malej partie pracovitych chlapikov, konkretne na Nokiu. Ked tejto partii dosla para, "vyparil" sa aj uspech celeho Finska, aj s ich uzasnym skolstvom. Maju teraz obrovske ekonomicke problemy a nevedia ako z toho von.

Na druhej strane povedzme USA - nie ze by som ich chcel davat za vzor, ale iba pre porovnanie. Uroven zakladneho skolstva uboha. Uroven stredneho skolstva vacsinou tiez uboha. Zopar spickovych univerzit, z ktorych vychadzaju najlepsi odbornici, a na ktore sa hrnu najlepsie decka z celeho sveta. Tieto univerzity su sakra drahe a zopar chudobnym deckam sa podari vybavit nejake stipendium alebo pozicku.

Uvazdam to ako priklad preto, ze zakladom je motivacia jednotlivca nie uroven skolskeho systemu. Mna tiez nikto v skole neucil, ako sa mam starat o svoje zdravie, musel som to pochopit sam, a zohnat si k tomu literaturu (ktoru nie je lahke zohnat), a este si ju aj zaplatit. Tym som sa stal ale de facto takmer uplne nezavisly od (mizernej) zdravotnej starostlivosti.

Profesiu, ktoru vykonavam som tiez nestudoval, studoval som nieco ine. Musel som a extra snazit, aby som sa dostal k informaciam a know-how, ktore mam, dokonca som sa ako dospely sam naucil po anglicky. Su aj vacsi machri, ktori tych jazykov zvladli viac.

Ale vsetko toto som dosiahol ibe preto, ze som chcel a ze som do toho bol ochotny investovar riadny kus energie. Potom tu mame mnozinu ludi, ktori stale nariekaju, ze pre nich nie je praca, ze su chori, ale nerobia nic pre to, aby to zmenili. Skratka veria, ze "system je zly".

Uz mi to naozaj lezie na nervy, tesim sa, ze v pondelok odchdzam mimo civilizacie. Kazdy iba natahuje ruku, somre a zvaluje vinu na inych. Ludia tu naivne veria, ze "bude lepsie". No damy a pani NEBUDE. Uz nes drancujeme nasu planetu nad obnovitelnu mieru, necakajte, ze sa z nej podari vyzmykat viac.
Naposledy upravil misomiso : 20.02.16 at 16:29
6 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Nebude mat kto pracovat. S tym ucitelia nic nenarobia a uz vobec nic stym nema spolocne vyska ich platu.

U nas totiz prudko klesa osobna motivacia jednotlivcov a uroven vychovy v rodinach. Ked to zhrniem do jednej vety, deti sa narodia do prostrdia, kde rodica na nich nemaju cas. Je uplne bezne ze neziju v komletnej rodine a okolie im vytvara dojem, ze prisli na svet preto, aby sa tu hrali pocitacove hry, a aby im dospeli kupovami smartfony a znackove tenisky.

S tym skolsvo nic nenarobi, uroven vzdelavania, hoci by bola aj vysoka, nenahradi vychovu. To ale nie je iba problem Slovenska. Celia tomu aj ine vyspele krajiny. Ani v Nemecku alebo Anglicku sa nikto nehrnie do toho, aby robil klampiara, ved preto sa tam aj tak dobre uplatnia chlapci z Oravy alevo z vychodu.

Rovnako ako u nas je tam aj nedostatok IT odbornikov, lebo kadzemu by sa pacilo pracovat v Google a brat ten plat, ale malokto je ochotny do toho investovat tu namahu a naucit sa to.

Jednoducho taka je doba, taky je trend. Kazdy narieka, ako sa mame zle, ale paradoxne iba nejake "poriadne po papuli" by nas prinutilo vratit sa k poctivej praci a vazit si skutocne hodnoty v skromnosti.

Vzdy po nejakej svetovej vojne, ludia radi, v pote tvare s zacali okopavat tie svoje policka, nebolo im zatazko zobrat do ruky hoblik, pilnik, vobec nemusel byt elektricky. Radi s nim pracovali, lebo si vyrobili kusok chleba alebo par grosov. V neskutocnej radosti, ze nezomieraju od hladu. Vtedy nebol problem, ze by pre niekho bola nejaka robota "pod uroven".

Dnes sme uz velko pani. Este pred par rokmi (bolo to takmer vcera) mala kazda funkcna pracka, ci vysavac svoju hodnotu. Dala sa predat na inzerat, a ak sa pokazila, vzdy sa nasiel niekto komu sa oplatilo si to opravit.

Dnes - skus dat do inzerau trojmesacnu pracku alebo vysavac. Nikto ti ani nezavola. 10-rocne auto plne funkcne, Kto by na nom jazdil? Nezavola nikto. Kazdy si kupi nove, hoci aj na uver. Plne funkcne auta, na ktorych nie je ani stopa hrdze sa srotuju.

Takze sem sme to dotiahli, chyba nam skromnost. S tymto ucitelia nic nenarobia a ti, ktori su vecne nespokojni duplom nie.

Uz som tu pisal, ze moje znechutenie spolocnstou dosiahlo mieru, pri ktorj citim, ze si musim trocha oddychnut. Idem sa vzdialit z civilizacie, idem vyskusat, kolko toho k zivotu skutocne potrebujem, resp. nepotrebujem. Vcera som prestal jest a prave odchdzam na samotu, kde v tom chcem pokracvat.Odchadzam o hodinu. Som zvedavy, v akom stave najsem nasu spolocnost, ked sa vratim. Teda - ci tu zatial vyriesite svoje problemy sposobmi ktorymi ste ich zacali riesit a ktore tu tak vehementne propagujete.
6 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
taiko
1. Ja nie som ucitel, ale som presvedceny, ze praca ucitela, je omnoho dolezitejsia ako praca pekara, ci smetiara, ci ako....
Podla mna si to nespravne pomenoval. Možno si chcel napísať miesto dôležitejšia napísať náročnejšia.
Ak nejde o život, ide o ho*no, takže najdoležitejšia je praca zdravotnikov.
5 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

kukučka
1. Neviem či si uvedomujete, že zo školstva odchádzajú tí lepší učitelia. ...
... ja by som dovolil si tvrdiť, že odchádzajú nielen učitelia, ale aj lekári, sestry, IT-čkári, kuchári, čašníci, mäsiari, maliari, ....,.... a do zahraničia ! Najmä tí najschopnejší...
5 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
branislavp
Podporujem štrajk učiteľov, určite si zaslúžia iné postavenie v spoločnosti, aké majú doteraz. Vzdelanie, vzdelanie - nadovšetko, od toho sa odvíja úroveň spoločnosti, človeka a kvalita života.
Ja zase nepodporujem. Každý z nás má nižšie ohodnotenie ako by získal vonku. Problémom ale je že sa k tým zahraničným platom hlásia sudcovia, lekári, sestričky a teraz učitelia. Lenže títo všetci sú platení z tých mizerných platov ostatných pracujúcich. Ak urýchlime rast platov vo sfére na ktorú sa skladáme tak jediným východiskom bude to že sa budeme o ten prírastok musieť skladať viac.
5 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Necital som celu diskusiu, iba par prispevkov. Ale tazko je sa k tomu jednoznacne postavit.

Na jednej strane, poznam mnoho prikladov, ked najlepsi ucitelia odisli do sukromnej sfery. Napokon aj ja (bez toho, aby som si narokoval na oznacenie nejlepsi) som kedysi ucil na odbornej strednej a tiez na VS, ale nastastie iba v ramci maleho uvazku ako hobby. Mzda mi akurat tak pokryvala naklady na auto a parkovanie, ale neriesil som to. Lenze ked som zalozil formu, musel som s touto formou charity z casovych dovodov skoncit.

V podstate mi na jednej strane bolo za ucenim luto, pretoze vzhladom k charakteru skol na ktorych som ucil tam bolo vela studentov, ktori sa naozaj chceli nieco naucit. Na druhej strane mi nebolo luto opustit pracovne prostredie, kde sa ti najmenej schopni vzajomne nominuju do najvyssich funkcii a buzeruju ostatnych. Tento druh ludi nikdy zo skolstva dobrovolne neodide, pretoze inde by sa neuplatnili. Otazkou je, ako to vyriesi zvysenie platov.

Bolo by fajn, keby jestvoval nejaky kluc pre vyber najlepsich ucitelov. Potom by malo zmysel zvysit platy, aby nam najlepsi neodchazali do sukromnej sfery. Lenze ak budu buzerovani tymi, ktori nevedia ani 20% toho, co oni, budu ochadzat aj tak.

Jedno je ale iste, udrziavanie nizkeho rozpoctu na skolstvo tejto vlady (ale aj inych vlad) je vedome a planovane, pretoze vzdelany volic je najvacsou hrozbou v podstate kazdeho politika, nielen politika Smeru.

Na druhej strane vela argumentov vravi pre nezvysovanie platov, a to plati pre vsetky sfery, vratane ucitelov a sestriciek.

Teraz budem ten najhorsi na svete, a budu mi pribudat minusky jedna radost, No aj tak vam to napisem. Zamysleli ste sa niekedy, co nas chrani napriklad pred teroristiskymi hrozbami a nasledkami migracnej krizy? No, odpoved bude, ze Fico s Kalinakom, ale skutocnou ochranou je nasa relativne nizka zivotne uroven. Preto sa k nam nikomu az tak nechce a preto moze Fico argumentovat, ze nejake kvoty by aj tak nemali zmysel.

Inak, ta nasa zivotne uroven nie je az tak nizka. Na jednej strane vo Francuzsku je minimalna mzda 1400 EUR, ale malokto vie, ze drviva vacsina ludi tam zaraba prave iba minimalnu mzdu. Vsetci ludia vo vyrobe a sluzbach maju minimalnu mzdu. Pivo stoji v spinavej restauracii na okraji Pariza 8 EUR a pod 25 EUR sa nenaje na obed ani vegetarian. Porovnajte to s nasimi cenami a platmi a budete hned doma. Samozrejme, napriklad praciek alebo litrov benzinu si Francuz kupi viac, hoci aj ten benzin je tam stale na liter drahsi ako u nas.

Nasa zivotna uroven je taka, aka je, ale aj tak si zijeme 20 x lepsie, ako nasi rodicia, stari rodicia a ako vsetci vladari a slachtici zili este pred par desiatkami rokov. Este aj hradni pani v zime mrzli a cestovali tyzdne v dostavnikoch.

Kedze nas komunisti pripravili o moznost drzat krok s rozvinutymi krajinami, stali sme sa montaznou halou Europy. Vsetci velki vyrobcovia si u nas nechavaju montovat vyrobu, aby usetrili, lebo nasi robia dobre a lacno. To je bohuzial nasa jedina konkurencna vyhoda, s tym nic nenarobime. Ak by nasi robili dobre ale draho, tak potom ten investor moze ostat doma, pretoze dobre a draho vedia robit aj v Nemecku, Dansku alebo vo Svedsku. Neviem, cim by sme potom mohli este konkurovat.

Je lahke mat velke oci a silne sebavedomie. Ja som raz tiez takto srouboval hore s najomnym najomika v luxusom byte a nevsimol som si, ze trend je opacny, luxusnych bytov na prenajom vtedy pribudalo. Vysledkom toho bolo, ze odisiel a ja som mal vtedy vyse roka byt neprenajaty. Nasledne som pochopil a musel som ist s cenou dole. Dobra lekcia.

Ja sam som sa neadvno podujal (aby som nemoralizoval iba ludi okolo seba) ist cestou znizovania spotreby namiesto obvykleho zvysovania narokov, vykonu a prijmu. Napriklad mnozstvo stravy som obmedzil vyrazne a dokonca sa chystam spravit si niekolkotyzdnovy post totalne bez jedla. Po prvotnom pocite diskomfortu zo zmeny zivotneho stylu, ktory som musel zvladat pomocou pevnej vole zazivam naopak neskutocne euforicke pocity a priliv energie. Okrem zmeneneho postoja k jedlu zistujem aj v inych oblastiach, ze tie najkrajsie veci v zivote su celkom zadarmo, alebo takmer zadarmo. Len skoda, ze som to nepochopil skor.
5 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

korela
Taiko, špeciálne tento rok vyšlo najmenej vyučovacích dní, myslím iba 200 z 365, tak budú mať čo robiť, aby dohnali učivo. Uvádzalo sa to v správach hneď na začiatku roka.
Učitelia bývajú v škole počas letných prázdnin max. 1 týždeň na zač. a na konci prázdnin.
Ja im prajem prázdniny, zaslúžia si ich na oddych, za socíku si chodili zarábať do pionierskych táborov ako vedúce skupinové a pod. Teraz hádam tiež niečo využijú. Ale morálka na školách poľavila, to čo sa stalo mojim deťom, by sa za mojich čias nemohlo stať. Neexistovalo by. Možno pod straníckym tlakom, ale jednoducho by sa nestalo.
Vieš si prestaviť, aby na rodičku triedna vyplazila vo svojej 40-ke jazyk rodičom? Čo sa deje potom na hodinách?
Rozdiel medzi súkromnými a štátnymi školami je priepastný v prospech súkromných. Treba zažiť, potom sa dá i porovnať. Na súkromnej sa chovajú ako k bytosti, na štátnej ..., na súkr. menej žiakov v triedach, jazykové hodiny rozdelené aj na štyri skupiny v 4 miestnostiach, iné aktivity školy medzi sebou súťažia o prestíž. Neprospievajúci (nad určitý priemer, ten je veľmi prísny, trojkár neprejde), žiaci sa prepúšťajú a nemilosrdne, aby nezhoršovali priemer a zriaďovateľa vôbec nezaujíma, kam prestúpi na ďalšiu školu.
Na druhej strane je fakt, že existujú školy, kde sa v triedach na ZŠ nachádza po 2 - 3 deťoch, max. 10, škola veľká krásna, a takto funguje od revolúcie. Už iba vykurovať tie veľké triedy, počet učiteľov ako normálne. Vieš si predstaviť tú kvalitu výuky, keby si mal učiť celý školský rok 3 deti až do skončenia dochádzky? Preto majú na stránke, že všetky ich deti sa dostali na stredné školy, no bodaj by nie za takýchto podmienok. To je absolútny luxus, štátna škola na úrovni vyššej ako súkromná a zadarmo, za štátne. Dali sme deti na súkromné iba z dôvodu, aby mali jazyky hneď od začiatku oba, a bolo menej žiakov v triedach. Ale škola mala úroveň. Istota. Išlo o gymnáziu. Neviem, akú úroveň si držia odborné školy. Viem, čo nás to stálo.
Učitelia by o takýchto školách mali vedieť, ministerstvo si musí byť vedomé, že aj také školy má. Je rozdiel učiť triedu nad 30 žiakov a 3 deti. Je to normálne? Nejde o nejaký zapadákov, ale BA. Zrejme aby ich nezrušili, tak tento rok tam pribudli žiaci v triedach, možno aj minulý, nosia ich rodičia z okolia, ale stále nie sú nabité ako inde. A v nedeľných polit. reláciách sa bude stonať, že sú nespokojní so stavom ich školstva. Mali by ďakovať každému občanovi, že ich deti majú exkluzívnu výuku. Nič mi na tom neprekáža, iba to klamstvo politikov v priamom prenose.
Nedávno tu padla v téme otázka, či im môžu mať na súkromnej škole menší plat ako na štátnej.
O tom som nikde nepočula, už aj tam ich idú zdierať? Ak chcem mať kvalitnú školu, a aby získala dobrú trvalú povesť, veď rodičia nebudú platiť pre nič za nič, tak zriaďovateľ musí získať v prvom rade spoľahlivých a kvalitných učiteľov. Iba magor môže rátať s tým, že tam príde učiť pedagogická elita.
Učitelia by to mali vziať komplexne do ruky, zdá sa mi to celé amatérske, nedotiahnuté, nech sa na mňa nehnevajú.
Da sa s prispevkom globalne suhlasit, az na vyznacene. Tvrdim pravy opak, ze na sukromnych skolach koncia aj ziaci, ktori su inde problematicki. Bud dochadzkou, spravanim, ci prospechom. napr. v nasom meste je vychyrena jedna stredna skola, ktora je znama tym, ze tam kazdy zmaturuje, aj ked v skole bol len par dni za 4 roky. Sponzorsky dar skole to vyriesi. Poznam osobne par takych deti. Ale to vsak nevylucuje, ze aj na sukromnej skole mozu pracovat kvalifikovani a schopni pedagogovia, avsak ich ohodnotenie v mnohych pripadoch je ovela nizsie, ako v statnych skolach. Niekedy na hranici minimalnej mzdy u zacinajuceho ucitela.
6 1
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Médiá stále zdôrazňujú iba požiadavku zvýšenia platov, a práve tá vzbudzuje negatívne ohlasy na protesty učiteľov. My však bojujeme za celkové zlepšenie situácie v školstve. Aby bolo vzdelanie naozaj bezplatné, ako je to zakotvené v Ústave SR, najvyššom zákone štátu. Aby rodičia nemuseli vycálovať kopu peňazí za učebnice, zošity a rôzne pomôcky. Aby deti a študenti mohli sedieť na normálnych stoličkách, v normálnych laviciach, aby im na hlavy nepadala omietka, aby sa nemuseli potkýnať o rozpadnuté linoleum, aby sa im nezdvíhal žalúdok pri pohľade na WC z praveku... Aby Slovensko nebolo niekde na chvoste krajín EÚ, pretože financujeme školstvo takmer najnižším percentom HDP.
Tie negatívne reakcie ma trápia. Myslím, že v mene všetkých pracovníkov v školstve si môžem dovoliť napísať toto: keď sa objaví výzva "podporme štrajk stavebných robotníkov, predavačov, operátorov výroby, upratovačiek, kuchárov, čašníkov, šičiek, železničiarov, vodičov, údržbárov, XY...", nezaváhame a podporíme. Podporíme kohokoľvek, kto bude protestovať a bojovať proti zlodejom, nenažrancom, pokrytcom, bezohľadným podvodníkom, vychcaným hajzlíkom a ich arogancii moci. Nebudeme porovnávať jablká s hruškami, posudzovať prácu, ktorú nepoznáme, a kydať nenávistné komentáre na adresu štrajkujúcich. Tie politické kreatúry sa tešia, veď presne to je voda na ich mlyn.
Divide et impera - rozdeľ a panuj. Amen.
6 1
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

taiko
Hmm, pride mi zamysleniahodne, akym problemom je vyjadrenie podpory komusi inemu. Zivnostnici, ktorym Vahostav dlzal peniaze su hajzli, nabalujuci sa na statnych zakazkach a zasluzia si krachnut, sestricky nic nerobia a beru pacientov ako rukojemnikov, ucitelia su vydieraci a nezasluzia si vyssie platy, policajti a vojaci si nezasluzia vysluhove dochodky, ktore dostavaju za lezanie doma atd atd. Smutne. Čím to je, čím to je,

Narocky porovnavas jablka s hruskami.

Zivnostnici si svoje odrobili a nedostali zaplatene to, na com sa zmluvne dohodli. Su nie v nule ale v strate, pretoze museli vyplacat pocas stavby mzdy, platit naftu a pod.

Ucitelia dostavaju mzdu, NA KTOREJ SA ZMLUVNE DOHODLI. Nezachytil som ze by niekde na Slovensku prestali ucitelom vyplacat mzdu. Navyse, na rozdiel do zivnistnikov v skolach nemusia kurit za svoje a nekupuju do tried lavice za svoje.

Neviem, preco by mali zivnostnici podporovat napr. strajk ucitelov. Naozaj netusim.
5 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Neverím, že si to pani v banke môže dovoliť.
4 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

kukučka
Príklad k druhej požiadavke učiteľov: škola v malom mestečku má má jedinú staršiu interaktívnu tabuľu. Novopostavená kontajnerová škola v osade má
v každej triede najnovšiu, dotykovú.
O tom smerovaní peňazí som písala ja a toto som napísala ešte skôr, ako taiko založil túto tému.
K postaveniu a vážnosti učiteľa. Štát svojimi zákonmi prispel skôr k ich zneváženiu a kriminalizácii no a rodičia sa poväčšine pridali.
Národ je už tými otrasnými TV programami tak osprostený, že preberá spôsoby farmy a pod. aj do svojho rodinného života, potom sa niet čo čudovať, ako sa správajú deti sebe a k učiteľkám. Aj tu na porade bola nejedna téma a v jednej z nich som písala, že rodičia v tomto škole vôbec nepomáhajú, "nemajú čas". Keby sa viac zaujímali kto a ako učí ich deti a viac sa ozývali, ubudlo by aj zlých učiteľov a aj rodinkárstva.
Koľkí z vás vedia, kto a hlavne ako vás zastupuje v rodičovskej rade? Taiko tu bude zbytočne kopírovať štatistiky, viete o tom, že starostovia môžu krátiť škole rozpočet a aj to robia? Že máme starostov so základným vzdelaním?
4 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Nandrolon
Este raz napisem, ale neber to osobne. Rad citam tvoje nazory ale z 500 eur by si nemohol takto jazdit ani cestovat ani nic.
No neviem, mozno som to nenapisal jasne. Ja cestujem vela, ale takmer vylucne sluzobne. Cestujem pre firmu, aby ludia, ktorych zamestnavam mali robotu. To by som si tieto cesty mal platiti z vlastneho sukromneho prijmu?

Nandrolon
Ty mozno pocitas len bankovky a mince, to mas ako vreckove. Kedze mas ale firmu, tak mas obrovsky majetok
No to je ako keby si babke, ktora byva v byte v centre Bratislavy alebo Viedne povedal, ze ma obrovsky majetok. Teoreticky by mohla byt predat, odstahovat sa pod most a mala by cash. Ale aku to ma logiku? Ved ona potrebuje prave ten byt, alebo musi niekde byvat. Vo svojom byte je stastna, lebo tam prezila cely zivot.

Pre mna ma zmysel mat firmu, ved preto som ju budoval. Vedomie, ze davam ludom pracu a ze viem dostat vysledky ich prace do celeho sveta ma pre mna ovela vacsiu cenu ako peniaze. Nedokazem sucasne firmu predat a aj sa v nej realizovat.

Teda mal by som ju predat a sediet na kope penazi? Ved prave toto je asi sen typickeho supermarketovo-krcmovo-realityshow orientovaneho Slovaka, ktory ale nebude prave preto nikdy spokojny,, lebo je tak vypatlany, ze keby aj vyhral 5 mega v loterii, tak mu to vyrzi dva tyzne, a nie dozivotne, ako pises.

Navyse - kto vie, aku hodnotu ma moja firma? Ani ja nie. Okolnosti sa rychlo menia, taka vec ma vzdy taku hodnotu, akeho prave najdes kupca. Moze to byt teoreticky niekedy aj 0 EUR.
4 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Chlapci, dobre sa čítate... bez urážok, narážok, nadávok, osobných invektív, inotajov. Každý si hájite svoj názor a každý máte svoju pravdu... Takto nejako si predstavujem debatu na porade... Aj keď sa sem-tam vzdialite od témy, vždy sa vrátite...
Pekný deň.
Naposledy upravil Oliwa : 27.01.16 at 10:09
4 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Nandrolon
Je to ako o tom chudákovi, že ako zle sa mám, chodím na aute bez strechy, žeriem plesnivý syr a pijem staré víno...
No priznam sa, niekedy ma to stoji dost energie zostat v debate zdraznilvym dzentmanom, lebo pri vsetkej ucte k inym nazorom tvoje nazory su pre mna demagogicke napriek tomu, ze ich vyjadrujes slusne.

Pravdepodovne koncim tuto debatu s niecim, co vyjadrim trocha menej diplomaticky. Nie voci tebe, ale voci typickej vacsine naroda. Nastastie sa nechystam vstupit do politiky, preto nemusim vraviet ludom to, co chcu pocut (namiesto pravdy).

- Polovica tych, ktori zarabaju 500 EUR su obezni. (Teraz nereisim bohatych a netvrdim, ze z nich nie je rovnako polovica obeznych).

- Polovica tych, ktori zarabaju 500 EUR vyhadzuje peniaze na take sprostosti, ako su napr. cigatery (o alkohole nevraviac).


Tieto mnoziny sa navzajom ciastocne prekryvaju, hoci nie celkom, ale kazdopadne najdeme iba pomerne malo jedincov, ktorych sa netyka ani jedno z tychto dvoch vyssie uvedenych tvrdeni.

Teda ak mi nejaky obezny clovek alebo fajciar tvrdi, ze je chudobny, tak ja mu odpovem, ze je v prvom rade hlupy a ze az potom, ako by prestal vyhadzovat peniaze von oknom by zistil, ako na tom financne je.

Tymto ludom neverim ani slovo, rovnako ako neverim migrantovi so zlatou retazou na krku a Iphonom vo vacku, ze sa nevedel uzivit vo svojej domovine. Samozrejme, za statne peniaze (povedzme za nemecke) sa zije lahsie ako za vlastne, a tiez lahsie je neustale nariekat, ako sa postavit zodpovedne k svojmu zivotu.
6 2
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať