Zavrieť

Porady

Ocenenie nehnuteľností pre dedičské konanie

-
Dobrý deň,k dedičskému konaniu nás notár vyzval,aby sme si dali oceniť trhovú cenu nehnuteľností RK,ktorá bude predmetom konania.Je možný aj iný spôsob oceňovania bez RK..Pokiaľ vieme so súrodencami približné ceny za aké sa nehn.predávajú,ako ich môžeme predložiť notárovi do 30 dní bez toho,žeby sme si to dali vypracovať v RK alebo u znalca.Do 30 dní mu máme doručiť potvrdenia.Ak tak neurobíme zabezpečí on znalca,alebo RK,čo samozrejme môžu navýšiť cenu a za poplatky.A ešte jedna otázka,K dedičskému konaniu sa dostavím iba ja,nakoľko žijeme v zahraničí všetci a iba ja môžem cestovať na Slovensko.Je mi jasné ,že potrebujem od nich splnomocnenie.Bolo by jednoduchšie ,aby sme spísali,že súhlasia,aby som bol ja majiteľom všetkých nehnuteľností-(vieme sa dohodnuť),aby sa dedičské nenaťahovalo nepozastavilo a nemusel som kvoli tomu chodiť na Slovensko ešte raz?.Poraďte prosím ako to najlepšie vybaviť,hlavne to oceňovanie .Ďakujeme Vám veľmi pekne
Naposledy upravil ivka70 : 03.02.16 at 19:01 Dôvod: vratenie vymazanej otazky
clen To vás písomne vyzval aby ste si dali nehnuteľnosť oceniť realitkou?
karin93 Ano do 30 dni. Ak sa tak nestane,nehnutelnost da on ocenit RK lebo znalcom. Datum dedicskeho konania nieje este stanoveny.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
Celá situácia má dve strany (ako väčšinou v práve)
Na jednej strane chcú dedičia ušetriť, aby neplatili zbytočne veľa "zlému notárovi a súdu". Väčšina z nás to chápe, ale nie je to dobrý postup. V zmysle zákona má notár vykonať súpis aktív a pasív (§ 175m OSP), rovnako určí súd (čiže notár) všeobecnú cenu majetku, výšku dlhov a čistú hodnotu dedičstva, prípadne výšku jeho predlženia v čase smrti poručiteľa. Za všeobecnú cenu majetku určí súd sumu zhodne tvrdenú účastníkmi; ak sú tvrdenia rozdielne, vykoná súd na jej zistenie potrebné dôkazy. Ustanovenie § 136 sa použije primerane.
Čiže čo dedičia tvrdia, to by mal (zdôrazňujem podmieňovací spôsob) notár brať za bernú mincu. Je však všeobecnou (čiže v zmysle judikátov trhovou) cena napr. 10 000 EUR za trojizbový byt v BA, keď sa jeho trhová cena pohybuje okolo 100 000 EUR?
Navyše, notár pri výpočte by mal vychádzať (podľa vyhlášky o odmenách notárov) v zmysle ustanovenia §-u 12 zo všeobecnej hodnoty (teda nie ceny určenej v dedičskom konaní), kde je odkaz na vyhlášku Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 492/2004 Z. z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku v znení vyhlášky č. 626/2007, čiže by mal vychádzať z trhovej ceny.

Žiaden notár podľa mňa nepotrebuje ocenenie RK alebo znalecký posudok, kedysi boli znalecké posudky potrebné pre účely výpočtu dane. Ak mu oznámite +- reálnu cenu nehnuteľností, nebude protestovať a vy ušetríte čas a peniaze pre znalca alebo realitku.
Čo sa týka rozdielu pri predaji, clen má pravdu v tom, že väčšinou si dedičia môžu započítať dobu, po ktorú vlastnil nehnuteľnosť ich právny predchodca - ak sa jedná o priame dedenie - z rodičov na deti, prípadne vnukov (čo je určite väčšina dedičských konaní). Ak sa však o takéto dedenie nejedná, rozdiel je naozaj potrebné zdaniť.

dmc je offline (nepripojený) dmc

dmc
Súd vyžaduje znalecký posudok pri pochybnosti o cene nehnuteľnosti, alebo ak sa dedičia nevedia dohodnúť -

Posudok znalca si môže súd vyžiadať, ak nesúhlasí so zisteniami účastníkov, aj keby sa navzájom zhodovali. (!!!! OPRAVA!!!!! - tuto info som mal z netu - po prestudovani obcianskeho sudneho poriadku ako aj vyhlasky o odmenach a nahradach notarov som podklad k takemuto konaniu nanasiel)

Od hodnoty závisí tiež napríklad odmena pre notára.
Naposledy upravil dmc : 04.02.16 at 11:31
clen podľa § 175o občianskeho súdneho poriadku, notár môže sám zisťovať hodnotu majetku, len ak sa na nej dedičia NEDOHODNU, inak je povinný určiť nimi tvrdenú sumu.

clen je offline (nepripojený) clen

právnik-reality clen
Podľa mňa notár špekuluje. Realitka nemá s dedičstvom nič spoločné. Ja by som sa dohodol s dedičmi na sume a dohodu o tejto sume písomne predložil notárovi v zmysle § 175o OSP. Notár vás nemôže donutiť vyhotoviť znalecký posudok. Tiež by som si dal vyhotoviť plnú moc na zastupovanie z ktorej by už bolo zrejme, ako sa chcete vyporiadať. Aby nikto nespochybňoval, že konáte v rozpore s ich vôľou.

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mária27
Dedičia chcú často znížiť notárske poplatky, určia nižšiu cenu. Pri predaji nehnuteľnosti a zdanení príjmu potom na to veľmi doplácajú (v tisícoch). Daň z príjmu sa totiž platí z rozdielu nadobúdacej ceny (ocenenie v dedičskom konaní) a predajnej ceny: daň = 1/5 z rozdielu.
Ak chcete nehnuteľnosti predávať, oplatí sa o niečo viac zaplatiť na poplatkoch notárovi a súdu z vyššieho ocenenia.
Ak sa v dedičskej dohode dohodnete, že všetko pripadne jednému, dajte tam zároveň, že druhých vyplatí (prípadne dátum). .
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
clen pri predaji si môžu dať sumu akú chcú a zdedené nehnuteľnosti sú v drvivej väčšine oslobodené od dane... § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov...takže zbytočne ich strašíš
Mária27 Pri predaji dáš akú chceš sumu do zmluvy len známemu - inak vždy chceš predať čo najlepšie. Ak by si bol 20%-ný, zbytočne by si sa utešoval 80%. Niekoľko prípadov poznám, nechodím sem strašiť.
clen aha. prepac. ty iba ochotne zamlciavas ze vacsinou sa da na notarovi usetrit
  zbaliť

Anik je offline (nepripojený) Anik

Anik
Súhlasím s Majkou, len aby sa nestalo, že cenu kvôli provízii notára budete chcieť stlačiť nižšie a nakoniec budete chcieť byt predať a ak nebudete spĺňať podmienky na oslobodenie od dane z príjmu budete musieť zaplatiť jednak daň z príjmu, ako aj odvod na ZP čo činí v podstate 33 % zo základu dane
predaj - nadobudnutie aj keď so mnou budú zas niektorí polemizovať, napr. o rekonštrukcii, ale to je môj názor.

clen (Dnes 11:19) pri predaji si môžu dať sumu akú chcú a zdedené nehnuteľnosti sú v drvivej väčšine oslobodené od dane... § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov...takže zbytočne ich strašíš

No netvrdila by som, že zdedené nehnuteľnosti sú v drvivej väčšine oslobodené od dane, to je jedna vec a po druhé čo sa týka tej vyplatenej sumy - dnes ide všetko cez účet , cez rôzne úvery a tak suma na papieri a v skutočnosti sa dnes veľmi nelíši.
karin93 No asi to budeme riešiť cez RK,prípadne ,aby notar zabezpečil znalca,keďže vo výzve nás žiada preukázať trhovú cenu 14 tich pozemkov,ale všetky sú parcela E-tráva a nemáme poňatie,aká suma môže byť za m2. a kde by sme to zistili.Pozemky sú rozhádzané v rôznych častiach mesta.
misoft Nie je povinnosťou pristúpiť na to, aby znalca našiel výlučne notár. Môžete i vy - stačí odborný certifikovaný znalec v obore stavebníctvo.. dáte si ohodnotiť a notár musí uznať i toto...
http://www.azet.sk/katalog/znalci-v-...islavsky-kraj/

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto duves
Idealne je ocenenie znalcom, samozrejme, treba mu vysvetliť pre aky účel to potrebujete

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
len ešte doplním - že ak sa jedná o trvalé trávnaté porasty .... pozri tuto ceny ... mohlo by ti poslúžiť https://pozemky.mpsr.sk/ - a dohodnite sa s notárom .... zrejme dedíte po predkoch, dane nehrozia pri prípadnom predaji (takže, pre vás čo najmenej)
Vzor splnomocnenia si dostala od notára - takže stačí, že budeš zastupovať - a tiež sa môžte uzavrieť dedičskú dohodu - napr že to zdedí len jeden a ten to predá, potom sa rozdelíte - to už je na vás.

Ocenenie nehnuteľností pre dedičské konanie

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.