Zavrieť

Porady

Oprava katastra - na pozemkovom odbore

Moja mama v roku 1945 zdedila po dedkovi pozemku (1 ha). Teraz po sceľovaní pôdy som zistila, že tieto pozemky nemá na LV, hoci prebehlo riadne dedičstvo v roku 1945.
Tieto pozemky má prepísané moja sesternica, ktorá sa ale narodila v r.1951 takže v roku 1945 nemohla dediť. Spojila som sa s katastrom, ale nakoľko medzi časom prebehla ROEP, pozvali nám spolu na pozemkový úrad, kde bola spísaná zápisnica o rozdelení pozemkov v presnom množstve so súhlasom oboch strán . Zápisnicu sme všetci podpísali, ale moja sesternica sa do týždňa odvolala a tak pozemkový úrad nevydal rozhodnutie pre kataster, aby chybu opravili.
Ako mám ďalej postupovať, aby sa chyba, ktorá bola spôsobená na katastri opravila.
4 komentárov     zbaliť
misoft Nedupľuj!
http://www.porada.sk/t273511-zapis-n...ml#post2784606
http://www.porada.sk/t271053-oprava-...ml#post2764482
Dve otázky s rovnakým problémom už boli položené!
vvaalliinnaa Ja to nedupľujem ten prípad ešte stále nie je vyriešený a neviem sa pohnúť. Teraz problém ostal na pozemkovom, ktorý mal rozhodnúť a aj bola spísaná zápisnica so súhlasom oboch strán. Sesternica sa ale odvolala a pozemkový nedal rozhodnutie na opravu katastra. Ako ďalej mám postupovať, keď som v práve
Mária27 Ako sa odvolala, voči čomu? Vydal už pozemkový úrad nejaké rozhodnutie? Ak má vydať a nevydal, napíšte sťažnosť na prieťahy v konaní.
vvaalliinnaa jej stále chýbajú vraj m2, ale podľa pozemkového to nie je chyba medzi nami, ale tým že prešli pozemky ROEP. Na budúci týždeň vo štvrtok ideme znova na pozemkový úrad, tak som zvedavá ako to dopadne, ale pracovníčka pozemkového úradu mi povedala, že keď nebude súhlasiť, tak nemôže vydať rozhodnutie. Ozvem sa po týždni ako to dopadne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Znovu choď na kataster, kde robia zápisy, tam sa spýtaj, prečo je to tak a kde to uviazlo. A sestrenica má od kedy tie Tvojej matky pozemky?
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vvaalliinnaa od roku 2003, ale ja som to zistila až v roku 2014, predtým som bola mimo domova mojej mamy, tak som o tom nevedela a mama má 87 rokov tá sa do toho nevyzná
    branislavp Tak ešte skús ísť s platnými listinami opäť na pozemkový úrad, uvidíš ako tam pochodíš, prípadne aj na kataster, dones tam všetky listiny preukazujúce vlastnícky vzťah k pozemkom. Jednoducho, ak je to tak ako píšeš, že mama stratila pozemky, musíš dovtedy chodiť po úradoch, pokiaľ to nevyriešiš. Alebo ešte pohľadaj aj na katasterportal.
    vvaalliinnaa ) všetko som na kataster doložila, dedičské konanie, úmrtný list dedka, rodný list mamy, kópiu občianskeho preukazu , ba aj spísané všetky parcely a listy vlastníctva. Všetko oni majú doložené aj naštudovala som si katastrálny zákon hlavne § 59 , že kataster "urobil chybu" aj sme boli spolu pozvané na pozemkovom odkiaľ mám spísanú zápisnicu o prepísaní pozemkov na mamu s jej podpisom. Ale ona sa teraz odvolala, že s tým nesúhlasí.
    Môže to kataster brať ako dôkaz, keď mám všetko na mojej strane a chybu opraviť? Musí mať kataster od nej povolenie na opravu ? Nikde sa to ale v zákone nepíše. Tak ja nevie o čo tu ide. Mám podozrenie, že celé je to zmanipulované. Chodím na kataster od roku 2014 a nielen chodím ale mám aj všetko spísané a potvrdené aj tak sa nič nepohlo. Idem tam znova aj teraz.
    a ešte som zistili, že kataster spomínané pozemky odplomboval.
    branislavp Všetko píš na papier a tak predkladaj na úrady, ináč sa k ničomu nedopracuješ. Keď nekonajú, potom sťažovať sa na ich nadriadený orgán. Doplňujem po prečítaní si Tvojho príspevku. Ak si všetko toto predložila na kataster a nevykonali opravu, ani Ťa neupovedomili ako budú konať, odvolaj sa na tieto skutočnosti, ktoré si s mamou vykonala a neodkladne podaj sťažnosť na ich najvyšší úrad - na inšpekciu ÚGKaK v Bratislave. Inak Ti poradiť neviem. Ak kataster LV odplomboval, je riziko, že súčasný vlastník môže s vlastníctvom nakladať, ako len chce.
    vvaalliinnaa Teraz som sa vrátila z Katastra, tam som nepochodila, bola som aj na pozemkovom, tak nás znova pozvú na spoločne jednanie na budúci týždeň. Pracovníčka pozemkového úradu mi ale oznámila, že keď sesternica nebude s tým znova súhlasiť, nemôže pozemkový úrad vydať rozhodnutie a tým podľa mňa ja nemôžem podať na súd, lebo nebudem mať rozhodnutie o nesúhlase protistranou.
    Všetko nám písomne doložené, buď listom s priloženým podacím lístkom s pošty, alebo všetko som podávala oficiálne cez podateľňu. Na to riziko odplombovania som ich upozornila, ale vraj oni konajú v zmysle zákona. S LV pracuje teraz pozemkový úrad a oni nemôžu mať zaplombované.
    branislavp Tak potom nemáš na čo čakať. Iba to musíš riešiť cez ich nadriadený orgán sťažnosťou , na ÚGKK SR v Bratislave.
    ZIsti cez google e-mailovú adresu zrozumiteľne popíš danú vec, čo sa Ti stalo, popíš celý priebeh čo si na úradoch konala a daj tam aj Tvoju adresu,kontakt: Daj si potvrdiť prijatie sťažnosti.. Konaj. Už kataster mal dosť času na riešenie veci, na opravu. Ja som toho názoru, že úrady nekonajú podľa zákona, keď urobili chybu, ak je to tak, ako píšeš.
      zbaliť

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Nenapísala si, na základe čoho je sesternica zapísaná ako vlastníčka. Aký titul nadobudnutia je zapísaný na LV.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vvaalliinnaa sesternica sa narodila v roku 1952 a nadobudnuté dedičstvo má D 153/45 roku. Za slobodná sa volala inak, ale za vydatá má meno zhodné s mojou mamou za slobodná a v tom je ten problém. Na katastri nie je žiaden doklad na napísanie jednotlivých parciel na jej dátum narodenia a presnú jej terajšiu adresu.
    Na dedičstve D 153/45 je tam moja mama so správnym dátumom narodenia ako maloletá, čo som doložila aj na kataster rodným listom a úmrtných listom jej otca, po ktorom v roku 1945 dedila. Taktiež dedičské konanie už 3x mal kataster doložený, čo mám aj písomne potvrdené.
    branislavp Keď si nevybavila už taký čas zápis - opravu podľa predložených listín na katastri, kde sa nachádza oddelenie k zápisom nehnuteľností, kde sa tieto opravy konajú, tak na pozemkovom nerozumiem, čo sa tam rieši. Však tie mamine doklady nie sú sfalšované, nemajú žiadne prekážky na katastri, aby chybu nemohli opraviť.. Rieš to ako som písala podaním sťažnosti na inšpekciu na ÚGKK SR v Bratislave.
    vvaalliinnaa Teraz sa to rieši na pozemkovom úrade, z toho dôvodu, že medzi tým prebehla ROEP. Boli sme tam pozvané spolu, mám spísanú zápisnicu, kde sa podpísala aj sesternica, so súhlasom rozdelenia pre moju mamu, ale o týždeň na to podala odvolanie, že s tým nesúhlasí. Výmeru pozemkov spracoval pozemkový úrad podľa m2 a bonity pôdy presne podľa starých LV a približne v danej lokalite.
    Ďalšie jednanie máme 3.3.2016 znova na pozemkovom. Bola som tam osobne, pokiaľ nebude sesternica súhlasiť, tak nemôžu vydať rozhodnutie. Ja si myslím, že od nej súhlas nepotrebujú, nakoľko som doložila všetky potrebné doklady, o ktoré ma požiadali a vedia, že som v práve. Preto sa nemôžem pohnúť ďalej. Kataster bez súhlasu pozemkového mi to nezapíše do LV, ba aj LV sú už bez plomby.
    branislavp vvalliinnaa, tak ako si dopadla na stretnutí, som veľmi zvedavá.
    vvaalliinnaa tak nakoniec to dopadlo OK, na pozemkovom jej povedali že ináč to pôjde na súd a súd zaplatí ona, nakoľko som v práve. Ale medzi nami jej chýbalo 6 m2, tak som jej dala z tej najlepšej bonity, aby mala dušu na pokoji. Je to smiešne. Teraz dáva na mňa trestné oznámenie, že som ju obvinila, že je zlodejka. Ja som len povedala, že mám podozrenie, že to niekto úmyselne sfalšoval, nakoľko na katastri nie je žiaden doklad, aby pozemky boli prepísané na jej meno. Ďakujem za radu, ale stálo ma to veľa nervov, nakoľko to trvalo od októbra 2014.
    branislavp Zlodejkou bola práve sestrenica, keď neoprávnene vlastnila dlhý čas cudzí majetok a nechcela sa ho vzdať. Však existuje jej odvolanie, alebo nejaké iné dôkazy, že jej konaním marila Tvoje oprávnené požiadavky, tak nech podá to trestné oznámenie. Určite to nebolo dobrým poriadkom robené, keď si sa nemohla dovolať spravodlivosti od 10/2014. A o úradoch, prečo nekonali, ale potrebovali súhlas neoprávnenej osoby, no to je sila. V tomto príbehu je veľa skrytých otáznikov. Ale hlavne, že to máš vyriešené.
    vvaalliinnaa A ešte nakoniec o tom, že brala nájomne od tunajšieho družstva za prenájom. Ja som jej navrhla, že peniaze, ktoré brala, nech poukáže na detskú onkológiu, a potvrdenie o zaslaní peňazí nech mi doručí. To ale odmieta. Tak nech si ich nechá, spravodlivosť aj tak je na mojej strane. Aj ja vidím z celého toho, že je tam očividný podvod a kataster sa bráni preukázať dôkaz. Ja keď si chcel zmeniť adresu, alebo niečo na LV, tak musím preukázať potrebný doklad a požiadať o to písomne. Kataster tvrdí, že chyba sa stala tým, že počítač priradil rovnaké mena spolu. Robím s počítačom 30 rokov a viem, že počítač, bez ľudskej ruky nemôže prideliť 2 mená, ktoré nemali rovnaký dátum narodenia a bydlisko spolu. Na jednej strane bola AV a na druhej strane AV, nar. .... bydlisko ...... to nie je rovnaké. Dík za trpezlivosť so mnou.
    misoft Bežná to výhovorka - to nie ja - to počítač.... Výhovorka naivná, hlúpa, nelogická, detská.
    vvaalliinnaa Tak chcem sa podeliť ako som dopadla, 8.3.2016 bolo nám zaslané rozhodnutie z pozemkového úradu o oprave chyby. No na katastri sa nič nedialo. 4.4.2016 som už reagovala zvýšeným hlasom u ved. katastrálneho odboru a zasa nič. 12.4.2016 som sa už začala vyhrážať, že celú vec dám média, aby celé Slovensko videlo ako sa na tomto katastri robí, obchádzajú sa zákony. ani po rozhodnutí nie sú parcely zaplombované a svet je gombička, život ide ďalej. 13.4.2016 už som mala všade plombu a včera 19.4.2016 som všetko mala opravené - prepísané na mamu.
    Tak len toľko som sa chcela podeliť, s mojím 1,5 ročným bojom za spravodlivosť. Ďakujem za trpezlivosť a podporu
      zbaliť

    Oprava katastra - na pozemkovom odbore

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.