Zavrieť

Porady

Dan z príjmu a vrátené preplatky na zdravotnom poistení pri spätnom uznaní invalidity.

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu, nakoľko som sa nikde nedopátral odpovede.
Som živnostník, náklady si uplatňujem paušálne - percentom z príjmu.
Minulý rok v lete mi priznali invalidný dôchodok so spätnou platnosťou dva roky.
Podal som žiadosť na zdravotnú poisťovňu o vrátenie preplatkov, nakoľko som mal za tie dva roky platiť len polovicu sumy. Hlavná otázka je, ako vyriešiť v daňovom priznaní nedoplatky RZZP, ktoré sa po prepočítaní v minulom roku zmenili na preplatky a boli mi vrátené.
Chronologicky:
- v r. 2014 som mal pri RZZP nedoplatok a zaplatil som 103€
- v júni r. 2015 som mal pri RZZP nedoplatok a zaplatil som 250€
- v tom čase mi priznali invalidný dôchodok
- v septembri 2015 mi poslala zdravotná poisťovňa doklad o zrušení RZZP v rokoch 2014 a 2015 a prepočet oboch ročných zúčtovaní - vznikol mi preplatok a vrátili mi 470 € (zdanených zrážkou u zdroja)
- taktiež mi vrátili 700 €, ktoré som za uplynulé dva roky zaplatil navyše bez právneho dôvodu (tu nebolo nikde napísané, že by ich ZP zdanila, takže asi nie)

Predpokladám, že preplatky v sume 470€ zaúčtujem normálne v účtovníctve ako príjmy zdanené u zdroja a neovplyvnia mi základ dane.

Úplne som si nie istý, ale tých 700€ zaúčtujem asi ako ostatné príjmy a normálne ich zdaním?

Ale hlavný problém je v tom, že neviem, čo s nedoplatkami, ktoré som zaplatil v roku 2014 a 2015. V danovom priznaní za rok 2014 som si preplatok 103€ započítal do odvodov poistovni a znížil tak základ dane.
Tých 103€ si mám teraz odpočítať od odvodov za rok 2015 aby som si zvýšil základ dane (aj keď som ich platil v roku 2014)? A bez akéhokoľvek zápisu do účtovníctva, nakoľko tam taká položka neexistuje? Ako to mám zdôvodniť a dokladovať daňovému úradu?
A tých 250€ zaplatených ako neoplatok v r. 2015 nemám brať vôbec do úvahy, keďže to RZZP bolo zrušené? Lenže tie peniaze som reálne poslal z účtu a figurujú mi v účtovníctve ako odvod poisťovni. Môžem to len tak vymazať? Čo s tou položkou?
A aké sumy potom zapísať do DP v prílohe 2 do riadkov 14 a 15?

Ďakujem veľmi pekne za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Dan z príjmu a vrátené preplatky na zdravotnom poistení pri spätnom uznaní invalidity.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.