Zavrieť

Porady

Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zolinka
Prosím o radu.
Máme zamestnaného poberateľa čiastočného invalidného dôchodcu, ktorý nebol doteraz preverený a ani už asi nebude. Aké odvody ako zamestnávateľ a zamestnanec do 1.8. a od 1.8. má správne odvádzať?
Všetky aj do 1.8 aj po 1.8. Na ZP má polovičné sadzby.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Neplatia príspevkové, rozpočtové organizácie, obce.
0 0
Zolinka Zolinka

Zolinka je offline (nepripojený) Zolinka

somij
Všetky aj do 1.8 aj po 1.8. Na ZP má polovičné sadzby.
Teraz som zneistená, lebo na školení pred dvomi rokmi nám povedali, že ČID, ´pokiaľ nebudú preverení, nebude sa na nich platiť IP, budú sa považovať ako keby boli celkom invalidní. Po preverení podľa percenta poklesu sa rozhodne, či do 70 alebo nad 70 percent, teda platiť alebo neplatiť ČID. Problém bol aj s oznámením u takýchto ČID, lebo ústredie SP dalo im vedieť až aj o desať mesiacov. Na pobočke SP mi po telefóne povedali, ako mám postupovať, že u takýchto zamestnancov ČID - po preverení a po písomnom rozhodnutí, alebo len oznámení SP, mám začať napr. platiť, alebo neplatiť IP. Platiť mám od dátumu odoslania oznámenia z ústredia SP, teda až od toho mesiaca. Bola to však informácia zo SP len po telefóne.
Preto som chcela radu, na túto skupinu zamestnancov ČID, čo bude aj po 1.8. Poraďáci, mali ste takýto problém? Ako to riešite?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zolinka
Teraz som zneistená, lebo na školení pred dvomi rokmi nám povedali, že ČID, ´pokiaľ nebudú preverení, nebude sa na nich platiť IP, budú sa považovať ako keby boli celkom invalidní. Po preverení podľa percenta poklesu sa rozhodne, či do 70 alebo nad 70 percent, teda platiť alebo neplatiť ČID. Problém bol aj s oznámením u takýchto ČID, lebo ústredie SP dalo im vedieť až aj o desať mesiacov. Na pobočke SP mi po telefóne povedali, ako mám postupovať, že u takýchto zamestnancov ČID - po preverení a po písomnom rozhodnutí, alebo len oznámení SP, mám začať napr. platiť, alebo neplatiť IP. Platiť mám od dátumu odoslania oznámenia z ústredia SP, teda až od toho mesiaca. Bola to však informácia zo SP len po telefóne.
Preto som chcela radu, na túto skupinu zamestnancov ČID, čo bude aj po 1.8. Poraďáci, mali ste takýto problém? Ako to riešite?
Aj do 1.8. aj po 1.8. na nepreverených ID platí §263 a §277 ods4.
§263 ods.1 :" ID a ČID, ktoré boli priznané pred 1.1.2004 sa považujú po 31.12.2003 za ID podľa tohoto (nového zákona)...". Nie je špecifikované, či do 70% alebo nad 70%. Invalidné poistenie neplatí (§128 ods.4) poistenec, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%. Čiže toto (§128 ods.4) sa neprehodnotených ID netýka. Ale v §277 ods.4 :"Do preskúmania trvania invalidity poistné na IP neplatí poistenec, ktorému bol priznaný ID podľa predpisov účinných pred 1.1.2004..." T.j. neprehodnotený ID neplatí invalidné poistenie ale neprehodnotený ČID invalidné poistnie platí. Takto to platilo aj pre 1.8. aj po 1.8..
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Antonia Jendrišáková



Prosím Vás, ktorí zamestnávatelia neplatia ? Vďaka
Neplatia zamestnávatelia, na ktorých nemôže byť vyhlásený konkurz :
štát,
štátna rozpočtová organizácia,
štátna príspevková organizácia,
štátny fond,
obec,
vyšší územný celok
alebo iná osoba, za ktorej všetky záväzky zodpovedá alebo ručí štát,
Národná banka Slovenska,
Fond ochrany vkladov
Garančný fond investícií.
0 0
Zolinka Zolinka

Zolinka je offline (nepripojený) Zolinka

Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Somij dakujem za vyjadrenie, ešte nič neprišlo, ale ak príde dám isto vedieť :-)

somij
Tu je to vyjadrenie zo SP k plateniu poistného v mesiaci kedy sa zamestnanec stal starobným dôchodcom. Ak Ti ale príde novšie vyjadrenie, budem rda, ak ho priložíš, alebo napíšeš, či sa niečo nezmenilo.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Fronco
Somij dakujem za vyjadrenie, ešte nič neprišlo, ale ak príde dám isto vedieť :-)
Nám už došlo nové vyjadrenie (z 10.8.2006), takže stále platí, že ak sa stane starobným dôchodcom napr.20.8.2006, poistenie (IP,PvN a NP) neplatí za celý august.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

somij
Aj do 1.8. aj po 1.8. na nepreverených ID platí §263 a §277 ods4.
§263 ods.1 :" ID a ČID, ktoré boli priznané pred 1.1.2004 sa považujú po 31.12.2003 za ID podľa tohoto (nového zákona)...". Nie je špecifikované, či do 70% alebo nad 70%. Invalidné poistenie neplatí (§128 ods.4) poistenec, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%. Čiže toto (§128 ods.4) sa neprehodnotených ID netýka. Ale v §277 ods.4 :"Do preskúmania trvania invalidity poistné na IP neplatí poistenec, ktorému bol priznaný ID podľa predpisov účinných pred 1.1.2004..." T.j. neprehodnotený ID neplatí invalidné poistenie ale neprehodnotený ČID invalidné poistnie platí. Takto to platilo aj pre 1.8. aj po 1.8..
Ako mám potom rozumieť oznámeniu na stránke Sociálnej poisťovne: (Tabuľka poistného ) invalidné poistenie neplatí do preskúmania trvania invalidity podľa Zákona č. 461/2003Z.z o soc. poist. ani zamestnanec poberajúci invalidný alebo čiastočný invalidný dôchdok, ani jeho zamestnávateľ.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Dobrý deň, zaujímal by ma Váš názor na otázku v súvislosti s nemoc.poistením:

Zamestnanec požiada v 08/2006 o starobný dôchodok, bude mu priznaný v 10/2006 s platnosťou od 15.08.2006, tzn. povinnosť nemocenského poistenia skončila 31.07.2006 od 01.08.2006 poistený na povinné nemoc.poistnenie nie je a ja si opravím výkazy a platby NP za 08,09.

Čo sa stane, keď zamestnanec bol v 08/06 alebo 09/06 práceneschopný. Musí vrátiť nemocenské dávky? Vyplýva dáka povinnosť zamestnávateľovi v súvislosti s PN-kou, alebo len podá RLFO - zmena a uvedie dátum priznania SD?

Jana
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Arava
Ako mám potom rozumieť oznámeniu na stránke Sociálnej poisťovne: (Tabuľka poistného ) invalidné poistenie neplatí do preskúmania trvania invalidity podľa Zákona č. 461/2003Z.z o soc. poist. ani zamestnanec poberajúci invalidný alebo čiastočný invalidný dôchdok, ani jeho zamestnávateľ.
Ak to tam tak je, tak je to v rozpore so zákonom.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

janber
Dobrý deň, zaujímal by ma Váš názor na otázku v súvislosti s nemoc.poistením:

Zamestnanec požiada v 08/2006 o starobný dôchodok, bude mu priznaný v 10/2006 s platnosťou od 15.08.2006, tzn. povinnosť nemocenského poistenia skončila 31.07.2006 od 01.08.2006 poistený na povinné nemoc.poistnenie nie je a ja si opravím výkazy a platby NP za 08,09.
Áno.

janber
Čo sa stane, keď zamestnanec bol v 08/06 alebo 09/06 práceneschopný. Musí vrátiť nemocenské dávky? Vyplýva dáka povinnosť zamestnávateľovi v súvislosti s PN-kou, alebo len podá RLFO - zmena a uvedie dátum priznania SD?

Jana
Išlo by o nemocenské dávky zaplatené bez právneho nároku. Na to by sa mohol vzťahovať §236 - príjemcaje povinný vrátiť dávku ak
b) prijímal dávku hoci vedel alebo musel z okolností predpokladať, že sa vyplatila neprávom
Právo na vrátenie dávky sa premlčí uplynutím 3 rokov odo dňa, kedy sa táto skutocnost zistila, najneskôr uplynutím 10 rokov odo dňa, kedy sa vyplatila.

Príp. ešte §237 - ak zamestnávateľ potvrdil nesprávne údaje rozhodujúce pre vznik nároku na dávku .... je povinný nahradiť neprávom vyplatené sumy.

Ale asi uvidíme, čo na to SP.
0 0
jales jales

jales je offline (nepripojený) jales

K tomu plateniu IP za invalidov - aj v časopise Sociálne poistenie bolo uvedené, že do prehodnotenia dôchodku sa poistenie neplatí za všetkých,
teda aj čiastočných invalidných dôchodcov.
jales
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

somij
Aj do 1.8. aj po 1.8. na nepreverených ID platí §263 a §277 ods4.
§263 ods.1 :" ID a ČID, ktoré boli priznané pred 1.1.2004 sa považujú po 31.12.2003 za ID podľa tohoto (nového zákona)...". Nie je špecifikované, či do 70% alebo nad 70%. Invalidné poistenie neplatí (§128 ods.4) poistenec, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%. Čiže toto (§128 ods.4) sa neprehodnotených ID netýka. Ale v §277 ods.4 :"Do preskúmania trvania invalidity poistné na IP neplatí poistenec, ktorému bol priznaný ID podľa predpisov účinných pred 1.1.2004..." T.j. neprehodnotený ID neplatí invalidné poistenie ale neprehodnotený ČID invalidné poistnie platí. Takto to platilo aj pre 1.8. aj po 1.8..

Možno si to zle vysvetľujem, ale keď sa ČID a ID priznané k 31.012.2003 považujú za ID tak by som povedala, že podľa §277 ods. 4 nemusia platiť invalidné poistenie ani zamestnávateľ a ani zamestnanec.

Jana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jales
K tomu plateniu IP za invalidov - aj v časopise Sociálne poistenie bolo uvedené, že do prehodnotenia dôchodku sa poistenie neplatí za všetkých,
teda aj čiastočných invalidných dôchodcov.
jales
Pridám sa k tejto debate a to na stranu Janky (somij) - pretože podľa § 277ods.4:

"(4) Do preskúmania trvania invalidity podľa § 263 ods. 2 poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004, ak nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. decembri 2003. Do preskúmania trvania invalidity podľa § 263 ods. 2 poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004, ak nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. januári 2003."

Zákon hovorí o invalidnom dôchodku, priznanom podľa predpisov platných do 31.12.2003. Podľa vtedy platných predpisov sa rozlišoval invalidný dôchodok a čiastočný invalidný dôchodok. Preto poistenec, ktorému mu bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004, poistné na nemocenské poistenie platil pred 1.8.2006 a platí ho aj po 1.8.2006.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Nemá súvsis neplatenia IP s tým, že sa ods.2 §263 odvoláva na ods. 1?

Jana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Z logickej stránky veci:

"Plný alebo nad-70%-ný" invalid neplatí IP preto, lebo už je "plný" invalid, nemôže platiť poistné na niečo, čo v budúcom živote v žiadnom prípade nevyužije v podobe dávok

"Čiastočný alebo do-70%-ný" invalid platí IP preto, lebo ak sa mu v budúcnosti stane nejaká udalosť, ktorá bude znamenať zmenu stavu k horšiemu, mal nárok na zvýšenie dávky v invalidite.

Inak - neplatím, lebo nič "nové" žiadať určite nebudem.
Platím, lebo ak sa mi niečo stane, budem mať nárok na (vyššiu) dávku.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ja k tomu už len doplním, že do 31.12.2003 čiastočne invalidný dôchodok nebol druhom invalidného dôchodku. ČID a ID boli dve rôzne dávky.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

janber
Možno si to zle vysvetľujem, ale keď sa ČID a ID priznané k 31.012.2003 považujú za ID tak by som povedala, že podľa §277 ods. 4 nemusia platiť invalidné poistenie ani zamestnávateľ a ani zamestnanec.

Jana
Tá druhá veta hovorí, že IP neplatí... ktorému bol priznaný ID podľa predpisov platných pred 1.1.2004, nie ktorého dôchodok sa považuje za invalidný po 1.1.2004.
0 0
Zolinka Zolinka

Zolinka je offline (nepripojený) Zolinka

S tými ČID je to neuveriteľné, každý si to vysvetľujeme nejako, len neviem, čo na to kontrola zo Soc.posťovni po rokoch, určite bude najmúdrejšia.
Už tomu zase nerozumiem, či platiť, alebo neplatiť za ČID, keď som doteraz nie, lebo som tak bola usmernená aj na školení, že je to dohoda z ústredia - ešte na konci roka 2003. Po čítaní Vašich príspevkov som zase chcela konečné usmernenie zo Soc.poisťovni. prepínali ma ako horúci zemiak, ale nakoniec som tomu vyrozumela tak, že kým nemá stanovené percentá, tak sa IP neplatí. Ešte som sa pýtala, že keď po náleze Ústavného súdu sa nebudú preverovať, tak sa nemôžu stanoviť percentá, ale odpoveď tá istá. Len čo pri kontrole? Záleží od usmernenia kontroly, ale to dopredu nevieme.
Zdravím všetkých Zolinka a ďakujem, že aspon nás trápia pracovné problémy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať