Zavrieť

Porady

Usporiadat
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
somij
Áno, rozhodujúce obdobie pre výpočet odvodu SZČO za august 2006 je rok 2005. Podľa platného znenia §138 ods.7 je VZ pre august 2006 polovica pomernej časti základu dane, ktorá, sa zníži o výšku príspevkov zaplatených SZČO na jej DDS, ŽP a účelové sporenie....maximálne 1000 Sk. Ak v rozhodujúcom období (v r. 2005) zaplatil niečo na životné poistenie, od 1.8. si môže o 1/12 tej sumy znížiť VZ.
SP tvrdí, že VZ pre august 2006- za r. 2006-platí až k 01.07.2007 !!!

V pondelok prilepím list zo SP.
Naposledy upravil ALDA : 14.09.06 at 11:11
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ALDA
SP tvrdí, že VZ pre august 2006- za r. 2006-platí až k 01.07.2007 !!!

V pondelok prilepím list zo SP.
Ja viem, už sme to tu pár krát preberali, ale list zo SP prilep, zaujíma ich oficiálne zdôvodnenie.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
somij
Ja viem, už sme to tu pár krát preberali, ale list zo SP prilep, zaujíma ich oficiálne zdôvodnenie.
Ano dám na vedomie oficiálnu opoveď, ale až v pondelok.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ALDA ma požiadala o technickú pomoc so zverejnením stanoviska SP.

Tu je stanovisko SP k VZ SZČO:

Podľa § 21 ods. 1 zákona č. 461/2006 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 439/2004 Z. z. povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu (podľa zákona o dani z príjmu v znení neskorších predpisov) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10 (VZ v sume najmenej, t. j. platná minimálna mzda, v súčasnosti 6 900 Sk) a zniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalndárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

Rozhodujúce obdobie (RO) na určenie VZ povinne nemocensky poistenej a povinnej dôchodkovo poistenej SZČO (§ 139 ods. 2 zákona o sociálnom poistení) je
a) v období do 1. januára do 30. júna kalendárneho roka kalendárny rok, kroeý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom táto SZCO platí poistné na NP, poistné na DP a poistné do RFS,
b) v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom táto SZČO platí poistné na NP, poistné na DP a poistné do RFS.

Teda VZ sa určuje VŽDY iba od 1. 7.bežného kalendárneho roka a platí (bez zmeny) až do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka, samozrejme, pokiaľ trvá povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO - napr. tieto poistenia zanikajú pri zániku príslušného oprávnenia na výkon SZČO.....

Od 1. 7. 2006 sa VZ určoval na základe § 138 ods. 7 zákona o sociálnom poistení, ktoré bolo účinné do 31. 7. 2006 - zákon č. 310/2006 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov nadobudol účinnosť od 1. 8. 2006. V tom čase VZ povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistenej SZČO bol polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu je časť pripadajúca na jeden mesiac podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma VZ sa znížila o výšku príspevkov zaplatených SZČO na jej doplnkové dôchodkové poistenie najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.

Z toho potom vyplýva, že suma vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO sa zníži o výšku príspevkov zaplatených SZČO na jej doplnkové dôchodkové poistenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu (§ 11 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac sa prvýkrát zníži o sumu uvedených príspevkov od 1. júla 2007.

Veľmi jednoduché zhrnutie: VZ SZČO sa zisťoval k 1. 7. 2006 a vtedy platila predchádzajkúca právna úprava určovania VZ podľa § 138 ods. 7 zákona o sociálnom poistení a pretože VZ sa určuje iba raz a platí až do 30. 6. 2007,podľa novej právnej úpravy § 138 ods. 7 (zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 310/2006 Z. z. ) sa postupuje až od 1. 7. 2007.

Je to iné pri určovaní VZ zamestnanca, kde RO na určenie VZ je kalendárny mesiac, za ktorý sa platí poistné na NP, poistné na DP a poistné na PvN (§ 139 ods. 1 zákona o sociálnom poistení).
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19.09.06 at 08:59
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jozef Mihál
Veľmi jednoduché zhrnutie: VZ SZČO sa zisťoval k 1. 7. 2006 a vtedy platila predchádzajkúca právna úprava určovania VZ podľa § 138 ods. 7 zákona o sociálnom poistení a pretože VZ sa určuje iba raz a platí až do 30. 6. 2007,podľa novej právnej úpravy § 138 ods. 7 (zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 310/2006 Z. z. ) sa postupuje až od 1. 7. 2007.
Z tohoto veľmi jednoduchého zhrnutia mi vyplýva, že keď sa zmení minimálna mzda k 1.10.2006 na 7500 Sk, minimálny základ sa u SZČO na 7500 Sk zmení až k 1.7.2007.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
somij
Z tohoto veľmi jednoduchého zhrnutia mi vyplýva, že keď sa zmení minimálna mzda k 1.10.2006 na 7500 Sk, minimálny základ sa u SZČO na 7500 Sk zmení až k 1.7.2007.
VZ sa naozaj stanovuje len raz a to k 01.07 a je stále rovnaký. Takto vypočítaný VZ je napr.5500,- , pretože je ustanovený VZ v sume najmenej tak od 01.10. sa musí upraviť v zmysle ustanoveného min. pričom platí, že od 01.07 je platná výška min. mzdy, na ktorú sa musí upraviť vypočítaný VZ, t.j. z 5500,- na 6900,- .Tým, že sa zvýši suma VZ v sume najmenej, nie je popretá zásada, že VZ SZČO sa vypočítava iba k 01.07. Ak by vypočítaný VZ
bol napr. v sume 8000,-Sk, vypočítaná suma zostáva pre celý rok.

Odpoveď zo SP, p. riaditeľky Vlasty Šefčíkovej.
Naposledy upravil ALDA : 20.09.06 at 15:38
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ALDA
VZ sa naozaj stanovuje len raz a to k 01.07 a je stále rovnaký.
No len toto v tom zákone neviem nájsť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ALDA
VZ sa naozaj stanovuje len raz a to k 01.07 a je stále rovnaký.
S týmto tvrdením zásadne nesúhlasím.

§ 142 ods.4 zákona 461/2003 o Sociálnom poistení v aktuálnom znení:

"Ak sa na základe dodatočného daňového priznania alebo na základe dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane zmení vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po predložení dodatočného daňového priznania správcovi dane alebo po nadobudnutí právoplatnosti dodatočného platobného výmeru."

Takže riešenie - ak chcete zmeniť svoj vymeriavací základ aj inokedy, ako k 1.7. - treba podať dodatočné daňové priznanie.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Dobrý deň, chcem poprosiť o Váš názor na výpočet DVZ. Kamarátka bola v roku 2005 na rodičovskej dovolenke, od 01.10.2005 popri RD pracovala u svojho zamestnávateľa na 2 hodiny za mesačnú mzdu 2.000,-Sk. Od marca 2006 nastúpila po ukončení RD na 8 hodín. V mesiaci september ochorela. Jej DVZ sa bude počítať zo mzdy za rok 2005, t.j. VZ na NP za 10-12/2005 : počet dní nemocenského poistenia. Pri takomto výpočte jej vychádza veľmi nízka PN, nakoľko v roku 2005 pracovala len na 2 hod.

Za odpovede ďakujem.

Jana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
janber
Dobrý deň, chcem poprosiť o Váš názor na výpočet DVZ. Kamarátka bola v roku 2005 na rodičovskej dovolenke, od 01.10.2005 popri RD pracovala u svojho zamestnávateľa na 2 hodiny za mesačnú mzdu 2.000,-Sk.
...toto mi nedáva zmysel. Buď bola na RD alebo pracovala. Oboje naraz sa v jednom pracovnom pomere nedá.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Opravujem sa. Poberala rodičovský príspevok popri zamestnaní.Dcérka nenavštevovala materskú škôlku a nárok na RP jej nezanikol.

Jana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
janber
Dobrý deň, chcem poprosiť o Váš názor na výpočet DVZ. Kamarátka bola v roku 2005 na rodičovskom príspevku, od 01.10.2005 pracovala u svojho zamestnávateľa na 2 hodiny za mesačnú mzdu 2.000,-Sk. Od marca 2006 nastúpila po ukončení rod.príspevku na 8 hodín. V mesiaci september ochorela. Jej DVZ sa bude počítať zo mzdy za rok 2005, t.j. VZ na NP za 10-12/2005 : počet dní nemocenského poistenia. Pri takomto výpočte jej vychádza veľmi nízka PN, nakoľko v roku 2005 pracovala len na 2 hod.
Rozhodujúce obdobie je rok 2005, a pri uvedených údajoch bude skutočne suma nemocenského veľmi nízka.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Jozef Mihál
S týmto tvrdením zásadne nesúhlasím.

§ 142 ods.4 zákona 461/2003 o Sociálnom poistení v aktuálnom znení:

"Ak sa na základe dodatočného daňového priznania alebo na základe dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane zmení vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po predložení dodatočného daňového priznania správcovi dane alebo po nadobudnutí právoplatnosti dodatočného platobného výmeru."

Takže riešenie - ak chcete zmeniť svoj vymeriavací základ aj inokedy, ako k 1.7. - treba podať dodatočné daňové priznanie.
Jožko, ale to je o niečom inom.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aha, ak by to malo vyjsť v prospech občana, tak je to o niečom inom. Pripomínam, že podľa jednej zo zásad rímskeho práva - a tie zásady sa aplikujú i v našej praxi - ak je nejaký zákon nejednoznačný, uprednostňuje sa výklad v prospech občana a nie štátu alebo verejnoprávnej inšitúcie.

Pre úplnosť a objektívnosť dodávam, že sú i prípady, kedy definícia vymeriavacieho základu SZČO "po starom" je pre SZČO výhodnejšia, ako "po novom". Aby si v ich prípade "náhodou" Sociálka o pár rokov pri kontrolách nespomenula, že od 1.8.2006 bola predsa nová definícia VZ a nenaparila im pokutu...
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Chcem Vás poprosiť o odpoveď na otázku, či spoločenstvo vlastníkov bytov, ktoré zamestnáva osoby na dohodu o vykonaní práce musí podľa novely zákona o sociálnom poistení odvádzať prípaevok na garančné poistenie. Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
SVB musí za dohodárov odvádzať úrazové i garančné poistenie.
0 0
janulinka janulinka

janulinka je offline (nepripojený) janulinka

Ďakujem za pomoc.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

[QUOTE=Netka]tak teraz neviem či som to dobre pochopila.
Od 1.8.2006 neplatia nemocenské poistenie dôchodcovia starobný a predčasný, rovnako aj invalidný s poklesom nad 70%. A rovnako za nich neplatia nemocenské ani zamestnávateľ.
Invalidi s poklesom do 70% platia odvody rovnako ako zamestnanec bez poklesu schopnosti (teda okrem zdravotného to má polovičné, samozrejme)
Je to tak?
Ďakujem[/QUOTE
Ja som tú zmenu od 1.8.2006 nepostrehla. Zaplatila som aj to NP. Mám podať opravné výkazy a ponížiť odvod za oktober? Podával už niekto opravné výkazy? Mám čakať na nejaké rozhodnutie/po podaní opravných výkazov/ alebo môžem ponížiť o čiasku vzniknutého preplatku z opravných výkazov za mesiac oktober?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Jankaaa
Ja som tú zmenu od 1.8.2006 nepostrehla. Zaplatila som aj to NP. Mám podať opravné výkazy a ponížiť odvod za oktober? Podával už niekto opravné výkazy? Mám čakať na nejaké rozhodnutie/po podaní opravných výkazov/ alebo môžem ponížiť o čiasku vzniknutého preplatku z opravných výkazov za mesiac oktober?
Môžeš .
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Prosím Vás, poraďte mi. Neviem či píšem otázku na správne miesto, ale keď čítam poradu vidím, že veľa „poraďakov“ je odborníkov a zamýšľajú sa nad problémami, či z praxe vedia poradiť. Píšem za svoju neter, ktorej pred rokom tragicky zahynul manžel, po ktorom zostali dve maloleté detí /3 a 4 roky/ a jedno sa narodilo dva mesiace po jeho smrti / v januári t.r./. Dňa 28. 06. 2006 od ústredia SP obdržala rozhodnutie podľa § 82 Zákona č. 461/2003 Z.z. o zvýšení vdovského dôchodku od 01. júla 2006 na 4.067 Sk mesačne, čiže zvýšenie o 5,95 % a pre každé dieťa sirotský dôchodok 2. 035 Sk mesačne s oznámením o výplate že tento bude od septembra 2006 poukazovaný v čiastke 10.172 Sk vždy 8. dňa v mesiaci.
Listom z ústredia SP zo dňa 11. 09. 2006 jej bolo doručené rozhodnutie podľa § 81 ods. 6, § 293a, § 293e a § 82 zákona č. 461 Z.z. že od 08. 11. 2006 znižuje vdovský dôchodok na sumu 3. 075 Sk mesačne, číže znížený o 992 Sk mesačne. Pýtam sa či jedna štvorčlenná rodina môže vyžiť z 9.228 Sk. Veď ona, ani jej tri detí nemôžu za to, že ich manžel a otec tragicky zahynul, nechal rozostavaný rodinný dom a ešte k tomu aj dlhy na stavbu. Veď stále nám niekto tvrdil že sa ideme mať lepšie ale toto vyzerá na katastrofu pre túto nekompletnú rodinu. Poraďte čo robiť a aspoň povzbuďte dobrým slovom. Ďakujem. Práve dnes som objavil uznesenie Ústavného súdu SR č. 566/2006, ktorý rozhodol: Pozastavuje účinnosť § 82 odstavec 10 Zákona č. 461/03. Čo teraz - poraďte.
Naposledy upravil Kolenčík : 01.11.06 at 14:48
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať