Zavrieť

Porady

sfalšovanie podpisu pri zapise rozostavanej stavby na list vlastnictva

najprv situacia:

dvaja stavebnici, jeden stavia, druhy nestavia, obaja su ale uvedeni v stavebnom povoleni. nestavajuci stavebnik len parkrat na stavbu prinesie obcerstvenie, sem tam nieco brigaduje. cize nevzniklo podielove spoluvlastnictvo, nakolko nebola ani ziadna dohoda, ani ziadna cinnost.
obciansky zakonnik definuje, ze:

Vznikom stavby ako veci v právnom zmysle nadobúda k nej zásadne vlastnícke právo stavebník, t.j. ten, kto stavbu uskutočnil s prejaveným úmyslom mať ju pre seba.

ked bola stavba uspesne rozostavana, nestavajuci stavebnik jednoducho zasiel na kataster, tam vypisal tlaciva Ziadost o zapis rozostavanej stavby na kataster, nechal si urobit znalecky posudok a geometricky plan a stavbu na list vlúastnictva zapisal a seba v nej uviedol ako polovicneho spoluvlastnika.

namietky som podal, ale neuspesne, lebo kataster nie je povinny skumat pravost podpisu. takisto podnet na protest prokuratora som podal, ale neuspesne, nakolko od vkladu uplynuli viac ako tri roky a prokurator nemoze konat cize ostava jedine sudna zaloba, lenze co ak aj tam problem, lebo tri roky (teraz je 6 rokov odvtedy)

skuste volaco poradit

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Ale ako stavebníci na stavebnom povolení ste napísaní dvaja. A musí na ňom byť uvedené aj o akú stavbu sa jedná. Ak tomu dobre rozumiem, však ten zápis Tvojho spoluvlastníka je zapísaný správne v 1/2. Ty tiež choď na kataster, a Ty si daj zapísať ďalšiu polovicu rozostavaného domu, aby ste figurovali dvaja spoluvlastníci 1/2 a 1/2. To znamená, že budete na tom istom LV dvaja a každý z Vás bude mať po jednej polovici rozostavaného domu Alebo som zle pochopila Tvoj príspevok. To, kto sa ako finančne, či prácou podieľal a podieľa na výstavbe domu, to je o inom, to kataster nerieši, ten iba vykonal zápis na LV rozostavaného domu. Ak financie ste nemali ošetrené na papieri, zdokladované bločkami a faktúrami, tak ťažko sa bude toto dávať do poriadku, ak spoluvlastník nie je zodpovedný a férový. Takéto veci sa nikdy nerobia iba tak na slovo a na slepo.
    Kataster iba zapísal podľa dokumentov, ktoré predložil spoluvlastník a to v jednej polovici. Viac ho nezaujíma. Kataster vykonáva zápisy k nehnuteľnostiam.
    Ak to zle chápem, tak ma oprav.
    Ale najlepšie urobíš, ak sa obrátiš na právnika.
    Naposledy upravil branislavp : 08.09.16 at 04:29

    lavet je offline (nepripojený) lavet

    lavet
    no, pise sa rok 2022, urcovaciu zalobu som podal 2018 a az teraz sa zacina o nej konat. bacha na nase sudnictvo

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Bolo už rozpísané.... a vysvetlené...
    Aby si pochopil - on zapísal rozostavanú stavbu - dostal LV na svoje meno a v poznámke si ako spoluvlastník uvedený ty. Takže choď na kataster, zapíš si tiež rozostavanú stavbu a v poznámke bude uvedený on ako spoluvlastník.
    A budú dva LV - každý bude mať svoj a v poznámke bude druhý uvedený ako spoluvlastník.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    branislavp misoft, ťažko je k tomu dávať radu, lebo nepoznám celé dianie.
    Lebo aj tak ten zápis každý stavebník po 1/2 je iba v rozostavanej podobe, pretože asi každý z tých dvoch stavebníkov bude chcieť mať svoju konkrétnu časť - bytovú jednotku a zapísanú v katastri v 1/1.
    lavet cele dianie je rozpisane v otazke, doslo k podvodu (sfalsovaniu mojho podpisu) pri zapise rozostavanej stavby...
    expeeert skôr sa jedná o jednu stavbu (bytovú jednotku) a stavebník sa rozvádza...
    branislavp expeeert, máš pravdu - dobre si tomu príspevku pochopil a teraz je z toho poriadny problém - dokazovanie, súdy, bludy.
    lavet misoft, list vlastnictva je len jeden, ja som tam uvedeny v polovici, ten druhy tiez v polovici. problem je v niecom inom, ze pri zapise bol sfalsovany moj podpis, ja s tym zapisom rozostavanej stavby nesuhlasim, nakolko som cely ten barak postavil sam a na vlastne naklady, to znamena, ze ten druhy urobil podvod. otazka je taka, co s tym teraz...
    misoft Tak žaluj! Ale nie kataster, ten je v tom nevinne. Žaluj JEHO! Ale pamätaj! Musíš mať dôkazy, rukolapné dôkazy, inak sa to proti tebe obráti - takže sa môže stať, že po súdnom spore budeš ty tým "podvodníkom"....a budeš platiť ty jemu.
    clen vas podpis ani nepotreboval, stacil jeho podpis...

    Podla katastralneho zákona: "Pri zápise údajov o práve k rozostavanej stavbe sa predkladá právoplatné stavebné povolenie, geometrický plán a znalecký posudok o stupni rozostavanosti a ako vlastník sa zapíše osoba uvedená v právoplatnom stavebnom povolení, ak sa nepreukáže niečo iné."
      zbaliť

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    aký občiansky zákonník citujete? ten slovensky také ustanovenie nepozna. Nejde o vklad, ale o záznam a jedine co ti ostava je sudna zaloba alebo uzavretie dohody. Jedina lehota tu je vydrzacia doba, ale ta je 10 rokov a podla mna ani nezacala plynnut, pretoze vzhladom na to co pisete nie je ten spoluvlastnik dobromyselnym drzitelom uvedeneho podielu, ale jeho podiel by mal byt vyrazne nizsi.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lavet takze uplynuli tri roky, stav je takyto: bola podana zaloba na vyporiadanie podieloveho spoluvlastnictva a protizaloba, urcenie vlastnictva k rozostavanemu rodinnemu domu. sudkyna je podplôatena, odmieta sa zaoberat urcenim vlastnictva pre rozne smiesne nedostatky a tvrdi, ze rozostavana stavba je v podielovom spoluvlastnictve. argumentaciu, ze na katastri doslo k sfalsovaniu podpisu pri zapise rozostavanej stavby ingoruje. druha strana tiez na to nijako nereaguje, akoby tento zakladny problem ani nebol. co s tym? dat druhu urcovaciou zalobu, ktora bude riesit sfalsovany podpis, ked to je riesenie uz v ramci urcovacej zaloby na urcenie vlastnictva rozostavaneho domu? poradte volaco, dakujem
    Chobot Odvolať sa proti rozsudku, ak už bol vydaný.

    A ako vieš, že je sudkyňa podplatená? Možno je to celé celkom inak, než to vidíš ty.
    lavet sa pytas, ci to ma napisane na cele? no nema. vyplyva to z kontextu
      zbaliť

    sfalšovanie podpisu pri zapise rozostavanej stavby na list vlastnictva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.